fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? חושפים את הסכומים האסטרונומיים המושקעים בדלקים מזהמים; פרסמנו פרק נוסף בפודקאסט 'מלכוד 99' על הסכמים קואליציוניים; מאחלים לכם/ן פסח שמח וגאים להציג 10 מכות חברתיות-כלכליות בהן נאבקנו עד לניצחון; ועוד.

מתוך כספי הציבור בסך 2.2 טריליון ש"ח שמנהלים גופי הפנסיה, כ- 25 מיליארד ש"ח מושקעים בדלקים מזהמים. רשות שוק ההון פרסמה הנחיה הדורשת מכל גוף פנסיה לקבוע מדיניות השקעה בהתאם לשיקולים חברתיים וסביבתיים. אנחנו חוששים שגופי הפנסיה יעשו בכך שימוש כדי לשפר את התדמית שלהן, מבלי לעשות שינוי אמיתי ("גריןוואש"). לכן פנינו לרשות והצענו שעל מנת להתמודד עם החשש, גופי הפנסיות לא "ימציאו את הגלגל" אלא יסתמכו על מתודולוגיות בינלאומיות שמאפשרות לחוסך לדעת במה הכסף שלו מושקע.
לפוסט המלא>>

יצחק תשובה העומד בראש מונופול הגז, מחזיק גם ב-22% ממניות "קשת 12" אותן ניסה למכור לאחרונה. המכירה סוכלה ע"י בעלת השליטה בקשת, משפ' ורטהיים, השולטת גם במונופול קוקה-קולה ישראל. ורטהיים מבקשת לדאוג שהמניות יוחזקו ע"י גורם בעל "כיסים עמוקים" שיזרים לערוץ ההפסדי כספים לאורך זמן. המאבק העסקי בין המונופולים בקשת מציף את סוגיית ההון-שלטון-עיתון, במסגרתה המונופולים מחזיקים בכלי תקשורת הפסדיים, כי כלי תקשורת הוא מנוף לחץ על פוליטיקאים ומקבלי החלטות, בו ניתן לעשות שימוש לטובת מינוף עסקיהם. לאחרונה הגבנו ל'קול קורא' בנוגע לחוק הריכוזיות, במסגרתו טענו שאין לאפשר למונפולים להחזיק בערוצי חדשות.
לפוסט המלא>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

השבוע התקיים סבב בחירות רביעי בשנתיים האחרונות. חשוב לנו להזכיר שלא משנה אם ואיזו ממשלה תורכב – אנחנו כאן כדי לייצג את הציבור בפני מקבלי ההחלטות, ולתת קונטרה ללוביסטים של בעלי ההון 💪🏼
אנו מייחלים לאישור תקציב המדינה בקרוב, כדי שנוכל לקדם יחד עם כלל השותפים רפורמות משמעותיות בכל התחומים שנבחרו על ידי חברי וחברות הלובי.
ולמי שלא הספיק, בשבועיים האחרונים שוחחנו עם 7 פוליטיקאים שענו על השאלות שהתקשורת נמנעת מלעסוק בהן. אז אם פספסתם/ן את השידורים, מזמינים אתכם/ן לצפות או להאזין>>


השבוע בפרק #18 של הפודקאסט מלכוד 99, פרק פוסט-בחירות. מה קורה לאחר פרסום התוצאות? איך פועלים להרכיב ממשלה? מה קורה אם הניסיונות לא צולחים? בעזרת טל שניידר, הכתבת הפוליטית והמדינית של 'זמן ישראל', נלמד על התקופה שבין הבחירות ועד השבעת הממשלה, נדבר על הקמת קואליציה ועל הסכמים פוליטיים. האזינו, שתפו, ודרגו >>>

