fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? הגשנו לבית המשפט את התנגדותנו לעסקה בין בנק הפועלים ל״ידיעות אחרונות״; השתתפנו בדיון אחרון של ועדת הגז בכנסת; דרשנו מרשות התחרות לפעול בנחישות מול חברת הגז שברון; פרק נוסף בפודקאסט שלנו מלכוד 99 עלה לאוויר; ועוד.

בעקבות מידע חדש שפורסם השבוע על העסקה בין ״ידיעות אחרונות״ לבין בנק הפועלים, הגשנו בקשה דחופה להצטרף להליך המשפטי לאישור העסקה במעמד של "ידיד בית המשפט". למרות שהסיכוי היה קטן, בקשתנו לטעון בדיון התקבלה. עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית הלובי, הסבירה שהעסקה פוגעת באינטרס הציבורי ומשקפת את תופעת ההון-עיתון. לצערנו בית המשפט אישר בסוף את העסקה ואיננו יכולים לערער על ההחלטה כיוון שאנחנו לא צד להליך, אך ככל שיוגש ערעור נבקש להצטרף. נמשיך להיאבק בהון-שלטון-עיתון. 
לפוסט המלא >>

ועדת הכנסת לפיקוח על ״קרן העושר״, בה אמורים להצטבר המיסים על הרווחים האדירים של חברות הגז ומפעלי ים המלח, פעלה פחות מחצי שנה לפני שהכנסת התפזרה. אתמול התקיים הדיון האחרון בוועדה וסמנכ״לית הלובי, מרב דוד, התייצבה מול המנהלים הבכירים של מונופול הגז כדי למנוע מהם להשתמש בדיונים לצרכיהם. לקחנו חלק מרכזי בדיוני הוועדה, שסיפקו לנו מידע רב אותו נמשיך לבדוק: מדוע ״קרן העושר״ עדיין ריקה ואיך חברות הגז וכימיקלים לישראל, בעלת הזיכיון על ים המלח, מבצעות תכנוני מס כדי להימנע מתשלום. 
לפוסט המלא >>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

הבנקים ממשיכים לנסות להפר את הרפורמה בבנקים: על אף הדרישה החד-משמעית להפרדה בין הבנקים לבין כרטיסי האשראי, בנק הפועלים מתכנן להנפיק כרטיס אשראי חוץ בנקאי שיתבסס על אפליקציית התשלומים ״ביט״ שבבעלותו, שמחזיקה ב-90% משוק אפליקציות התשלומים. אנחנו עובדים על פנייה לרגולטור כדי שיוודא שהבנקים לא דורסים את הרפורמה ופוגעים בתחרות. 


לפני כ-3 חודשים חברת שברון, שקנתה את נובל אנרג׳י, ״סגרה את הברז״ לחברת החשמל ומנעה ממנה לרכוש זול יותר מהמתחרים. בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכלכלה, הממונה על התחרות אמרה שבדיקת האירוע תסתיים תוך ״שבועות ספורים״, אבל מאז עברו כבר חודשיים והרשות טרם התייחסה לנושא. פנינו השבוע ליו"ר ועדת הכלכלה כדי שידרוש מרשות התחרות לדווח על התקדמות הבדיקה. לפוסט המלא >>


פרק #6 בפודקאסט שלנו מלכוד 99 יצא, והפעם החלטנו לעסוק בפרשה האקטואלית של מכירת המניות של ״ידיעות אחרונות״, שעליה גם פנינו לבית המשפט. אז מה באמת הסיפור עם המניות האלו? האם נוני מוזס יישאר המו"ל של ״ידיעות״? ועד כמה בנק הפעלים משפיע על הסיקור בעיתון? הקליקו והאזינו >>


לאחרונה פורסם תזכיר חוק המציע שינויים לחוק התכנון והבנייה. אך המודל עליו מבוסס החוק, של ועדות מקומיות לתכנון ובנייה עם יו"ר שהוא גם ראש העיר, מזמין לחצים פסולים. קיים מודל אחר של ועדות מרחביות, בהן מכהנים יו"רים בלתי תלויים הממונים על-ידי שר הפנים, שמבטיח ממשל תאגידי איכותי ושקוף, שמנותק מהסחטנות הפוליטית הקיימת בשלטון המקומי.


