fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? חשיפה שלנו הובילה לרווח של 300 מיליון ש"ח לציבור; התנגדנו למתן מתנה לבנקים בחסות הקורונה; פנינו לשרת התחבורה בדרישה להמשיך בתכנית 'נתיב פלוס'; הופענו בדיון על האופן שבו ממנים עובדים ברשויות מקומיות; הצענו מודל חלופי לעמלה שאנחנו משלמים בכספומטים; ועוד

בעקבות מידע פנימי שהגיע אלינו בשבוע שעבר, עלינו על התנהלות לא תקינה באופן שבו הוערך שווי הקרקע במסגרת עסקה למכירת תחנת הכח 'רמת חובב' ליזמים פרטיים. פנינו בבהילות לגורמים המוסמכים ודרשנו לבדוק את הנושא באופן מעמיק, ובאישון לילה ובתום דיונים מרתוניים, שווי הקרקע הוקפץ ב-300 מיליון ש"ח ואיתו עלה גם התשלום של היזמים על הקרקע למדינה.
לפוסט המלא>>

שרת התחבורה מירי רגב החליטה לגנוז את פרויקט "נתיב פלוס" – סימון נתיבי תחבורה ציבורית על נתיב קיים, למרות שמדובר בפתרון פשוט, זול ומהיר, שיוציא את האוטובוסים מהפקקים ויקצר גם את זמן הנסיעה של רכב פרטי. השבוע פנינו אליה בדרישה שלא לגנוז את הפרויקט. בעיקר עכשיו, כשמשרד התחבורה החליט לצופף עוד את האוטובוסים, חייבים לדאוג לקצר את זמן הנסיעה.
לפוסט המלא>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

כבר תקופה שאנו פועלים מול משרד הפנים לקידום תקנות שיסדירו תהליך קבלת עובדים תקין ושקוף יותר ברשויות המקומיות. השבוע הנושא הגיע לדיון בוועדת הפנים של הכנסת. לאחר שחלק מהתיקונים שהצענו הוכנסו לנוסח, הלוביסטית הציבורית ימית ינאי-מלול השתתפה בוועדה, ותגיש ליו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ הצעה כיצד להגדיר בתקנות זיקה פוליטית לראש העיר. לפוסט המלא>>


למרות שהממשלה החליטה להגדיל את יעדי ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות וקבעה שיש לתת העדפה לפריסת פאנלים סולאריים על מבנים, רשות החשמל עומדת לבטל הוראת שעה שמקלה על הקמת מתקנים סולאריים קטנים. פנינו לרשות החשמל כדי שלא תבטל את הפטור ממכרז למתקנים סולאריים עד 200 קילוואט. לציוץ המלא>>


הבנקים ניסו לתפור לעצמם מתנה במסווה של סיוע לעסקים קטנים, באמצעות קידום מתן ערבות מדינה על הלוואות קיימות בהיקף של כ-12 מיליארד שקל. אנחנו בעד סיוע לעסקים קטנים אבל זו לא הדרך. העברה של כספים מהקופה הציבורית לכיסוי הפסדי האשראי של הבנקים לא תועיל לאף עסק, פרט לבנקים עצמם שמצליחים להרוויח לא רע גם בתקופת הקורונה. פנינו בדחיפות לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל בבקשה לדחות על הסף את התכנית המדוברת. לפוסט המלא>>


עוד טענה הזויה של מכון התקנים: בדיון בוועדת הכלכלה השבוע, טען מכון התקנים שכל מקרר אירופי המיובא לארץ חייב בבדיקת התאמה (בתשלום) כי בישראל חם יותר מאירופה וכן שבישראל המקררים גדולים יותר ונפתחים בתדירות גבוהה יותר, ולכן נדרשת בדיקה ייחודית. מה ששמעתם. למרות טענות הסרק שמטרתן לשמר את המונופול של המכון על הבדיקות, שמייקר את הייבוא, הצלחנו לתת קונטרה ורפורמת ההקלות בייבוא עברה.


