fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? השתתפנו בתחקיר על המונופולים בייבוא וההשפעה שלהם על החשבון בסופר; התנגדנו להשתתפות של חברה ריכוזית בפרויקט האיזוק האלקטרוני; דרשנו מוועדת הכספים לא לקדם תקנות שיגבירו את הריכוזיות של גופי הפנסיה; פעלנו למנוע ניצול ציני של מדיניות השקעות חברתית סביבתית; ועוד.

השבוע זה מתחיל – סדרת מפגשים של הלובי עם הפוליטיקאים שביקשתם לשמוע לקראת הבחירות לכנסת ה-24. במקום להסתפק בסיסמאות הרגילות שמשמיעים הפוליטיקאים במערכת בחירות, ולדבר שוב על מי ישב עם מי, בואו לשמוע שיחות עומק עם הפוליטיקאים על נושאי הפעילות של הלובי, בהן נשאל את השאלות שהתקשורת לא שואלת. מעניין אתכם/ן מהי עמדתם של המועמדים בנוגע לחלקו של הציבור במשאבי הטבע, ריכוזיות והון-שלטון, פתרונות תחבורה ציבורית, מאבק במונופולים בייבוא, קשרי הון-שלטון-עיתון, מאבקים סביבתיים, ועוד ועוד? הצטרפו אלינו, יהיה מעניין! להרחבה>>

השבוע החל פיילוט במסגרתו האזרחים השבים מחו"ל יכולים לענוד אזיק אלקטרוני וללכת לבידוד בביתם כחלופה למלוניות. חברת אלקטרה, שהיא קבוצה ריכוזית גדולה בעלת אינטרסים כלכליים סבוכים, אחראית על תפעול הפרויקט, פיקוח ובקרה על המבודדים, ודיווח למשרד הבריאות. העובדה שהפיילוט ניתן ב"חינם" מעוררת תהיות קשות כמו מהי התמורה הסמויה ואיזה כוח מקבלת מכך החברה. פנינו ליועמ"ש, למנכ"ל משרד הבריאות וליו"ר ועדת הריכוזיות כדי שיבחנו האם החברה תקבל יתרון במכרז לאחר הפיילוט; איזו תמורה כספית צפויה למפעילה; האם מאגר המידע שנאסף על המשתתפים ישמש את החברה לטובת עסקיה, ועוד; כמו כן דרשנו שקיפות בנוגע להסכם ההתקשרות עם החברות. לפוסט המלא>>

הייבוא בארץ נשלט ע"י מספר מצומצם של יבואנים בלעדיים, כמו חברת דיפלומט. השליטה במוצרי בסיס רבים בו זמנית, נותנת ליבואנים את היכולת לשלוט בשוק הקמעונאי ולדכא תחרות ע"י הפעלת לוביסטים לסיכול רפורמות, התניית שיווק סחורה אחת בשנייה שדוחקת יבואנים מקבילים לצד ועוד. בשנה האחרונה פנינו לממונה על התחרות בדרישה שתכריז על יבואנים גדולים עם נתח שוק משמעותי והסכמי ייבוא בלעדיים כמונופולים. כמו כן, פנינו למשרד הבריאות על מנת להניע שוב את רפורמת התמרוקים, שאמורה לעודד תחרות בייבוא. השבוע פורסם תחקיר בכאן 11 בהשתתפות עו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, שמציג את הנושא. צפו>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

שימו לב – הצעת נושאים להצבעת החברים הקרובה תיסגר בעוד שבועיים.
לקראת הכנסת הבאה אנחנו נערכים להצבעת החברים וכמו תמיד, אך ורק חברי וחברות המיזם, מציעים/ות את הנושאים בהם נעסוק. טופס הצעות הנושאים פתוח באתר שלנו תמיד להצעות, אבל בעוד שבועיים, ב-18.3, תיסגר האפשרות להציע נושאים חדשים להצבעת החברים הקרובה. כל חבר וחברה בלובי יכולים להציע נושא אחד בלבד, וכדי שהוא יעלה להצבעת החברים עליו לעמוד בקריטריונים הקבועים שלנו. זה הזמן שלכם/ן להציע, לטופס הצעת הנושאים>>  


