fbpx דלג לתוכן

מה קרה השבוע? נאבקים למנוע את ביטול הפטור ממע"מ על חבילות מחו״ל; ועדת מומחים קובעת שדמי הניהול בפנסיה מופרזים; מתנגדים לעוד ניסיון לקצר את תקופת הצינון של עובד מדינה; נאבקים על שיקום הנזק הסביבתי ממכרות הפוספטים; ועוד.


השבוע פורסם ששר האוצר הנכנס שוקל לבטל את הפטור ממע"מ על הזמנת חבילות מחו״ל ששוויין עד $75. אנחנו מתנגדים לביטול הפטור הזה, שמגביר את התחרות מול הרשתות הגדולות בארץ. פנינו לשר האוצר בטענה שביטול הפטור יפגע בצרכנים מהפריפריה ובציבור החרדי והערבי, אצלם נרשמה העלייה הגבוהה ביותר בהזמנת חבילות מחו״ל, וכי הערכות האוצר שהפטור יוביל לחיסכון של 1.5-2 מיליארד ש״ח הן מנופחות. לפוסט המלא >>


ניצחון נוסף לציבור החוסכים – לפני כשנה וחצי, בעקבות לחץ שהפעלנו, הוקמה ועדת מומחים לבחינת ״דמי הניהול החיצוניים״. מדובר בדמי ניהול שנגבים ללא ידיעתנו, בנוסף לדמי הניהול הרגילים שכולנו מכירים, ומסתכמים ב-3 מיליארד ש״ח בשנה. השבוע הוועדה פרסמה את מסקנותיה שנמצאות בהלימה מלאה עם עמדתנו: לבטל את דמי הניהול החיצוניים כך שהסכום שהציבור ישלם יהיה שקוף וברורלפוסט המלא >>

 

רוצה לעזור ולהשפיע: ככל שיש לנו יותר חברים במיזם, יש לנו יותר כח מול מקבלי ההחלטות.

  


הדלתות ממשיכות להסתובב ממשרדי הממשלה למגזר הפרטי, והפעם: ראש המשל״ט (מרכז השליטה) הלאומי למאבק בקורונה מעוניין לעבור לחברת פמי פרימיום, שזכתה במכרזים ממשלתיים רבים, ביניהם המכרז להפעלת בדיקות הקורונה בנתב“ג. פנינו לנציבות שירות המדינה כדי להביע את התנגדותנו לקיצור תקופת הצינון הקבועה בחוק. לפוסט המלא >>השבוע פורסם שמפעלי הפוספטים של חברת ״רותם אמפרט״, שבשליטת הטייקון עידן עופר, הובילו לזיהום מי התהום ונחלים ברחבי הנגב. למרות שעלות הטיפול בפסולת התעשייתית שגרמה לזיהום מוערכת ביותר מ-300 מיליון ש״ח, משרד האנרגיה רוצה להאריך את הזיכיון של החברה במפעלים ב-3 שנים, בלי לדרוש ממנה התחייבות לשיקום הנזק הסביבתי. רוצים לשמוע עוד? האזינו לפרק החדש בפודקאסט שלנו, ״מלכוד 99״, בו התארחה סמנכ״לית הלובי, מרב דוד. 


יו"ר הדירקטוריון בבנקים ללא גרעין שליטה, כמו לאומי והפועלים, צריך לפקח על ההנהלה, אבל ההנהלה היא זו שקובעת את שכרו. החשש הוא שמתן שכר מופרז ליו"ר יפגע בעצמאותו וביכולת הפיקוח שלו. לאחרונה בנק ישראל הגדיר מחדש את תפקיד היו"ר, וקבע מנגנון חדש לחישוב שכרו. הבנקים, מצידם, שכרו סוללת עורכי דין כדי להכשיל את המהלך, וכל זה על חשבוננו. לפוסט המלא >>


השבוע רשות המיסים סוף סוף הבינה את מה שהתרענו לגביו שנים – התחזיות שמפרסם מונופול הגז, שמהן נגזרים המיסים למדינה, מנופחות, והציבור לעולם לא יראה את ה"מאות מיליארדים" שהובטחו מרווחי הגז. כדי שלא יעבדו עלינו שוב, אנחנו דורשים לקבוע בחוק חובת שקיפות במיסוי משאבי טבע. לפוסט המלא >>


המחאה החברתית ב-2011 הייתה גיים צ'יינג'ר בחברה הישראלית. כל צעד שנעשה לטובת הציבור בעשור האחרון בתחומי הסלולר, הבנקים, הריכוזיות והפסקת ההלוואות לטייקונים על חשבוננו, היה בזכותה. אך בעלי ההון לא מפספסים הזדמנות לנסות להחזיר להם את כוחם. קראו את מאמרה של מנכ״לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, ב״גלובס״ במלאת עשור למחאה.

