fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? הפנינו לפוליטיקאים את השאלות הקשות שהם לא נשאלים בתקשורת; עוד פחות משבוע להצעת הנושאים לקראת ההצבעה הקרובה; דורשים מרשות התחרות לא להתקפל שוב מול מונופול הגז; מה גיא רולניק כתב עלינו בטור השבועי שלו; איזה מחטף הממשלה ניסתה לעשות השבוע?; ועוד.

השבוע התחלנו בסדרת שיחות עומק עם הפוליטיקאים שביקשתם/ן לשמוע, בהן שאלנו את השאלות שהתקשורת לא שואלת. אז אם פספסתם/ן את שידורי השיחות במהלך השבוע, מזמינים אתכם/ן לצפות ולהפיץ:
מי ניסה ללחוץ על זאב אלקין לאפשר להפעיל את אסדת הגז לוויתן לפני שעמדה בתקנים? האם פרופ' ירון זליכה ייקח מעידן עופר את ים המלח? מה מספר בצלאל סמוטריץ' על האופן שבו השפיעו הלוביסטים של הטייקונים על מענקי הקורונה? ומהי עסקת ההון-שלטון-עיתון החמורה ביותר לדעתה של מרב מיכאלי?
מעדיפים/ות להאזין? כל השיחות עלו גם לערוץ הפודקאסט שלנו – מלכוד 99, האזינו>>אחרי שספקית הגז נובל אנרג׳י ״סגרה את הברז״ לחברת החשמל וסירבה לספק לה גז זול ממאגר תמר כדי שזו תיאלץ לקנות ממנה גז יקר ממאגר לוויתן, רשות התחרות פרסמה צו מוסכם (מעין הסכם פשרה) שמטרתו הפסקת הפגיעה בתחרות. בתגובתנו לצו טענו שהוא מבוסס על בדיקה חלקית בלבד ושבמבחן המציאות הוא לא באמת ימנע מנובל לשמר את מחירי הגז הגבוהים ואיתם מחיר חשמל גבוה. אנו קוראים להשלמת החקירה ולחיזוק הדרישות מחברות הגז.
לכתבה על התגובה שלנו>>
לפוסט המלא>>

לקראת הכנסת הבאה אנחנו נערכים להצבעת החברים וכמו תמיד – רק חברי וחברות המיזם מציעים/ות את הנושאים בהם נעסוק. טופס הצעות הנושאים פתוח באתר שלנו תמיד להצעות, אבל האפשרות להציע נושאים לקראת ההצבעה הקרובה תיסגר בחמישי הקרוב (18.3).
ניתן להציע נושא אחד בלבד, וכדי שהוא יעלה להצבעה עליו לעמוד בקריטריונים הקבועים שלנו. 
עוד לא חבר/ה בלובי? זה הזמן להצטרף ולהשפיע!

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

השבוע אושרו תקנות שמחייבות התקנת מערכת למניעת שכחת ילדים בכל רכב שמסיע ילד מתחת לגיל 4. השתתפנו בדיון הראשון וביקשנו לוודא שהתקן בו צריכות לעמוד המערכות לא נתפר למידותיה של חברה מסוימת. החשש שלנו היה ממצב שבו חברות בודדות שיעמדו בתקן ישלטו בשוק ויעלו את המחיר שכל משפחה תחויב לשלם. הנוסח שאושר בסופו של דבר לא דורש קבלת אישור ממכון התקנים אלא מסתפק בהצהרת יצרן על עמידה בתקן, וכך מוודא שיהיו מספיק חברות שיספקו את המערכת ושתהיה תחרות.


בעבר העריכה הממשלה כי חברות הגז יזרימו ״מאות מיליארדים״ לקרן העושר, אבל יש פערים אדירים בין התחזית של הממשלה לבין הגבייה בפועל (הנה, למשל, ציוץ שהעלינו בעקבות תחזית חדשה של מאגר הגז לוויתן, לפיה תשלומי המס מהמאגר נדחו בשנה נוספת). בשבוע שעבר כתב מייסד The Marker, גיא רולניק, בטור השבועי שלו: ״הגוף היחיד שמקיים מעקב צמוד אחר הפערים האלה והמניפולציות של חברות הגז הוא ארגון לובי 99״. לפי ההערכה שלנו, בקרן יצטברו תוך עשור כ–10 מיליארד שקל, כרבע בלבד מהתחזיות של הממשלה. קראו בפוסט שהעלינו מדוע התחזיות של הממשלה מופרזות ומה אנחנו עושים כדי לשנות את זה. 


ואם כבר מדברים על ״קרן העושר״ – השבוע הממשלה ביקשה לזרז את הדיון בהצעת חוק שאמורה להקדים את תשלומי חברות הגז וכי״ל לקרן (אך בפועל תיתן להן עוד זמן ודחיות – קראו על כך בהרחבה בפינת המחקר השבועית) ולקיים כבר השבוע דיון בנושא בוועדת הכספים. מבדיקה שערכנו נראה כי הממשלה תתקשה להביא את הצעת החוק לדיון בזמן הקרוב בשל הבחירות. 