גופי הפנסיה שולטים ב-2 טריליון ש״ח שהם כספי החסכונות של הציבור. עד כה, החוק קבע שגופי הפנסיה הגדולים יוכלו להשקיע עד 20% בחברות ריאליות (שאינן פיננסיות), כדי לבזר את השליטה במשק וכדי למנוע ניצול כוחם הכלכלי באמצעות מניעת הלוואות למתחרים של החברות בהן שולטים. תקנות שנחתמו השבוע ע"י שר האוצר, מאפשרות להעלות עד ל-49% את ההשקעות של הגופים, בפרוייקטי תשתית בעלי השפעה מכרעת על פעילותו התקינה של המשק. לאור השלכות המהלך, פנינו ליו"ר ועדת הכספים וביקשנו שלא יקיים דיון חפוז בתקנות בתקופת הבחירות. לפוסט המלא>>


בשנה וחצי האחרונות טענו מעל כל במה אפשרית, כי התעצמות כוחם של הגופים המוסדיים היא הביטוי החדש לתופעת הריכוזיות, המהווה סכנה ממשית לתחרות במשק הישראלי ושיש לפתח מנגנונים להתמודדות עם התופעה. כעת, טענה זו נתמכת על ידי הפרופסורים המובילים בתחום. קראו>>


הממונה על שוק ההון פרסם טיוטת חוזר שמטילה על כל גוף פנסיה לקבוע מדיניות השקעה בהתאם לשיקולים חברתיים וסביבתיים. זהו מהלך מבורך, אך אנחנו חוששים מניצול ציני של המהלך על-ידי החברות,  ולכן פנינו לרשות שוק ההון בבקשה שגופי הפנסיה לא ״ימציאו את הגלגל״ אלא יסתמכו על מסגרות עבודה בינ״ל, כמו זו של ה-OECD או זו של האו״ם. קראו>>


נפגשנו השבוע עם יו"ר מכון התקנים החדשה, הגב' גלית אבישי, והעלנו בפניה הצעות לרפורמה מקיפה בתחום הייבוא. אבישי ניהלה בעבר מגוון ארגונים צרכניים והובילה רפורמות חשובות בתחום. מצפים לשיתוף פעולה פורה.
 

השבוע סמנכ"לית הלובי, מרב דוד, השתתפה בפאנל על אסון הזפת, האירוע הסביבתי הגדול בשנים האחרונות ועל דלקים מזהמים בכלל. את הפאנל יזמה והובילה המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון.

