fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? דו"חות כספיים חשפו איך המונופולים בייבוא גוזרים קופון על חשבוננו; דרשנו מהממונה על שוק ההון להתנות את מיזוג אלטשולר-פסגות בתנאים; פנינו לפיקוח על הבנקים בעקבות סקר העמלות של חברי הלובי; שר הכלכלה חתם על רפורמה בייבוא, אך נכנע ללחצי מכון התקנים; פרק חדש בפודקאסט 'מלכוד99' עלה לאוויר; מאחלים לכם חג פורים שמח; ועוד.

מדו"חות כספיים שפרסמה השבוע חברת דיפלומט לקראת הנפקת מניותיה לציבור, נחשף, שהחברה גורפת קופון שמן על חשבוננו. החברה מייבאת חלק גדול מהמוצרים שאנחנו צורכים בסופר כמו טונה סטארקיסט, קלוגס וסכיני גילוח של ג'ילט אך בישראל, המוצרים נמכרים בפערים של עשרות ואפילו מאות אחוזים מאשר במדינות אחרות. אנחנו פועלים כבר מעל שנה מול רשות התחרות בדרישה שתכיר ביבואנים בלעדיים ששולטים בנתחי שוק משמעותיים כמונופולים. כך נקבל את הכלים לצמצם את כוחם של יבואנים בלעדיים ולעודד תחרות, וכך המחירים יוזלו, לרווחת הציבור. לפוסט המלא>>
 

גוף הפנסיה אלטשולר-שחם חתם על עסקה לרכישת בית ההשקעות פסגות ב-900 מיליון ₪. את הכסף לרכישה, הוא ילווה מגופי הפנסיות האחרים, שהם גם המתחרים שלו בשוק הפנסיה, ומהבנקים, הפועלים כיועצים פנסיונים. לאור החשש שלנו שהעסקה תפגע בתחרות ובחסכונות כספי הפנסיה של הציבור ובשל ניגודי העניינים הרבים שהיא צפויה להוליד, פנינו ביחד עם 'צדק פיננסי' לממונה על שוק ההון, בדרישה שלא יאשר את העסקה ללא קביעת תנאים המבטיחים הגנה על התחרות ועל החוסכים.  קראו על פנייתנו בכתבה שפורסמה על כך ב'דה-מרקר'.
לפוסט המלא>>
 

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

לפני כחודש שאלנו בפוסט שפרסמנו, מה העמלה הכי מיותרת שאתם/ן משלמים/ות לבנק, ובאיזו עמלה יש את הפער הכי גדול בין המחיר שלה, לבין העבודה שהבנק נדרש לעשות. לפי דו״ח של בנק ישראל, בשנת 2019 ההכנסות של 5 הבנקים הגדולים מעמלות עמדו על כ-12.2 מיליארד ש״ח. המפקח על הבנקים פנה בחודש שעבר לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי וביקש מהם לבחון את המחירים שהם גובים על עמלות ולהתאים אותם להתפתחות הטכנולוגית. כעת, פנינו למפקח על הבנקים עם הדוגמאות שלכם/ן לעמלות שאין שום הצדקה למחיר שלהן, כי כל מה שנדרש מהפקיד/ה זה לחיצה על כמה כפתורים במחשב, ודרשנו ממנו לפרסם עמדה נחרצת יותר בנושא. לפוסט המלא>>


השבוע עלה לאוויר פרק נוסף בפודקאסט שלנו, ״מלכוד 99״. הפרק עוסק ב"לחם וחמאה" של הלובי הציבורי – עבודת הלוביסטים המסחריים והכללים והמגבלות על עבודתם. בפרק נשמע על חוק הלוביסטים, שאותו סייענו להרחיב ועל נוהל טרי שפרסם משרד האוצר, המסדיר את פעילות הלוביסטים במשרד. נספר גם איך הלובי פועל כדי להרחיב את חובות השקיפות על הלוביסטים מול כל משרדי הממשלה. בפרק מתארחות עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית המיזם ועו"ד נועה זלצמן, לוביסטית ציבורית. האזינו, שתפו ודרגו>>


