fbpx דלג לתוכןמה קרה השבוע? חושפים את האמת מאחורי כתבות היח"צ של תשובה; נאבקים למען חיזוק מעמדם של חברי המועצות ברשויות המקומיות; פרק #20 של הפודקאסט שלנו, מלכוד 99, עלה לאוויר; דורשים תחרות במשק הגז; מקיימים מפגש מיוחד לחברי/ות המיזם החדשים; ועוד.


הכתבות הרבות שמאדירות את תשובה ואת קבוצת דלק שבשליטתו נועדו להסוות את מצבה הכספי הרעוע של הקבוצה. נראה כי גופי הפנסיה, להם הקבוצה חייבת כסף, לא ידרשו ממנה לנקוט צעדים דרסטיים, אלא יסתפקו בהזרמה של 50 מיליון ש״ח לחברה, סכום שהוא טיפה בים לעומת החוב האמיתי לציבור שעומד על מיליארדים. אנו קוראים לגופי הפנסיה להוכיח כי האינטרס הציבורי עדיין עומד לנגד עיניהם. 
לפוסט המלא>>

שלטון מקומי חזק ומתפקד הוא חשוב. חברי המועצה אמורים להוות ״משקל נגד״ לראש הרשות המקומית אבל הם לרוב לא מצליחים לפעול כי אין להם את הכלים – כמו נגישות למידע או ייעוץ מקצועי – לבצע כראוי את תפקידם. השבוע הגשנו מחדש, יחד עם הח"כים שלמה קרעי, איילת שקד, מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול, את הצעת החוק שגיבשנו לחיזוק מעמד חברי המועצה על-ידי הרחבת ארגז הכלים העומד לרשותם.
לפוסט המלא>>

< עזרו לנו להמשיך להשפיע – הצטרפו עכשיו ללובי99

ברחבי העולם החלטות השקעה הולכות ומתבססות על שיקולים סביבתיים וחברתיים (ESG), ועד כה ישראל נותרה מאחור. השבוע רשות ניירות ערך פרסמה מתווה שקורא לחברות שנסחרות בבורסה לפרסם דו״ח אחריות תאגידית שנתי. שמחים שהרשות קיבלה את הערתנו להיצמד לסטנדרטי הדיווח המקובלים בעולם ולא ״להמציא את הגלגל״, למרות שלעמדתנו הדיווח הזה צריך להיות חובה ולא רשות.מחירי הגז בישראל גבוהים משמעותית ממדינות אחרות שמפיקות לעצמן את הגז – ואזרחי ישראל משלמים על כך דרך חשבונות החשמל. הרגולטורים הציעו פשרה לחברות הגז לאחר שאלו הפרו את חוקי התחרות. מטרת הפשרה לקדם את התחרות  אך בפועל היא לא תעשה זאת והמחירים ימשיכו לעלות. במאמר שפורסם ב"גלובס", סמנכ״לית הלובי מרב דוד ומנהל מחלקת המחקר אריאל פז-סוויצקי מציעים לרשות כיצד לייצר תחרות. לקריאת המאמר>>


השבוע  פורסם שהיבואן הדומיננטי דיפלומט מחדש הסכם יבוא בלעדי עם היצרן פרוקטר אנד גמבל, שקיים מאז 1995. הסכמים כאלו הם אחת הסיבות שאנחנו משלמים מחירים מופקעים ביחס לאירופה על מוצרי צריכה בסיסיים כמו אבקת כביסה, סכיני גילוח ומוצרי היגיינה. אנו מקדמים תיקון חקיקה שיאתגר את היבואנים הבלעדיים ויפתח את השוק לתחרות – עדכונים בקרוב.השבוע בפרק #20 של הפודקאסט שלנו, מלכוד 99 – הדלתות המסתובבות בין שירות המדינה למגזר הפרטי. אז מה הבעיה עם רגולטורים שעוברים לעבוד אצל החברות שעליהן פיקחו? ולמה רוב המפקחים על הבנקים מחכים שנה ויום ואז עוברים לעבוד אצל הבנקים? 
שוחחנו עם ד"ר רועי שפירא, מרצה בכיר בביה״ס הארי רדזינר למשפטים במרכז הבין תחומי, ועם הלוביסטית הציבורית, עו“ד נועה זלצמן, על תקופת הצינון במעבר משירות המדינה למגזר הפרטי ועל פתרונות אפשריים לבעיה. 
האזינו, שתפו, ודרגו>>>

השבוע סמנכ"לית הלובי, מרב דוד, ומנהלת תחום ממשלה, עו"ד רחל גור, נפגשו עם הממונה על התקינה החדש במשרד הכלכלה, מר איגור דוסקלוביץ, כדי להציג את התוכנית שלנו להפחתת חסמים ולהגברת התחרות בתחום הייבוא.


