fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? עוצרים את מיזוג אלטשולר-פסגות; מתנגדים לחידוש זיכיון לכי"ל ללא תמורה; חושפים את הריכוזיות החדשה בשוק הפנסיה; שומרים על ממשל תקין ברשויות המקומיות; דואגים שחברות הפנסיה לא ינצלו את המשבר כדי לפגוע בחוסכים; ועוד.

בשנים האחרונות בעיית הריכוזיות במשק החליפה ידיים, מטייקונים ששלטו על חברות רבות, למספר מצומצם של גופי פנסיה שמנהלים טריליוני שקלים. כעת, שניים מהגופים הללו, אלטשולר-שחם ופסגות, מבקשים להתמזג, מה שעתיד לפגוע קשות בתחרות בשוק הפנסיה והביטוח, כפי שמציג הגרף. משה קאשי, מנהל תחום פיננסים בלובי, פרסם טור דעה ב״דה מרקר״ בנושא יחד עם הראל פרימק מעמותת צדק פיננסי, ועובדים כעת על פנייה  לרשות התחרות ורשות שוק ההון בדרישה שלא לאשר את המיזוג.
לפוסט המלא >>

חלופת מיילים פנימית בין משרדי ממשלה, חושפת כי משרד האנרגיה מנסה להאריך את הזיכיון של כימיקלים לישראל (כי"ל), בבעלות עידן עופר, על מכרות הפוספטים, ללא תמורה ואף מבלי לדרוש בטוחות לשיקום הנזק הסביבתי האדיר שנגרם. לפי הערכת המשרד להגנת הסביבה, מדובר בכ-80% מהפסולת התעשייתית במדינת ישראל, ועלות השיקום נאמדת במאות מיליוני שקלים. מרב דוד, סמנכ"לית הלובי, הסבירה השבוע בכאן11 מדוע כי"ל, שהרוויחה מיליארדים, חייבת לשלם את עלויות השיקום.
לפוסט המלא >>
 

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

ועדות ההשקעה שבגופי הפנסיה הן אלו שאחראיות על ניהול מיליארדי השקלים של ציבור החוסכים. הן אמורות להיות עצמאיות אך בפועל מושפעות מבעלי השליטה בגופי הפנסיה. הכוח הזה, הנתון בידיים של קבוצה מצומצמת של אנשים, עלול להיות מנוצל לטובת אינטרסים אישיים. אנו פועלים מול ועדת הריכוזיות להקטנת הכוח של בעלי השליטה ולהגדלת כוחו של הציבור במקום. לפוסט המלא >>


מבין שומרי הסף ברשויות המקומיות, מבקרי הפנים הם מהחשובים ביותר. למרות שמוטלת עליהם האחריות הכבדה לוודא שהרשות ועובדיה פועלים כדין, תנאי ההעסקה שלהם הזויים, ועצמאותם נפגעת. לכן הגבנו על תזכיר החוק של משרד הפנים והצענו לוודא שגם לרשויות קטנות וחלשות יהיה מבקר פנים שיוכל לבצע את עבודתו, לשם כך נדרשת: תקינה משופרת, תקציב מוגדר ועוד. לפוסט המלא >>


השבוע השתתפנו בדיון בוועדת החוקה של הכנסת, בנוגע להצעת חוק שנועדה להקל על הסדרי חוב לחברות שנקלעו לקשיים עקב המשבר הכלכלי. בנייר העמדה שלנו אמרנו שבהחלט צריך לסייע לעסקים, אבל כאשר מדובר בחברות בהן מושקעים כספי הפנסיה שלנו – חייבים לוודא שהחברות לא ינצלו את ההסדר המקל, באופן שיפגע בכספי החסכונות של הציבור. מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש עלתה לדבר בדיון, צפו >>


הממונה על התחרות קיבלה החלטה נכונה בשוק הגז כשהורתה השבוע לחברות בשותפות תמר למכור גז בנפרד כדי ליצור ולו מעט תחרות בשוק המונופוליסטי הזה. פעלנו רבות כדי שהממונה תקבל החלטה כזו ונמשיך לפעול כדי שההחלטה תחול על כלל ההסכמים של חברת חשמל, כולל ההסכם המרכזי בו חברת חשמל משלמת מחיר גז מופקע. בקרוב יערך שימוע ציבורי בו נגיב בהרחבה. למאמר הרחבה בנושא, שבו שולבה תגובתנו.