עזרו לנו להמשיך להשפיע – צרפו עוד חברים ללובי 99


עו"ד פיני רובין, שמייצג את החברות הגדולות במשק, הסביר לאחרונה איך הוא יעזור ללקוחותיו למצוא פרצות בחוק ולנצלן כדי לחמוק ממיסים (לצפייה). מול עורכי הדין של הטייקונים, הלובי הציבורי חייב מחלקה משפטית מצוינת. רק עוד 94 חברים חדשים במיזם ואנחנו שם.

ממשיכים בסבב ההיכרות עם בעלי התפקידים החדשים. נפגשנו השבוע עם ח"כ מנסור עבאס ועוזריו לשיחה על תחבורה ציבורית, שקיפות בנתוני המשכנתאות והכנות לחוק ההסדרים. לא מרפים לרגע וממשיכים לקדם את האינטרס הציבורי.

הפעם בפינת המחקר עוד ממצאים מעניינים מהמחקר שלנו בנושא תחנות מרכזיות (הפן התכנוני): כזכור רוב התחנות הן נכסים של חברת נצבא – בעבר חברה בת של אגד, כיום בשליטת איש העסקים קובי מימון.
אחת השאלות ששאלנו היא: מה ההגדרה התכנונית של התחנות המרכזיות? האם מוגדרות כשטח ציבור, מסחר, או אחר? בדיקה מדגמית מאתרי רשויות מקומיות מראה שאין אחידות: בקרית שמונה מסומן כ"משולב א'"; באר שבע – "עירוני משולב"; תל אביב – "תעסוקה" (מסוף 2000) או "מגרש מיוחד" (תחנה מרכזית). העמקה בהיסטוריה של אגד מסבירה את חוסר האחידות הזו. דרך נצבא, אגד רכשה שטחים לצרכי תחבורה בדרכים מגוונות, לעתים קרובות עם הקלות והנחות. לדוגמא: בירושלים, 12 דונם הוקצו לתחנה מרכזית במסגרת פרויקט "הקריה" בו הוקמו משרדי הממשלה; בראש פינה הוועדה המחוזית הקצתה 8 דונם לאגד בפטור ממכרז; בחצור – אגד רכשה את הקרקע. ב-2006 קובי מימון השתלט על חברת נצבא, המחזיקה בנכסי נדל״ן ששטחם כמיליון מ"ר, ושילם על כך כ-645 מיליון ₪. כעת לפי דוחותיה, נצבא פועלת לשינוי ייעוד התחנות על מנת למקסם את הרווח שלה, להיפטר מתשתיות התחבורה הציבורית ולהקים במקומן שטחי מסחר ומגורים. נמשיך לעדכן.

רוצה לארח את המפגש הבא של הלובי אצלך בסלון או במשרד?
הזמן/י אותנו להרצאה בבית או במקום העבודה, ותוכל/י לשמוע כיצד הציבור יכול לעמוד מול בעלי ההון, וכיצד ניתן לשפר את חיינו, כאן ועכשיו. כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. לתיאום >>

הזדמנות אחרונה להירשם להרצאה של מנכ"לית המיזם, עו"ד לינור דויטש:
מוצאי שבת, 26.6 | בשעה 20:45 | בית התרבות צור יגאל

להרשמה במייל או התקשרו: 050-990-0496

בשבוע שעבר שאלנו האם יצא לכם/ן לדווח על יוזר פיקטיבי באחת הרשתות החברתיות, ושמחנו לגלות ש-78% לא נתקלו ביוזרים פיקטיבים. אבל הנה טיפ איך אפשר לזהות אותם: בצעו חיפוש לפי תמונה בגוגל תמונות. תוצאות החיפוש יציגו את האתר המקורי ממנו נלקחה התמונה.

והשאלה השבוע: האם הפטור ממע"מ על הזמנת חבילות מחו״ל בסכום הנמוך מ-75$ הוא שיקול בהזמנה שלך?