לאחר שנה של עבודה מאומצת שלנו מול שר הכלכלה, עמיר פרץ, השבוע הוא חתם על הרפורמה בתחום הייבוא, שמאפשרת הקלות בייבוא לכ-90 מוצרי צריכה בסיסיים. לצערנו, חלק גדול מהמוצרים הוצאו לבסוף מהרפורמה, בלחץ מכון התקנים, שמעוניין להמשיך ולקיים בדיקות, עליהן מרוויח כסף רב. אנחנו מברכים על הרפורמה, אך נמשיך לפעול למען הכנסת מוצרים נוספים ושינוי שיטת הייבוא בארץ, ולהקלה ביוקר המחירים. לפוסט המלא>>

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם נרחיב על ״ועדת פישמן״:

״ועדת פישמן״, או בשמה הרשמי ״ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים״, הייתה ועדת חקירה שפעלה בכנסת ה-20 (לפני שרשרת הפיזורים והבחירות).
הוועדה קמה כתוצאה מלחץ ציבורי ותקשורתי, בעקבות כוונת הבנקים לוותר לאליעזר פישמן על חלק ניכר מחובו. 
הוועדה בדקה את ההיבט הרחב יותר של התופעה: את התנהלותם של הבנקים וגופי הפנסיה החל משלב מתן ההלוואות לטייקונים (אליעזר פישמן, נוחי דנקנר, לב לבייב ועוד) ועד ה״תספורות״ שנערכו להם; וכן את התנהלות הרגולטורים הפיננסיים, בדגש על המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שמפקח על גופי הפנסיה. 
הבנקים הגדולים הופיעו בפני הוועדה, אך הם הצטיידו במיטב עורכי הדין והדפו את הדרישה של הוועדה להעברת מידע, תחת הנימוק של ״סודיות בנקאית״. 
דו״ח הוועדה פורסם באפריל 2019 ומתח ביקורת חריפה על הבנקים וגופי הפנסיה, ובעיקר על הרגולטורים הפיננסיים שלא עשו שימוש בסמכויות הפיקוח שלהם. בין ההמלצות המרכזיות של הוועדה: צמצום חובת הסודיות הבנקאית; הקמת ועדה בכנסת לפיקוח על הרגולטורים הפיננסיים, שתיחשף לחומרים הסודיים; הקמת מחלקת חקירות בבנק ישראל וברשות שוק ההון (בדומה למחלקה הקיימת ברשות ניירות ערך) ועוד.
לובי 99 היה מעורב בוועדת פישמן החל מהמאבק להקמתה ועד נוכחות בכל אחד מהדיונים. בנוסף, גיבשנו שורה של הצעות חוק ליישום מסקנות הוועדה, ואנו מחכים שהכנסת תחזור לפעילות סדירה כדי להגישן. 

השבוע סמנכ"לית הלובי, מרב דוד, נפגשה בזום עם הארגון החברתי 'כוכבי המדבר' המקדם עשיה חברתית בחברה הבדואית בנגב. תודה לגל אבן-פז שיזם את המפגש. שמחנו גם לחזור למפגשים פנים אל פנים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש, נפגשה השבוע עם פעילי המרכזים לצדק חברתי. תודה לחברת הלובי מאיה קליימן שיזמה את המפגש.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלת הסקר שלנו היתה האם קיבלת אי פעם פיצוי במסגרת תביעה ייצוגית. מהסקר עלה ש-60% מכם/ן קיבלו פיצוי, והיתר, לא. 

והשאלה השבוע: האם שילמת אי פעם עבור קבלת ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי?

     

תודה לחבר הלובי נמרוד עממי, על ניסוח השאלה.
רוצה שגם השאלה שלך תהיה חלק מהסקר השבועי? שלחו לנו מייל עם שאלת הסקר שתרצו שנשאל, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט למציע/ה (למעוניינים/ות). 

* שאלת הסקר נועדה להכיר אתכם/ן, חברי הלובי, טוב יותר, ואין לה כל השפעה על קבלת ההחלטות במיזם.