fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? מתנגדים לעסקה בין בנק הפועלים ל"ידיעות אחרונות״; דורשים שקיפות לגבי הפערים בין התחזיות לבין הסכומים שחברות הגז מכניסות בפועל ל״קרן העושר״; פרק #3 של הפודקאסט שלנו עלה לאוויר, והפעם בנושא ייבוא; קיבלנו הכרה כארגון צרכנים; זה הזמן לקבל החזר מס על התמיכה בנו; ועוד

בנק הפועלים, הבנק הגדול במדינה, מחזיק בשליש מהמניות של ידיעות אחרונות, ״העיתון של המדינה". עכשיו הוא מוכר את המניות בחזרה ל״ידיעות״ בהנחה של עשרות מיליוני שקלים (אם לא מאות מיליונים) וללא הליך פומבי, כשספק אם בכלל נבדקו אופציות משתלמות יותר למכירה. העסקה הזו תבצר עוד יותר את השליטה של נוני מוזס, מו״ל ״ידיעות״ הנאשם בפלילים בתיק 2000, בעיתון. פנינו יחד עם שותפינו ב״צדק פיננסי״ לדירקטוריון בנק הפועלים ולמפקח על הבנקים כדי שיעצרו את העסקה הזו וידאגו שהבנק ימכור לכל המרבה במחיר.
לכתבה על הפנייה שלנו >>
לפוסט המלא שהעלינו >>

לציבור הישראלי הובטחו עשרות מיליארדים בקרן העושר, מהרווחים העצומים של מאגרי הגז ומפעלי ים המלח. בפועל, עוד לא הצטבר בקרן אפילו מיליארד ש״ח, למרות התחזית של 14.2 מיליארד שקלים עד 2022. מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, הציעה בדיון שנערך השבוע להגביר את השקיפות בקרן – שבנק ישראל ידווח על הסכום שאמור להצטבר בה, על ההכנסות בפועל ועל הפערים ביניהם – ויו״ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר, הצטרף לעמדתנו. ואם זה לא מספיק, אז למחרת הדיון, אחרי קצת רעש בטוויטר, שר האוצר חתם על תקנות שיחייבו את חברות הגז לשלם מקדמות על תשלומי מס ששינסקי כבר כעת, ולא יהיה צורך להמתין לכספים האלה עד 2022. 
לפוסט המלא >>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

צריכת סוכר מסיבית היא הגורם המרכזי לעלייה בהשמנה ובתחלואה הנלווית לה. אנו מציעים להטיל מס קבוע על שתייה מתוקה, שהכנסותיו יושקעו בקרן ייעודית שתקדם חינוך תזונתי ורפואה מונעת. כ-40 מדינות כבר החליטו להילחם בתופעה ההרסנית הזו. מוזמנים/ות לקרוא על חלקן בפוסט המלא >>


בפרק #3 של מלכוד 99 – הפודקאסט החדש שלנו, נברר למה כל כך יקר פה ונתמקד בעולם הייבוא. התארחו בפרק: עו"ד רחל גור, לוביסטית ציבורית ומנהלת תחום ממשלה בלובי, ואריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו. האזינו לפרק באתר שלנו (או באפליקציית הפודקאסטים החביבה עליכם/ן) ושתפו את חבריכם/ן.


שמחים לבשר שהוכרנו כארגון צרכנים לפי חוק הגנת הצרכן וחוק החוזים האחידים, בנוסף להכרה לפי חוק התחרות הכלכלית שכבר קיבלנו. אנחנו הארגון היחיד שמוכר לפי 3 החוקים הללו, וזה יאפשר לנו לקדם את האינטרס הציבורי בערוצים נוספים: פנייה בשם ציבור הצרכנים למקבלי ההחלטות, הגשת הליכים משפטיים בתחום הצרכנות, השתתפות בוועדות ומועצות, ועוד. 