השבוע פורסם שרשות התחרות ממליצה לבחון מחדש את מחירי הלחם המפוקח. אבל במקום להתמקד רק במחיר, הגיע הזמן לעודד צריכת לחם שהוא גם זול וגם בריא. במסגרת הפעילות שלנו בנושא הבריאות, אנחנו מתכוונים להגיש בכנסת הבאה הצעת חוק שתחייב מוסדות מדינה (משרד החינוך, צה״ל וכו׳) לעבור ללחם בריא יותר.


לרגל יום האישה הבינ״ל, גאים/ות להשתייך לארגון שמעסיק אחוז נכבד של נשים וזוכה לשנות את המציאות בשטח. או כמו שכתבנו בפוסט בנושא: 70% נשים – 100% הצלחה.

נפגשנו השבוע עם ראש מחלקת תקשורת, הסברה וקשרי קהילה החדשה בבנק ישראל, נורית פלתר, כדי לדון איך אפשר להנגיש את בנק ישראל לציבור.

כמו בכל שבוע, מחלקת המחקר שלנו משתפת נתונים והרחבות על נושאים שונים בהם אנו עוסקים, והפעם נרחיב על שומות מס מרווחים על משאבי טבע:
נתחיל בהסבר כללי על תהליך שומות מס: בתום כל שנת מס, רואי החשבון של כל חברה מגישים לרשות המסים שומה עצמית ובה מפורט הרווח לצרכי מס, וכנגזרת מכך – חובת המס על פי פקודת מס הכנסה (שכוללת גם מס חברות). במקרה של מס חברות רגיל, לרשות המסים יש תקופה של 4 שנים לעשות אחד משניים: לאשר את השומה העצמית או לקבוע שומה אחרת ("שומה לפי מיטב שפיטה"). אם רשות המסים לא מקבלת את השומה העצמית, יש תהליך של ערעור בתוך רשות המסים (עוד שנה) ולאחר מכן בבית משפט (ללא מגבלת זמן). רק לאחר פשרה או פסק דין, משולם המס שבמחלוקת.
חוק מיסוי רווחים על משאבי טבע, שנחקק בעקבות ועדת ששינסקי (לדו״ח הוועדה), קובע שתהליך הערעורים על ״מס ששינסקי״ יתבצע מהר יותר: לרשות המסים יש שנה להגיש את עמדתה, ולאחר מכן הערעור בתוך רשות המסים הוא תוך חצי שנה. בדברי ההסבר לחוק מצוין שההליך המקוצר הזה נועד לתת ודאות.
להצעת החוק בעניין מיסוי משאבי טבע שנועדה להקדים את תשלומי המס של החברות (זו שהממשלה ניסתה השבוע לזרז את הדיון בה) יש שני צדדים: בצד החיובי, ההצעה קובעת שאחרי העמדה הסופית של רשות המסים, חברות הגז/כי"ל יצטרכו לשלם את המס באופן מיידי – והן מוזמנות לערער לבית משפט ולקבל החזר בעתיד; בצד השלילי, כפי שפירטנו במענה שלנו לתזכיר החוק, ההצעה מבטלת את קיצור הזמנים המיוחד של חוק מיסוי משאבי טבע, וכך התהליך בתוך רשות המסים מתארך משנה וחצי לעד 5 שנים(!). כמו כן, דרשנו במענה שלנו להחיל חובות שקיפות על תהליכי מיסוי משאבי טבע – כדי שהציבור יידע שהוא מקבל את חלקו הראוי ברווחים. 

השבוע מנהל מחלקת המחקר שלנו, אריאל פז-סוויצקי, נפגש עם משתתפי/ות תכנית ״צוערים לשלטון המקומי״ וסיפר להם על העשייה שלנו. תודה לדניאל הרשקוביץ' על ההזמנה.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

קול קורא:
רוצה לעזור ולקחת חלק פעיל יותר בפעילות של הלובי הציבורי? זו ההזדמנות שלך!
בפינתנו החדשה נעלה, מפעם לפעם, אפשרויות שונות ומעניינות להתנדבות עבורכם/ן – חברות וחברי הלובי.

והשבוע אנו בחיפושים אחר:

שחקנים ושחקניות: לצורך הפקת סרטון גיוס חדש באווירה קלילה, אנו זקוקים ל-2 א/נשים בגילי 65 ומעלה. לצורך כך, נדרשת פניות ויכולת להגיע ולהתחייב ליום/יומיים של צילומים. מעט חוש משחק יכול תמיד להוסיף, אך לא הכרחי.
 
מעוניין/ת? שלח/י לנו מייל 🙂

בשבוע שעבר שאלנו האם ניקית את החופים מזפת, לאור האסון הסביבתי שהתרחש, ו-11% מכם/ן השיבו בחיוב, יישר כוח!

והשאלה השבוע: האם את/ה מקיים/ת אורח חיים סביבתי?
(מיחזור / הפחתת צריכה / חיסכון בחשמל או במים / העדפת תחבורה ציבורית ועוד)
     

תודה לשלומית רון, חברת הלובי, שהציעה את שאלת הסקר המעולה.


רוצה שהשאלה שלך תהיה חלק מהסקר השבועי? שלח/י לנו מייל עם שאלת הסקר שתרצה/י שנשאל, והשאלות הכי מעניינות ייכנסו לעדכונים הבאים עם קרדיט למציע/ה (למעוניינים/ות). 

* שאלת הסקר נועדה להכיר אתכם/ן, חברי הלובי, טוב יותר, ואין לה כל השפעה על קבלת ההחלטות במיזם.