ביום ג‘ הקרוב, 27.4 | 20:30 יתקיים מפגש ייעודי בזום לחברי/ות הלובי החדשים/ות – הזדמנות מצוינת לפגוש את מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, ולשמוע קצת יותר לעומק על הלובי הציבורי, אופן הפעילות שלנו ואיך אפשר להשפיע על מקבלי ההחלטות בנושאים חברתיים-כלכליים. להרשמה>>

השבוע בפינת המחקר נעמיק בחוק הריכוזיות ובייחוד בחלק העוסק בפירוק פירמידות השליטה העסקיות:
חוק הריכוזיות משנת 2013 עיגן את המלצותיה של הוועדה להגברת התחרותיות במשק. בחוק מספר פרקים, ביניהם פרק שמטרתו "לשטח" את הפירמידות העסקיות.
פירמידה היא תופעה בה בעל שליטה ששולט בחברת אם, שולט באמצעותה בחברה בת, ובאמצעותה בחברה נכדה, ובאמצעותה בחברה נינה וכו'. כך בהשקעה קטנה בחברה האם, יש לו השפעה משמעותית ב"שרשור" בכל שאר החברות, והוא יכול לנצל זאת לטובתו האישית על חשבון שאר בעלי המניות באותן חברות. 
לפני חקיקת חוק הריכוזיות לא היו מגבלות על התופעה הזו וחברות גדולות במשק היו במבנה פירמידלי. חברה מוכרת שפעלה בדרך זו היא חברת IDB שהייתה בשליטת נוחי דנקנר, ובה היו 11 חברות ציבוריות, ב"שרשור" של עד 5 שכבות. חוק הריכוזיות קבע שמותר לחברה ציבורית (שנסחרת בבורסה) להכיל עד שתי שכבות. ממחקר שנערך על ידי מכון המחקר והמידע של הכנסת עולה שלאור חוק הריכוזיות, 25 קבוצות עסקיות נאלצו לקפל לפחות שכבה אחת בפירמידה. 
ואולם, גם 7 שנים אחרי חקיקת החוק, נותרו פערים. למשל, לאחרונה חברת מגה-אור של צחי נחמיאס רכשה 29.9% ממניות חברת דיסקונט השקעות, שתחתיה יש עוד חברה ציבורית, סלקום. התשובה לשאלה האם מדובר בשליטה או לא, שאיננה פשוטה, תקבע האם מדובר בהפרה של חוק הריכוזיות או לא.
אנחנו עוקבים אחרי ההתנהלות בקבוצה זו ובקבוצות נוספות, כדי לוודא שהוראות החוק מקוימות ושלא נחזור לתופעת הפירמידות שערערה את היציבות במשק הישראלי.

רוצים/ות לסייע לנו להמשיך ולגדול? הזמינו אותנו עכשיו להרצאה מעניינת על לוביסטים, הון-שלטון וכיצד כל אזרח ואזרחית יכולים באמת להשפיע – אצלכם/ן בסלון, בעבודה או ב-ZOOM, כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. להרשמה >>

רוצים/ות להגביר מעורבות בלובי הציבורי? הקליקו:
  הצטרפו לקבוצת הדיונים בטלגרם והשתתפו בשיח בין חברי/ות המיזם.
  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הסגורה של חברי/ות הלובי.
  הצטרפו לסיירת הרשת בוואטסאפ ועזרו להציף את תכני הלובי שעולים ברשתות לציבור הרחב.

קול קורא:

כחלק מהעבודה שלנו לשיפור מערכות הלובי אנחנו מחפשים חברים וחברות עם ניסיון בבניית מערכות CRM (היכרות עם פלטפורמת zoho – יתרון). עונה על ההגדרה או מכיר/ה חברים/ות שיוכלו לעזור? שלח/י לנו מייל 🙂

בשבוע שעבר שאלנו איזה מנגל עשיתם/ן ביום העצמאות, וגילינו ש-26% מכם/ן בחרו בתזונה צמחונית בעוד היתר נותרו קרניבורים. העיקר שהיה טעים 🙂

והשאלה השבוע: האם הצלחת לצרף חברים חדשים ללובי 99 בשנה האחרונה?

     
אם התשובה שלילית – מציעים לשלוח להם/ן קישור לעמוד ההישגים שלנו כדי להתרשם מכל מה שכבר הספקנו לעשות בשנת 2020. כל חבר/ה נוסף מקרב אותנו לגיוס של לוביסט/ית נוסף/ת ולהרחיב את הפעילות שלנו