ועדה ציבורית של משרד הכלכלה, שפועלת כבר שנתיים, סטתה השבוע בפתאומיות מהמנדט שלה והמליצה לבטל את הפטור ממע"מ על הזמנת חבילות מחו"ל בסכום של עד 75$, מהלך שממנו ירוויחו רשתות האופנה הגדולות. אנחנו עובדים על פנייה לשרי הממשלה כדי שלא יבטלו את הפטור הזה, שמסייע לצרכן הישראלי דווקא בתקופה קשה זו. לשרשור ציוצים בנושא >>


נפגשנו השבוע עם מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, וצוותו. שוחחנו איתם על החסמים לקידום אנרגיות מתחדשות וכיצד אנחנו יכולים לסייע בהסרתם, ועל איך ניתן לקדם את התחרות במשק הגז.

כבר תקופה שאנחנו נאבקים נגד הלוביסטים של חברות המזון במטרה לאסור על פרסום מזון מזיק לילדים ונוער ולהטיל ״מס סוכר״ על משקאות קלים. אבל עד שהדברים יתקדמו אצלנו, הנה מדינה שעשתה את זה נכון: באנגליה הטילו מס על משקאות קלים עוד ב-2014, וכעת פורסם שנאסר על הצגת ממתקים ליד הקופה, על מבצעי 1+1 עליהם ועוד.

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם החלטנו להרחיב על סוגי הרשויות המקומיות:

הרשויות המקומיות בישראל מתחלקות ל-4 סוגים מבחינת מעמד מוניציפלי: עירייה, מועצה מקומית, מועצה אזורית ומועצה מקומית תעשייתית. כיום פועלות בישראל 257 רשויות מקומיות, בהן 75 עיריות,  126 מועצות מקומיות, 54 מועצות אזוריות ו-2 מועצות מקומיות תעשייתיות. באחריות הרשויות להעניק לתושביהן שירותים כמו: תכנון היישוב ומתן היתרי בנייה, רישוי עסקים, הפעלת מערכת החינוך, ניקוי הרחובות ופינוי פסולת, אירועי תרבות ועוד.
ההבדלים ביניהן נקבעים כך:

  • עירייה: עיר שמספר תושביה עולה על 20,000 בדרך כלל. עירייה יכולה גם לכלול מספר יישובים שכנים במסגרת איחוד רשויות מקומיות.
  • מועצה מקומית: יישוב בעל אופי עירוני, כפרי או קהילתי, שמספר תושביו בין 2,000 ל-20,000. גם מועצה מקומית יכולה לכלול מספר יישובים.
  • מועצה אזורית: מועצה המאגדת מספר יישובים כפריים וקהילתיים באזור גאוגרפי מסוים.
  • מועצה מקומית תעשייתית: רשות מוניציפלית שבתחומה נמצאים רק מבני תעשייה.
לקריאה נוספת:
פקודת העיריות (לעניין עיריות) | צו המועצות המקומיות (לעניין מועצות מקומיות) | כתבות על כך שלא צריך 257 רשויות מקומיות ב״דה מרקר״ וב״ישראל היום״ | מאמר דעה של עו"ד ימית ינאי מלול, הלוביסטית הציבורית שמטפלת בנושא.

מקפידים על הסגר ומעבירים את כל ההרצאות שנקבעו לזום 🙂 השבוע הלוביסטית שלנו, ימית ינאי-מלול, נפגשה עם שגרירי רוטשילד בתל חי, ולאחר מכן עם מכינת חנתון (תודה למזמינים ולמארגנים: נרקיס גנוט ויואב בזר). גם מנהל המחקר שלנו, אריאל פז-סוויצקי, העביר הרצאה על הלובי הציבורי (תודה ליובל מישורי על הארגון).

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם תתקין/י פאנלים סולאריים על גג הבניין שלך, ו-59% ענו בחיוב. משערים שה-41% הנותרים כבר מושקעים באנרגיית רוח 🙂

והשאלה הפעם: האם תבקש/י החזר מס על התרומה שלך ללובי?

      

כמו בכל שנה, חברי/ות הלובי יקבלו בתחילת ינואר מייל המרכז את כל הקבלות לשנת 2020.