fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? חסכנו מיליונים בדמי הניהול בפנסיות של מפוטרי הקורונה; קידמנו את המאבק בצריכת הסוכר הגבוהה בישראל; התנגדנו לתכנית של בנק ישראל שפוגעת בציבור לוקחי המשכנתאות; חוזרים לספר על הלובי פנים אל פנים; ועוד.

שמחים לעדכן כי שוב חסכנו למאות אלפי מובטלי הקורונה את העלאת דמי הניהול בפנסיה למקסימום. אחרי חצי שנה ללא הפרשות לפנסיה, עולים דמי הניהול למקסימום. בתחילת משבר הקורונה הוצאו מעל 700 אלף איש לחל״ת, והמשמעות הייתה שבספטמבר יוקפצו דמי הניהול ויגבו מהם אלפי שקלים נוספים במצטבר מהפנסיה. פנינו לממונה על שוק ההון והשגנו דחייה של חצי שנה בהעלאה, ובינואר פנינו בבקשה לדחייה נוספת עד לחזרת המשק לשגרה. בפשרה שהושגה יוגבלו גופי הפנסיה לדמי הניהול הממוצעים ולא למקסימום – חיסכון מצטבר של מיליארדים לציבור.
לפוסט המלא>>

סוכר הוא הטבק החדש – סוכר גורם לסכרת, למחלות לב ולעוד שלל מחלות קשות הפוגעות בילדים ובמבוגרים. למרות זאת, צריכת הסוכר בישראל היא מהגבוהות בעולם ועוקפת אפילו את ארה"ב. מי מרוויח מצריכת הסוכר הגבוהה שלנו? איך נמגר את המגפה הזו? ומה עשו במדינות אחרות בעולם? כל התשובות בראיון עם עו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה של הלובי, שמקדמת את הצעתנו להצטרף לכ-40 המדינות שממסות משקאות קלים ומשקיעות את ההכנסות מן המס במערכת הבריאות, בדגש על חינוך תזונתי.
לקריאת הכתבה>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

רק בשבוע שעבר קבע בית משפט באנגליה שהטייקון אליעזר פישמן, פושט הרגל הגדול בישראל, הבריח נכסים באמצעות אזרחים זרים, והשבוע פורסם שבני משפחתו צפויים לקבל 200 מיליון ש"ח ממכירת נכס בארץ. הסדר החוב שאושר למשפחת פישמן הוא שערורייתי ומתמרץ טייקונים ״להיות פישמנים״ – לקחת הלוואות ללא כיסוי, להמר על כספי ציבור ולהפסיד חופשי, ורק לזכור להעביר את הנכסים לאשה ולילדים, שיישארו מיליונרים לנצח. אנו בוחנים את האפשרויות המשפטיות להיאבק בהסדר החוב, וכמובן נעדכן.


בנק ישראל מתכוון לאפשר פעילות של "מתווכים" במשכנתא, שלכאורה יתנו לנו שירות השוואת עלויות אבל בפועל ימכרו אותנו כ"לידים" לבנק המרבה במחיר. בפנייה שלנו לבנק ישראל דרשנו לעצור את המהלך הזה או במינימום להכניס בו שינויים מהותיים שיגנו על הלקוחות. צפו בקטע מהתכנית ״משחקי הכיס״ ב״כאן 11״, בו שאול אמסטרדמסקי מסביר ב-3 דקות על המצב ועל הפעילות שלנו.


הממונה על שוק ההון, שמפקח על גופי הפנסיה, הודיע השבוע לחברת הביטוח ״מגדל״ שהוא לא יראה בעין יפה את המינוי של שלמה אליהו לדירקטור בחברה. אליהו הוא בעל השליטה בחברת האם של ״מגדל״, ״מגדל אחזקות״, ובעבר הוא התערב בפעילות המנהלים בחברה. אנחנו מחזקים את הממונה על שוק ההון – אסור שחברת ביטוח תשרת את האינטרס האישי של בעל השליטה בה.

השבוע מנכ"לית הלובי, לינור דויטש, הגיעה למפגש במושב קדרון. התגעגענו למפגשים פנים אל פנים, שאין להם תחליף 🙂 תודה לחברת הלובי חגית סופר פורמן על ההזמנה.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אנו חוזרים למפגשים והרצאות בכל הארץ בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הזמינו אותנו אליכם/ן לסלון, לעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

הפעם בפינת המחקר נסביר על מס הבלו ועל הקשר בינו לבין סבסוד פסול של דלק מזהם:
מס הבלו הוא מס על צריכת דלקים מזהמים כמו בנזין וסולר. ציבור נוסעי הרכב הפרטי משלם הרבה במסגרת מס הבלו – כמחצית מהעלות שרבים מאיתנו משלמים בעת תדלוק היא למעשה אותו מס. אלא שיש מי שמקבל החזר על המס הזה – בעיקר חברות תחבורה של משאיות, מוניות ואוטובוסים.
דרך החזר המס המדינה בעצם מסבסדת את השימוש של חברות התחבורה בדלק מזהם. הסבסוד הזה עולה למדינה הון עתק ובמקביל פוגע בתמריצים של החברות לעבור לאנרגיה פחות מזהמת ובכך פוגע בכולנו: על פי מחקר של ה-OECD, החזרי המס על הבלו הגיעו לכדי 3.6 מיליארד ₪ ב-2018. גם  ועדה ממשלתית שדנה בנושא ומבקר המדינה הצביעו על החזרי מס הבלו כפוגעים במאמץ לעבור לאנרגיות נקיות יותר כגון חשמל, ואף הצביעו על פתח לניצול ההחזרים על ידי חברות התחבורה באמצעות דיווחים כוזבים.
במסגרת העבודה שלנו בנושא דלקים מזהמים ובפרט במסגרת השיח שלנו עם ה-OECD, העמקנו בסוגיה, ונראה כי בשלב הזה מתחילה להתגבש מדיניות בכיוון הנכון – ועדת הכספים אישרה ב-2018 צמצום הדרגתי ומשמעותי בהחזרי הבלו, אשר צפוי להתחיל בשנה הנוכחית.
בנוסף, אנו מקיימים התייעצויות עם מספר מומחים לנושא על מנת לבחון צעדי שיפור אפשריים.

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

בשבוע שעבר שאלנו האם נדרשתם/ן בשנה האחרונה על ידי בנק, גוף פנסיה או חברת ביטוח לשלוח מסמכים בפקס. 79% מכם/ן לא נתקלו בדרישה שכזו, אך 21% כן. מזכירים שאם עניתם כן, נשמח לקבל מכם פירוט על כך במייל חוזר, כדי שנוכל לבחון אם יש צורך להסדיר את הנושא.
 
שאלת הסקר השבוע היא: איזה מנגל עשיתם/ן ביום העצמאות – בשרי (א') או צמחוני (ב')?

     

סופ״ש עצמאות שמח 🙂