fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? אושר תקציב המיזם לשנת 2021; דרשנו מרשות המיסים לגבות מיסים מהחברות הגדולות שנשלטות ע"י הטייקונים; התנגדנו למתן רישיון גז נוסף למונופול הגז; המשכנו לפעול למניעת עסקת בנק הפועלים-נוני מוזס; הגבנו על יעדי אנרגיות מתחדשות ל-2050; ועוד.

מתי ויתרו לכם על תשלום מיסים? כי מהחברות הגדולות שנשלטות על-ידי הטייקונים רשות המיסים דווקא לא ממהרת לגבות את כספי המיסים שעליהן לשלם למדינה. בעבר עסקנו בחברת כימיקלים לישראל, שחייבת למדינה מיסים בגובה 600 מיליון ש״ח מהרווחים שלה בים המלח, אבל לאחרונה גילינו מקרה נוסף. בינואר קבע בית המשפט העליון שקבוצת דלק, שנשלטת ע״י יצחק תשובה, צריכה לשלם מס של יותר מ-300 מיליון ₪, ולמיטב ידיעתנו היא לא שילמה.
פנינו לראש רשות המיסים בשאלה מדוע שוב ושוב ננקטת יד רכה מול חברות הענק. לפוסט המלא>>

מוצרי צריכה בסיסיים רבים שאנחנו קונים בסופרמרקט, מיובאים ע"י היבואנים המונופוליסטים שסטוביץ ודיפלומט. התוצאה היא פערי מחירים עצומים בין ישראל למדינות מפותחות אחרות: אנחנו משלמים כ-50% יותר על משחות שיניים, כ-70% יותר על דאודורנטים, כמעט 200% תוספת על סכיני גילוח, ועוד. כעת, ההוראות של רשות התחרות שקובעות מי יכול לקבל "פטור" מכללי התחרות עומדות לפוג. לכן, הגשנו עמדה לרשות התחרות, ודרשנו ממנה להפסיק לתת למונופולים פטורים שפוגעים בתחרות. לפוסט המלא>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – צרפו חברים ללובי הציבורי

תקציב 2021 אושר בהצלחה!
בשבוע שעבר ביקשנו מחברי וחברות המיזם לאשר את התקציב שלנו לשנה הקרובה, שיעמוד על כ-4.1 מיליון ₪. שמחים לבשר שהתקציב אושר על-ידי 96% מהמצביעים (כלומר, 4% הצביעו נגד). אנחנו גאים מאוד להיות מיזם המבוסס כולו, מהשקל הראשון ועד האחרון, על הציבור הרחב, באמצעות מימון המונים. זה אמנם אתגר לא פשוט, אבל כך אנחנו לא תלויים בשום בעל הון או קרן הקובעים עבורנו, אלא בכם, חברי וחברות המיזם.


שוק הגז סובל מהיעדר תחרות בגלל מונופול שברון-דלק, ששולט בשני מאגרי הגז הגדולים ביותר. כעת, משרד האנרגיה שוקל לתת למונופול רישיון נוסף לחיפוש גז, תוך התעלמות מפעילותו המתמדת למניעת תחרות בשוק הגז, שעליה הציבור משלם את המחיר דרך חשבונות החשמל. פנינו לשר האנרגיה למנוע את המחדל הזה. לפוסט המלא>>


השבוע קיבלנו תשובה לפנייתנו למפקח על הבנקים בנוגע לעסקה בין בנק הפועלים לידיעות אחרונות שבשליטת נוני מוזס, בה המפקח לראשונה הדגיש כי לנושא אכן יש היבטים ציבוריים שיש לשקול. זו התחלה טובה, אך אנו ממתינים לראות איך יפעל המפקח בנוגע לעסקה, בה מסייע בנק הפועלים למוזס לבצר שליטתו בידיעות. הכנו סרטון קצר שעושה סדר במערכת היחסים הבעייתית, שמייצגת את תופעת ההון-שלטון-עיתון. לצפייה>>


השתתפנו השבוע באירוע ״שולחנות עגולים״ על יעדי משק האנרגיה לשנת 2050, ובמסגרת התגובה המקדימה שלנו טענו שצריך להעלות את יעדי ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת ולהפסיק את הסבסוד המסיבי שניתן לדלקים מזהמים. לפוסט המלא >> בנוסף, הגבנו השבוע לאסדרה שמקדמת רשות החשמל, שעלולה לגרום לירידה בהיקף ההתקנות של פאנלים סולאריים על גגות מבנים.

בכל שבוע מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם, בעקבות סקר שערכנו לפני שבועיים על מצב התחנות המרכזיות בארץ (מוזמנים להמשיך להגיב), החלטנו להעמיק באחזקותיו של הטייקון קובי מימון המחזיק ב1/3 מהתחנות בארץ:
מימון הוא אחד הטייקונים החזקים במשק, שאמנם העביר את מרבית אחזקותיו על הנייר למשפחה ומקורבים, אבל ממשיך לשלוט בעניינים מאחורי הקלעים. מימון שולט בעיקר בשני סוגי נכסים – גז טבעי, ובפרט 28.75% ממאגר תמר, ונדל"ן, בשווי של כ-11.5 מיליארד ש"ח, הכולל, מלבד התחנות המרכזיות, בנייני מגורים, משרדים ועוד.

כפי שניתן לראות בעץ המבנה של עסקיו, גם מימון – בדומה לטייקונים אחרים – בנה מערכת מסובכת של חברות, חברות בת וחברות נכדה וכו', תוך ערבוב של חברות פרטיות וציבוריות, בארץ ובחו"ל. המערכת הזו תקשה על הרשויות בפיקוח עליו, לדוגמא, בענייני מיסוי.
דוגמא להתנהלות בעייתית של קובי מימון, אפשר לראות בפסק הדין בעניין התחנה המרכזית בתל אביב שבבעלותו. לפי פסק הדין בעניין, מימון "ייבש" את התחנה במשך שנים תוך דרדור מצבה הכלכלי, באופן שהוביל את התחנה לכינוס נכסים – במסגרתו הוא רכש את שארית המניות בזול.

לקריאה נוספת:
פירמידת אקוויטל >> | עדות מנכ"ל ישראמקו>> | הקשר החברי בין מימון והשר כחלון>>

השבוע לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, העבירה הרצאת זום מרתקת על הלובי הציבורי, תודה לחברת הלובי אורלי באר על הארגון. בנוסף, עו"ד ימית ינאי מלול נפגשה, גם כן בזום, עם שגרירי רוטשילד ירושלים, תודה לעינת סנדל על ההזמנה.

 

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

אחרי שבוע פגרה בעקבות ההצבעה על תקציב המיזם, הסקר השבועי שלנו חוזר.
השבוע עבר חוק שיקל על הקמת פאנלים סולאריים בבניינים משותפים (הנה כתבה שמסבירה איך תוכלו לעשות זאת), ולכן מעניין אותנו לדעת: האם תתקינו פאנלים סולאריים על גג הבניין שלכם/ן?