fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? אחרי האוצר, דורשים פיקוח על הלוביסטים גם ביתר משרדי הממשלה; ביט ינפיקו אשראי אבל עם תנאים שלנו; בעקבות תגובתנו חברות בהן מושקעים כספי הפנסיות שלנו הוחרגו מהקלות על הסדרי חוב; הגבנו על תיקונים לחוק תובענות ייצוגיות; קוראים לשר האוצר לחתום על רפורמה שתקל על יבוא; ועוד.

בשבוע שעבר עדכנו שמשרד האוצר פרסם נוהל שמסדיר את הקשר של עובדי המשרד עם לוביסטים, ואף אימץ חלק מההמלצות שהעברנו להם בנושא בפגישה שערכנו עימם לפני כשנתיים וחצי. אמנם משרד האוצר הוא אחד המשרדים הכי משמעותיים בהקשר הזה, כי עובדי האוצר יושבים על הברז התקציבי, אבל הוא רק משרד אחד מתוך 36 משרדי ממשלה. לכן, פנינו לכלל היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה בבקשה שיאמצו את הנוהל החדש גם במשרד שלהם. כמו שאתם/ן מכירים/ות אותנו, לא ננוח עד שזה יקרה.
לפוסט המלא>>

השבוע בנק ישראל אישר לבנק הפועלים להנפיק כרטיס אשראי המבוסס על אפליקציית ביט. אנחנו התנגדנו למהלך הזה, שיגרום לבנק הפועלים לשלוט בשוק התשלומים עוד לפני הכניסה של מתחרות בינ״ל כמו אפל פיי וגוגל פיי. אבל יש גם צד חיובי – בנק ישראל קיבל את עמדתנו והציב תנאים משמעותיים שאמורים להגביל את היכולת של בנק הפועלים להשתלט על השוק: מסגרות האשראי של "ביט קארד" ייכללו בתוך מסגרות האשראי של הבנק, שאותן הוא אמור לצמצם. נמשיך לעקוב כדי לוודא שבנק הפועלים אכן עומד במגבלות.
לפוסט המלא>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

בשבועות האחרונים השתתפנו דיונים בהצעת חוק שנועדה להקל על הסדרי חוב לחברות שנקלעו לקשיים עקב המשבר הכלכלי. טענו בוועדה שצריך לסייע לעסקים, אבל כאשר מדובר בחברות בהן מושקעים כספי הפנסיה של הציבור – חייבים לוודא שהחברות לא ינצלו את ההקלות, באופן שיפגע בכספי החסכונות שלנו. השבוע עמדתנו התקבלה, והוחלט כי הצעת החוק לא תחול על חברות בהן מושקעים החסכונות הפנסיוניים. לפוסט המלא>>


תביעות ייצוגיות הן אחת הדרכים הכי אפקטיביות של הציבור הרחב להיאבק בעוולות מצד תאגידים גדולים ורשויות ממשלתיות. לאחרונה פרסם משרד המשפטים ״קול קורא״, וביקש התייחסויות לתיקונים שנדרשים בחוק תובענות ייצוגיות. בתגובה שלנו התרענו מפני שינויים שעשויים לרוקן אותו מתוכן, כמו העלאת האגרות על הגשת תביעה. נלווה את המשך התהליך, כדי שהכלי הזה ימשיך להיות אפקטיבי. לפוסט המלא>>


כבר תקופה שאנו פועלים כדי למנוע ממונופול הגז של תשובה לקבל רישיון חיפוש במאגר גז נוסף. הוועדה לצמצום הריכוזיות אימצה את עמדתנו והודיעה שהיא מתנגדת למתן הרישיון, אבל ההחלטה הסופית נמצאת בידי משרד האנרגיה. מונופול הגז כבר הודיע שיפנה לבית המשפט אם לא יקבל את הרישיון, אבל מול בריונים אסור להתקפל. הודענו לשר האנרגיה שאם הוא ייתן למונופול הגז את הרישיון – אנחנו ניפגש בבית המשפט. לפוסט המלא>>


השבוע פורסם ששר הכלכלה אישר להתקדם עם רפורמה שתקל על ייבוא מוצרי צריכה בסיסיים, ותחסוך לצרכנים כ-200 מיליון ש״ח בשנה. מדובר ברפורמה שתקועה כבר חודשים רבים, ככל הנראה עקב ההתנגדות של מכון התקנים, שיפסיד כתוצאה ממנה 40% מתקציבו. ההצעה המקורית שגובשה במשרד הכלכלה כללה 150 מוצרים בסיסיים, אך השר צמצם את רשימת המוצרים לכ-90 בלבד. אנחנו מעדיפים רפורמה מצומצמת ומיידית על פני רפורמה מושלמת בעתיד הרחוק, ולכן קוראים לשר לחתום על הצו בהקדם. לפוסט המלא>>


השבוע פורסם שקבוצת אלייד, בראשות יצחק סוארי, תרכוש 4.9% מזרוע הגמל והפנסיה של חברת ״מנורה״. כניסתו של סוארי, נציג מועדון ההון-שלטון, לשוק הזה מראה שכולם רוצים גישה לכספי הפנסיות של הציבור, שסכומם מגיע לכשני טריליון ש"ח. זה רק מדגיש שחייבים להפוך את ועדות ההשקעה לעצמאיות מבעלי השליטה בגופים שמנהלים לנו את הפנסיה ולטייב את הליך המינויים להן.


