fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? רוצים לדעת איזה פוליטיקאי תרצו לארח בסלון; מסדירים את פעילות הלוביסטים מול משרד האוצר; פרק חדש בפודקאסט שלנו, ״מלכוד 99״; קוראים לשרי האוצר והכלכלה לפשט את הליך הייבוא; ועוד.

זה לקח מעל שנתיים וחצי, אבל ההתמדה משתלמת – השבוע פורסם נוהל שמסדיר את הקשר של עובדי משרד האוצר עם לוביסטים. לאחר שהצעת חוק שקידמנו, שקוראת להטיל מגבלות ושקיפות על פעילות הלוביסטים במשרדי הממשלה, נתקעה, יזמנו דיון בנושא בכנסת, שם אמרו נציגי משרד האוצר שבכוונתם לגבש את הנוהל. נפגשנו עימם והשבוע שמחנו לגלות שחלק מההמלצות שהעברנו להם אומצו. הנוהל הזה צפוי להגביל את קשרי ההון-שלטון, ועכשיו צריך לעשות לו ״העתק הדבק״ למשרדי ממשלה נוספים. אנחנו על זה.
לקריאת הפוסט שהעלינו>>
לראיונות שלנו בנושא בתכנית הרדיו ״שלי וגואטה״ ובאתר ״שקוף״

שוב הגיעה התקופה הזו בשנה של מערכת בחירות. בין אם החלטתם/ן כבר למי תצביעו או שאתם/ן עדיין מתלבטים/ות, כנס הבחירות הוירטואלי שנקיים בקרוב הוא בשבילכם/ן. תחת הכותרת ״מדברים כלכלה עם הלובי הציבורי״ תוכלו לשמוע את הפוליטיקאים בסדרת ראיונות על המשבר הכלכלי, יוקר המחיה, משאבי הטבע שלנו ועוד. עזרו לנו להחליט את מי להזמין – מלאו את הסקר ותוכלו לבחור אילו פוליטיקאים/ות יגיעו עד לסלון שלכם/ן לתת דין וחשבון (באופן מקוון כמובן).
** הסקר שומר על פרטיותכם/ן והוא אנונימי לחלוטין.
לפוסט שהעלינו בנושא>>
 

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

בשבוע שעבר שודרה בתכנית ״מהצד השני״ של גיא זהר ב״כאן 11״ פינה של רועי עידן שכותרתה: יש רווחים מהגז, וחבל שהם לא הולכים לטייקונים (לצפייה). מעבר למסר המקומם, הפינה הייתה רצופה באי-דיוקים ובטעויות, ולכן העלינו בעמוד הטוויטר שלנו שורת ציוצים שמעמתת את הטענות שהועלו בה עם העובדות. 


השבוע אריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר שלנו, שיתף בעמוד הפייסבוק שלנו איך הרצאה על הלובי הציבורי אותה הוא שמע כבוגר פרויקט ״חבצלות״ של חיל המודיעין לפני כשלוש וחצי שנים שינתה לו את מסלול החיים. בעקבות ההרצאה הוא הצטרף כחבר ללובי ובהמשך התקבל לעבודה כמנהל מחלקת המחקר, ואפילו ״סגר מעגל״ כשהוא העביר לאחרונה הרצאה לבוגרי ״חבצלות״, הפעם בתפקיד המרצה. לפוסט המלא>>


פרק נוסף בפודקאסט שלנו, ״מלכוד 99״, עלה לאוויר. הפעם התמקדנו בנפילתו של הטייקון אליעזר פישמן, בתספורת שביקש לבצע לחובותיו ובמאבק האזרחי שהוביל להקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים גדולים. דיברנו על הוועדה ועל ההמלצות שבכוונתנו לקדם ברגע שהכנסת תחזור לפעילות. האזינו, שתפו ודרגו>>

ביום א׳ שרי האוצר והכלכלה ידונו בתוכניות לשיקום הכלכלה מהמשבר. אחד המהלכים שניתן לעשות, שיחסוך 400 מיליון ש״ח בשנה לציבור, זה להעביר רפורמה שתפשט את הליך הייבוא. איך הרפורמה הזו אמורה לעשות את זה? ואיזה גוף רב עוצמה מפעיל לוביסטים כדי להתנגד לה? קראו את המאמר של עו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, שפורסם ב״גלובס״.

מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, התארחה בפודקאסט ״ביסמוט ויפרח״ של חברות הלובי (!) הדר ביסמוט וכנרת יפרח. בפרק היא מספרת על היום הראשון שלה בכנסת, על איך זה מרגיש להשיג ניצחון לציבור ועוד. אנחנו אמנם לא אובייקטיביים, אבל ממליצים בחום להאזין>>

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם נרחיב מעט על קבוצת ורטהיים, אחת הקבוצות העסקיות החזקות במדינה.
לפי ועדת הריכוזיות, לקבוצה משויכות 170 חברות, ביניהן החברה המרכזית למשקאות (יצרנית ״קוקה קולה״ בישראל), בנק מזרחי-טפחות, חברות בתחום האנרגיה המתחדשת ונכסי נדל"ן רבים ומגוונים. על מנת לעמוד בהוראות חוק הריכוזיות ולשמר את שליטתה בבנק מזרחי-טפחות, הקבוצה מכרה חלק מאחזקותיה בחברת הנדל״ן ״אלוני חץ״ (לכתבה בנושא). 
כמו כן, הקבוצה שולטת בקבוצת התקשורת "קשת", כלומר בערוץ 12 ובאתר הפופולארי מאקו (הנה מיפוי השליטה בערוץ, מתוך אתר הרשות השנייה, שמעודכן ל-2014). 
ואם תהיתם/ן האם השליטה בכלי תקשורת מרכזי משמשת לקידום עסקי הקבוצה – חפשו את המילים ״קוקה קולה״ באתר מאקו ושפטו בעצמכם/ן.
ספוילר: בתוצאות הראשונות לא תמצאו כתבות על הנזקים הבריאותיים שבשתיית ״קוקה קולה״. כך, לדוגמה, אחת התוצאות הראשונות שמופיעות היא כתבה שכותרתה ״קוקה קולה עוזרת למאבק בסגירת פערים טכנולוגיים״ ושאר האזכורים הם פרסומות או סרטונים המציגים את המשקה באור חיובי.
אנחנו בלובי 99 פועלים בנושא ההון-שלטון-עיתון למניעת השליטה של גופים ריכוזיים בכלי התקשורת. במקביל, אנחנו פועלים להטלת מס סוכר על משקאות המזיקים לבריאות שלנו, ביניהם קוקה קולה, שיתמרץ את הציבור לעבור לחלופות בריאות יותר.

השבוע הלוביסטית הציבורית ימית מלול-ינאי נפגשה בזום עם 63 חברי האיגוד הארצי למבקרי ומבקרות פנים, שמאגד את המבקרים בכל הרשויות המקומיות בישראל, וסיפרה להם על הלובי הציבורי והעשייה שלנו, בדגש על קידום המינהל התקין ברשויות המקומיות. תודה לרו״ח עינב פרץ, יו״ר האיגוד, על ההזמנה. 

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם עברת דירה בעקבות משבר הקורונה, ו-5% ענו בחיוב. מקווים שהשינוי היה לטובה 🙂 

נהנים/ות מפינת הסקר השבועי?
בדיוק בשבילכם/ן הכנו את סקר הבחירות שלנו (אנונימי לחלוטין כמובן). 

בשבוע הבא נחזור עם פינת הסקר השבועי. ואם יש משהו שמעניין אתכם/ן לשאול את חברי/ות הלובי? שלחו לנו מייל עם הצעה לשאלה, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט (למעוניינים/ות).