חג הפסח כבר כמעט כאן ואיתו מתקרבת גם ארוחת החג והשיחות המעניינות סביב השולחן. ובכן, זו ההזדמנות המושלמת לסייע ולהגדיל את כוחו של הציבור! חסר לך נושאי שיחה לארוחת החג? רוצה לשכנע את כל המשפחה להצטרף אלינו ולא בטוח/ה מה לומר?
אגדנו עבורך 10 מכות כלכליות-חברתיות שהכו בציבור, ואיך היינו שם כדי להיאבק בהן עד להצלחה (ביד חזקה ובזרוע נטויה 😉
  1. חברות המזון – עצרנו את המהלך לדחיית השלב השני של רפורמת סימון המזון
  2. מועצת הגז – הצלחנו להביא למינוי נציגת ציבור במועצת הגז
  3. חברות הפנסיה – מנענו מגופי הפנסיה להעלות למפוטרי הקורונה את דמי הניהול למקסימום
  4. פקסים – נכנס לתוקף חוק שיזמנו שמחייב גופים ציבורים, כולל קופות ובתי חולים, לאפשר לפנות אליהם גם במייל ולא רק בפקס
  5. כי"ל של עידן עופר – בעקבות הלחץ שהפעלנו, רשות המיסים דורשת מכי״ל לשלם את מאות מליוני השקלים שהיא חייבת לציבור
  6. התספורת של משפחת פישמן – הובלנו את ההתנגדות הציבורית לאישור הסדר החוב ("תספורת") של בני משפחת פישמן על חשבון כספי הציבור.
  7. הלוביסטים של הטייקונים – הובלנו תיקון חקיקה שמגביל ומשקיף את עבודת הלוביסטים בכנסת וכן נוהל דומה מול משרד האוצר
  8. דלתות מסתובבות – מנענו מעברים של בכירים בשירות המדינה לתפקידים בשירות בעלי ההון
  9. מונופולים בייבוא – הבאנו להקלות ביייבוא מוצרי צריכה בסיסיים ומוצרי חשמל
  10. בנקים – בזכות הרפורמה בבנקאות שדחפנו וליווינו, סוף סוף מוקם בנק חדש בישראל, לראשונה מזה 50 שנה.
חג שמח 🙂

השבוע, לרגל חג הפסח, נסביר בפינת המחקר על שוק הגז במצרים ומדוע הוא רלוונטי ללובי 99 ולכלל אזרחי ישראל:
מצרים היא צרכנית וספקית מאוד גדולה של גז טבעי. בשנים 2012-2008, כשהיה למצרים עודף גז טבעי, היא יצאה גז. חברת החשמל הישראלית רכשה ממנה גז באמצעות חברת EMG – חברה משותפת ישראלית-מצרית, שבבעלותה צינור בין אשקלון לאל-עריש.
ב-2012, בשל מחסור בגז טבעי במצרים, כמו גם פיצוצים שבוצעו במערכת הולכת הגז המצרית ארגוני טרור, ההזרמה פסקה.
ב-2018 מצרים הכריזה על עצמאות אנרגטית ועל חזרה לייצוא גז בהיקפים נרחבים. אלא שחודש קודם לכן, מונופול הגז ('דלק קידוחים' בבעלות יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י) הכריז על רכישת חברת EMG – ועמה הצינור הבודד העשוי להוליך גז בין שתי המדינות. זאת, בתואנה שהעניין נחוץ למונופול לשם השלמת עסקת מכירת גז לחברה המצרית העלומה דולפינוס.
נפגשנו מספר פעמים עם רשות התחרות בעניין, והצגנו את התנגדותנו לעסקה במסגרתה מונופול הגז רוכש את הצינור היחיד היכול להוות לו תחרות, אך לצערנו הממונה על התחרות אישרה את העסקה. משכך, לאחר קיום קמפיין מימון המונים מיוחד לפרויקט זה, במסגרתו גייסנו כרבע מיליון ש"ח בשלושה שבועות – הגשנו ערר על ההחלטה. 
נכון להיום, התהליך עודנו מתנהל בבית המשפט. בינתיים, המציאות מוכיחה שצדקנו: מצרים בתפוקת שיא של גז טבעי, אך בשנת 2020 התקשתה למצוא למי למכור – חבל שהמצרים לא היו יכולים למכור לנו בזול, ולחסוך הון לציבור הישראלי. בינתיים הזוכה הוא מונופול הגז, אך אנו מקווים שהציבור ינצח בערר, ושהגז הטבעי הזול ממצרים יגיע לארץ ויוזיל את מחיר החשמל.

רוצים להרחיב עוד בנושא הגז?
האזינו לסדרת פרקי הגז שלנו בפודקאסט >>> פרק 4 (מבוא) ופרק 5 (צינור הגז למצרים)

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו כיצד העדפתם/ן לצרוך את סדרת שיחות העומק שערכנו עם הפוליטיקאים לקראת הבחירות. שמחנו שנהניתם/ן מכלל האפשרויות: מאזיני הפודקאסט הובילו עם 46%, ואחריהם בחלוקה כמעט שווה היו חובבי הפייסבוק עם 28% ומעדיפי היוטיוב עם 26%.

והשאלה השבוע: האם יצאת להצביע?