שבועיים אחרי מתן הקלות על המשכנתאות, בנק ישראל הופתע לגלות שהבנקים לא מגלגלים את ההקלה לציבור, וממשיכים לגבות בפועל את אותן הריביות, באמצעות כל מיני תעלולים. אנחנו לא הופתענו. רוצים לדעת מדוע, ומה הדרך להתמודד עם זה? קראו את הציוץ בנושא >>


בשבוע שעבר, הלוביסטית הציבורית ומנהלת תחום ממשלה שלנו, עו"ד רחל גור, הנחתה פאנל על נזקי משקאות קלים, כחלק מסדרת הרצאות "יחסים בריאים" של הפורום הישראלי לתזונה בת-קיימא. בפאנל הוצגו הניסיונות של חברות המזון למנוע רפורמות בתחום וכן הצגנו את הצעת החוק שבכוונתנו להגיש בנושא. צפו בקטעים נבחרים מהדיון >>

השבוע מנהל המחקר שלנו, אריאל פז-סוויצקי, נפגש להרצאה מרתקת על הלובי בזום ובפייסבוק לייב, עם קהילת יה"ל – קהילה יהודית-חילונית-הומניסטית מחיפה. תודה לאיריס יניב על ההזמנה והאירוח. שעתיים לאחר מכן, חברי הלובי החדשים נפגשו עם מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, לדיון מעמיק על העשייה שלנו. מקווים שנהניתם/ן.

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם נרחיב מעט על הלוואות פרטיות מכספי הפנסיות של הציבור:
אחד האפיקים בו מושקעים כספי הפנסיה שלנו, הוא אפיק ההלוואות הפרטיות, דרכו תאגיד עסקי יכול לקבל הלוואה מגוף הפנסיה, בדיוק כמו הלוואה בנקאית. לאורך השנים, נרשם גידול מרשים בהיקף ההלוואות הפרטיות שגופי הפנסיה העניקו לגופים עסקיים, עד לסך של כ- 83 מיליארד שקלים. גודלו של תיק ההלוואות המדובר מצריך טיפול בשני היבטים:
  • קיימים פערים בין הבנקים, שעליהם חלים כללים ומגבלות נוקשים בכל הנוגע למתן הלוואות לתאגידים גדולים, לבין גופי הפנסיה שעליהם אין כמעט מגבלות במתן ההלוואות. הפער הזה יכול להוות פוטנציאל לריכוז הלוואות מסוכנות יותר, אצל גופי הפנסיה. דוגמא מהתקופה האחרונה היא ההלוואה המסוכנת שלקח איש העסקים אהרון פרנקל, מגופי הפנסיה למימון רכישת מניות בחברת גב-ים – הלוואה שהוא לא היה יכול לקבל מהבנקים, בזכות הרגולציה הקפדנית. 

  • גופי הפנסיה אינם מחויבים לפרסם את זהות התאגידים המלווים. משמעות הדבר היא, שכספי החיסכון של הציבור, מנוהלים ללא שקיפות וללא ביקורת ציבורית. באופן הזה, הסדרי חוב יכולים להיעשות במחשכים, הלוואות יכולות להינתן תוך יצירת ניגודי עניינים או כתוצאה מהכנסת שיקולים זרים, ללא שהציבור יוכל לפקח על כך. כמו במקרה של חברת יורוקום של שאול אלוביץ, נעשה הסדר חוב שהתנהל הרחק מעיני הציבור, ובו היו מעורבים כספי החיסכון של הציבור דרך אפיק ההלוואות הפרטיות. 

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו, האם פנית לבקש הלוואה מגוף פיננסי (בנק או קרן פנסיה) בעקבות משבר הקורונה. בשורות טובות – 98% מכם לא נזקקו להלוואה. נקווה שבקרוב נוכל כולנו לחזור לשגרה. 

והשאלה השבוע, גם היא על רקע התקופה: האם עברת דירה בגלל משבר הקורונה?

      

תודה רבה לחבר הלובי תומר פולק שהציע את השאלה 🙂

רוצים שגם השאלה שלכם תהיה חלק מהסקר השבועי? שלחו לנו מייל עם שאלת הסקר שתרצו שנשאל, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט למציע/ה (למעוניינים/ות).