המדיניות שלנו היא להגיע לכל מקום שמזמינים אותנו. מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, נענתה השבוע להזמנה מאתגרת במיוחד (תודה לקובי אלטמן), והופיעה בפני הנהלת הכספים של כי"ל. לא היה פשוט ולא על הכל הם הסכימו, אבל ההידברות המשמעותית ביותר היא עם אלה שלא מסכימים איתך.

השבוע הלוביסטית הציבורית, עו"ד ימית מלול ינאי התארחה בפודקאסט ״יש דיבור״ וסיפרה על האופן שבו משפיעים הלוביסטים על החיים שלנו, על הפייט שהלובי הציבורי נותן להם ועל העשייה שלנו, בעיקר בתחום שבו היא מטפלת – קידום מינהל תקין ברשויות המקומיות. האזינו באנקור, ספוטיפיי או בגוגל פודקאסטס.

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם נרחיב על הרווח המונופוליסטי של מאגר הגז תמר:

בשנים 2013-2019 מעל 90% מהגז שסופק לתחנות הכוח ולתעשייה בישראל הגיע ממאגר תמר. השבוע נבחן מה קרה עם הכסף שהכניסה שותפות תמר בשנים הללו, עד כניסת מאגר הגז השני (לוויתן) בסוף 2019. אין נתונים מלאים בעניין, אך ניתן להגיע להערכה לא רעה על בסיס הדו"חות של חלק מהשותפות, ולהלן התוצאה:

  • סך הכנסות המאגר עמדו על כ-12 מיליארד דולר, כלומר מחיר ממוצע של 5.67$ ליחידת גז. 99% מההכנסות מקורן בלקוחות ישראליים, ורוב ההכנסות מגיעות מחברת החשמל.
  • הוצאות רגילות (עלות הפעלת המאגר, ניהול, וגם פחת): כ-2.3 מיליארד דולר (כ-$1.1 ליחידת גז).
  • הוצאות מימון (בעיקר החזר הלוואות לבנקים ולגופים מוסדיים שמימנו את פיתוח המאגר): 997 מיליון דולר (כ-$0.47 ליחידת גז).
  • תשלומים למדינה – תמלוגים + הערכה בדבר מס חברות: כ-2.46 מיליארד דולר (כ-$1.16 ליחידת גז).
  • נתח חברות הגז (תמלוגים לשותף הכללי + רווח): כ-6.3 מיליארד דולר ($2.96 ליחידת גז).
כלומר, בשנים שבהן מאגר תמר היה מונופול ופעל לבד, הוא החזיר את ההשקעה בפיתוח המאגר, כ-3.1 מיליארד דולר, יותר מפעמיים. לאחר כניסת מאגר לוויתן, הייתה ירידה במחירים, אך היא הייתה צנועה (מכ-$5.6 לכ-$5.4).
בימים אלו אנחנו מגבשים מענה לטיוטת הצו המוסכם של רשות התחרות למול נובל אנרג'י, במסגרתו ישנה אפשרות להכניס תחרות לשוק אספקת הגז, להקטין את הרווח המונופוליסטי ולחסוך ליצרניות החשמל – בליבן חברת החשמל – מיליארדים, אשר ישתקפו בחיסכון לציבור כולו.

להעמקהמסמך יסוד על משק הגז בישראל (מרץ 2019).

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלת הסקר שלנו פינתה מקום לסקר ייחודי שערכנו ברשתות החברתיות שלנו לקראת הבחירות. מהסקר עלה ש-98% מכם/ן מתכוונים להצביע (2% עדיין בסימן שאלה) ו-57% עדיין מתלבטים/ות למי להצביע.
כדי לעזור לכם/ן עם ההחלטה, אנחנו מארגנים מפגשים עם הפוליטיקאים/ות שביקשתם/ן לשמוע. תמשיכו לעקוב, כי בקרוב נגלה עם מי.

והשאלה השבוע: האם קיבלת אי פעם פיצוי במסגרת תביעה ייצוגית?

     

רוצה שגם השאלה שלך תהיה חלק מהסקר השבועי? שלחו לנו מייל עם שאלת הסקר שתרצו שנשאל, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט למציע/ה (למעוניינים/ות).