הפעם בפינת המחקר, נדבר על 'יבואני סל': יבואנים של סל רחב של מוצרים, עשרות ומאות מותגים, מעמד אשר מקנה להם השפעה גדולה על השוק.
נניח שאחרי הקורונה תטיילו באיטליה ובסופר תתקלו במותג פסטה מהמם שאיננו קיים בישראל, טעים איכותי וזול. תתהו למה אין כזה בארץ, ותחליטו ליזום ייבוא של המותג. נניח שתעברו את משוכות משרד הבריאות, הרבנות, המכס ועוד, ותקבלו את כל האישורים הנדרשים כדי לייבא את המותג.
אלא שאז תמצאו את עצמכן/ם עם סטוקים של פסטה, שרשתות השיווק פשוט מסרבות לשווק. זאת, כי אמנם אתן/ם יזמים/ות נחמדים/ות והמוצר הוא איכותי וזול, אבל הפסטה שלכן/ם, עם כל הכבוד, מתחרה בפסטה Rummo שמייבאת דיפלומט, ובפסטה Barilla שמייבאת שסטוביץ. לכן, לקמעונאים כמו רמי לוי, שופרסל ואחרים לא כדאי לשווק את המוצר שלכן/ם: אמנם אתם/ן מציעים/ות מוצר איכותי ספציפי, אבל יבואני סל כגון שסטוביץ ודיפלומט מביאים סט שלם של מוצרים, ולמעשה משתלטים על המדפים בסופר. כך, גם אם תביאו מוצר מתחרה איכותי, או אפילו את אותו המוצר במחיר זול יותר (מה שנקרא "יבוא מקביל"), מעשית לא תוכלו לשווק את המוצר. הקמעונאים לא ירצו להתעמת עם יבואני הסל, מחשש לפגיעה באספקת עשרות מוצרים פופולריים.
החשש מהכוח של יבואני סל הוצף כבר בדו"ח ועדת לנג ב-2014, הועדה שהיוותה הבסיס לרפורמות הממשלה בתחום הייבוא. אלא שרשות התחרות בשנים האחרונות נמנעת מלעשות שימוש בסמכותה להכריז על היבואנים הגדולים כמונופולים – למרות כוחם הרב בשוק.
התוצאות בהתאם. במחקר השוואת מחירים שביצענו לאחרונה על המוצרים של חברת דיפלומט, מצאנו כי בישראל מחיר המוצרים גבוה בעשרות ומאות אחוזים ממחיריהם בחו"ל. בין השאר, דגני קלוגס נמכרים בישראל במחירים שגבוהים ב-130% מאשר בניו זילנד, ב-300% מבדרום אפריקה, וב-170% מבספרד. קצף גילוח של ג'ילט עולה בישראל 87% יותר מאשר ניו זילנד, ויותר יקר ב-106% מאשר בספרד.

השבוע סמנכ"לית לובי 99, מרב דוד הרצתה בזום לעובדות הסוציאליות של המיזם המעולה "פוליטיקאיות צעירות". והלוביסטית הציבורית שלנו, עו"ד ימית ינאי מלול, נפגשה עם מכינת תבור-נוף הגליל להרצאה מרתקת על מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות בכנסת ובממשלה. תודה לשאיאן נאורי על היוזמה.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

קול קורא:
רוצות/ים לעזור ולקחת חלק פעיל יותר בפעילות של הלובי הציבורי? זו ההזדמנות שלכן/ם!
בפינתנו החדשה נעלה, מפעם לפעם, אפשרויות שונות ומעניינות להתנדבות עבורכם/ן – חברות וחברי הלובי.

והשבוע אנו בחיפושים אחר:

  • מתמללים ומתמללות: יש לנו צורך במתמללים/ות שייקחו קטעי קול או וידאו ויעזרו לנו להמירם לטקסט. לצורך כך אנו זקוקים לאלו מכם/ן שיש להם/ן יכולת הקלדה יחסית מהירה ופניות לכך, וכמובן מחויבות לקחת פרויקט שכזה על עצמן/ם.
  • שחקנים ושחקניות: לצורך הפקת סרטון גיוס חדש באווירה קלילה, אנו זקוקים לשני א/נשים בגילי 65 ומעלה. לצורך כך, נדרשת פניות ויכולת להגיע ולהתחייב ליום/יומיים של צילומים. מעט חוש משחק יכול תמיד להוסיף, אך לא הכרחי.
מעוניינים? שלחו לנו מייל 🙂

בשבוע שעבר שאלנו האם שילמת אי פעם עבור קבלת ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי? מהסקר עלה ש-76% מכם/ן לא שילמו עבור קבלת ייעוץ שכזה, והיתר, כן. 

והשאלה השבוע: האם יצאת לנקות את החופים מזפת?

     
 


רוצה שהשאלה שלך תהיה חלק מהסקר השבועי? שלחו לנו מייל עם שאלת הסקר שתרצו שנשאל, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט למציע/ה (למעוניינים/ות). 

* שאלת הסקר נועדה להכיר אתכם/ן, חברי הלובי, טוב יותר, ואין לה כל השפעה על קבלת ההחלטות במיזם.