לפני כחודש פורסם דו"ח מבקר המדינה שמצא ליקויים בהתנהלות חלק מתאגידי המים. פנינו השבוע לשר אלקין, בבקשה לשלב גם נציגות של חברי מועצה מהרשויות המקומיות בוועדה שמוקמת לבחינת פעילותם של תאגידי המים.

בדקתם/ן אם מגיע לכם/ן החזר מס?

שנת המס תכף מגיעה לסיומה ואתם/ן יכולים/ות להרוויח מהתמיכה בלובי הציבורי (לפרטים על הזכאות). הצטרפו עכשיו או צרפו חברים/ות ללובי, כדי שגם הם/ן יוכלו ליהנות מהחזר מס בגובה 35% מסכום התמיכה השנתי.

זה קורה, הלובי הציבורי מתרחב! אנחנו מחפשים עוד לוביסט/ית ציבורי/ת שיסייע לנו לקדם את האינטרס הציבורי מול מקבלי ההחלטות, ובהמשך יאפשר לנו להתרחב ולטפל בנושא נוסף, לפי בחירת חברי/ות הלובי. 
את רשימת הדרישות המלאה וכל הפרטים ניתן למצוא בפוסט שהעלינו. עונים על כל הקריטריונים? הגישו לנו קו"ח או תייגו בפוסט חברים/ות שזה יכול לעניין אותם/ן. 

בכל שבוע מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם – אכיפת שוק לתקני ייבוא.
חלק גדול מהמוצרים המיובאים כיום לארץ מחויבים בבדיקות תקן שכוללות לרוב בדיקת דגם (שנערכת במעבדה לפני תחילת הייבוא) ובדיקת מכולה (שנערכת עם ההגעה לשערי המדינה). רוב הבדיקות מבוצעות, בתשלום, על-ידי מכון התקנים. 
בדיקות התקינה גורמות לעיכובים משמעותיים בייבוא, אשר מייצרים עלויות נוספות ליבואנים. עלויות אלו פוגעות בעיקר ביבואנים הקטנים, וגורמות לצמצום במגוון המוצרים ולעליית המחירים לצרכן.
באירופה ובארה"ב, בקרת התקנים עבור הרוב המוחלט של המוצרים נעשית בשווקים – כלומר ללא עיכוב בשערי המדינה, תוך התבססות על הצהרת היבואנים בדבר עמידה בתקן (לרוב על סמך בדיקות במדינת המקור). בנוסף, פקחים מסיירים בחנויות ובמחסנים, והצרכנים יכולים לתבוע יבואן שמייבא מוצרים פגומים.
אנו מקדמים מעבר לאכיפת שוק גם בישראל (הנה נייר עמדה של רשות התחרות בנושא). בשלב זה מדובר בתמיכה בטיוטת צו היבוא והיצוא שמקדם משרד הכלכלה, המציעה הפחתה בכמות הבדיקות הנדרשות, שתביא לחיסכון המוערך בכ-400 מיליון ש"ח בשנה (לתגובה שלנו לטיוטת הצו).

השבוע מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, הגיעה לזכרון יעקב וסיפרה על הלובי למכינת פעילים בוגרים (בכפוף להנחיות כמובן). במקביל לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, שוחחה עם קהילת בית דניאל כחלק ממפגשי ״קפה עם הרבי״.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם להרגשתכם/ן המקרר שלכם/ן נפתח יותר בעקבות הקורונה, ו-59% השיבו בחיוב. האם זה אומר שיש ממש בטענה של מכון התקנים שהמקררים בארץ נפתחים בתדירות גבוהה יותר מאשר באירופה, ולכן צריך לערוך בדיקות ייחודיות, שייקרו את הייבוא שלהם? הרי תקופת הקורונה היא בוודאי לא מדד נורמלי לכמה אנחנו הישראלים אוכלים :slightly_smiling_face: 

והשאלה הפעם: האם יש לך מנוי לעיתון יומי מודפס?