העמלה הגבוהה שאנו משלמים על משיכה מכספומט פוגעת בעיקר בשכבות מוחלשות ובקשישים. כחלק מפעילות הלובי בתחום הבנקאות, משה קאשי, אחראי תחום פיננסים, הציע השבוע בוועדת הכלכלה להחליף את העמלה הקבועה בעמלה שהיא אחוז קבוע מסכום המשיכה, מה שייטיב עם מי שנזקק למשיכות מזומן רבות בסכומים נמוכים.

השבוע הסתיים ההליך בעתירה שהגשנו נגד משרד האוצר לחשיפת מידע הנוגע להיערכות המדינה לתום תקופת זיכיון ים המלח, והכנת המתווה לזיכיון הבא. את העתירה הגשנו אחרי שבמשך חצי שנה לא קיבלנו מענה לבקשת חופש מידע שהגשנו. מהמידע שהתקבל לבסוף עולה כי הנושא לא מטופל באוצר כבר תקופה ארוכה. בנוסף, בית המשפט קיבל את עמדתנו והטיל על המדינה לשלם ללובי 5,000 ש"ח כהוצאות משפט. מקווים שבפעם הבאה לא נצטרך להגיע לעתירה, ושהמדינה תפעל בשקיפות בהתאם לחוק.

חורשים את הסטארט-אפ ניישן (בזום). בשבוע שחלף מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש העבירה 4 מפגשי חשיפה על הלובי: שעת העשרה לחברת Codota, הפי האוור לחברת Trigo, הרצאה מעמיקה לכנס עו"סים שינוי והרצאה קצרה אצל תוכנית שקמה של The Natural Step. תודה לחברי הלובי שיזמו וארגנו: נענע ליפשיץ, שימי לידרמן, יובל מישורי, דנה לוי ושי פיצרסקי.

כל שבוע מחלקת המחקר שלנו משתפת הרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם – שקיפות ברשויות מקומיות:
שקיפות זו סוגיה שנוגעת לרוב תחומי העיסוק בלובי, אבל ברשויות המקומיות יש לה מקום ייחודי. ראשית, התאגידים העירוניים – המתנ"סים, החברות החינוכיות (צהרונים, קייטנות ועוד), החברות הכלכליות שמקימות תשתיות ופארקים, ועוד – למרות שתקציבם מגיע מהציבור דרך תשלומי הארנונה, הם אינם מחויבים בשקיפות, בשונה מתקציב העירייה עצמה.
שנית, זכות חברי מועצה למידע – מתוקף תפקידם כנבחרי ציבור, חברי המועצה אמורים לפקח על הנעשה בעיר, והם זכאים לעיין בכל מסמך של העירייה תוך שלושה ימים מהגשת הבקשה. אלא שבשטח הזכות הזו לא נשמרת, חברי המועצה נתקלים בעיכובים וחסימות בדרכם למידע.
לכן, בנייר העמדה שהגשנו, עליו מתבססת הצעת החוק שלנו לחיזוק חברי המועצה, אחת הנקודות שהתייחסנו אליה היא חיזוק השקיפות, וחשיפת מסמכי התאגידים העירוניים לחברי המועצה.
רוצים לדעת עוד? קראו את מאמר הדעה שלנו על מצב חברי המועצה ברשויות המקומיות >>

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם את/ה קונה משקאות ממותקים כעניין שבשגרה. שמחים לגלות ש-87% מכם/ן ענו שלא. מזכירים שכחלק מהעבודה שלנו בתחום הבריאות אנו פועלים לקידום מס שיחול על שתייה ממותקת, שההכנסות ממנו יושקעו בקרן ייעודית שתקדם חינוך תזונתי ורפואה מונעת.

והשאלה הפעם תבחן את הטיעון של מכון התקנים: האם להרגשתכם/ן המקרר שלכם/ן נפתח יותר בעקבות הקורונה?