fbpx

מה קרה השבוע? הגבנו לנוהל של בנק ישראל בנושא כללים להסדרי חוב; השפענו על הרפורמות הכלולות בחוק ההסדרים; דרשנו מהממונה על שוק ההון נימוקים בנוגע להחלטה שעלולה לפגוע בחסכונות הפנסיה; דרשנו ממשרד האנרגיה לבחון באופן מיידי עסקה למכירת מניות במאגר תמר לחברה בבעלות ממשלת האמירויות; ועוד.


אלפרד אקירוב שולט בפועל על 250 מיליארד ש"ח מכספי הפנסיות של הציבור: הממונה על שוק ההון איפשר לאקירוב לרכוש 15% ממניות "כלל ביטוח", כשבעלי המניות האחרים מחזיקים כ-5% כל אחד. הפער מאפשר לאקירוב לשלוט בפועל, תוך שהוא משוחרר מכל פיקוח. לאחר שהתרעתנו לא מנעה את האישור, דרשנו מהממונה להעביר את נימוקי ההחלטה. לפוסט המלא >>


בעקבות התנגדותנו להסדר החוב השערורייתי עם בני משפחת פישמן, גילינו שאין לפיקוח על הבנקים נוהל שמסדיר את הסדרי החוב לטייקונים. בהמשך לפנייתנו, פורסמה לפני כשבועיים טיוטת נוהל בנושא. בתגובתנו דרשנו שהסדרי חוב גדולים יאושרו ע״י ועדת הביקורת של דירקטוריון הבנק כדי שגם בכירי הבנק יישאו באחריות. לפוסט המלא >>

עזרו לנו לגדול ולהמשיך להיאבק בלחצים של הלוביסטים המסחריים – ספרו עלינו לחברים ומשפחה, ויחד נאבק על העתיד החברתי-כלכלי של כולנו:

  

השבוע חוק ההסדרים וחוק התקציב אושרו על-ידי הממשלהפנינו לשרים לפני הישיבה, ושמחים שעמדתנו התקבלה בכמה מהנושאים:

  • הרפורמה בייבוא שתוזיל מוצרי טואלטיקה בסיסיים נותרה בחוק, למרות הלחצים להוציאה.
  • בתחבורה הציבורית אומצה 'עסקת החבילה' שקידמנו, במסגרתה תינתן תוספת תקציב של מיליארדים לתחב"צ, תמורת הטלת אגרת גודש על נהגים בכניסה למטרופולין ת"א ב-2024.
  • הוחלט כי לוועדה שתדון בתמריצי מס לעידוד רכבים חשמליים ובמדיניות צמצום השימוש ברכבים מזהמים, יצורפו נציגי משרדי האנרגיה, הגנת הסביבה ותחבורה.

האישור בממשלה זה עוד החלק הקל. בקרוב הרפורמות השונות יגיעו לשולחן הכנסת וזו תהיה שעתם הגדולה של הלוביסטים שייאבקו על כל סעיף. אנחנו כמובן נהיה שם כדי לשמור על האינטרס הציבורי.לפני כחודשיים פנינו אל הממונה על הנפט במשרד האנרגיה בקשר לעסקה למכירת המניות של יצחק תשובה במאגר הגז תמר לידי חברה בבעלות ממשלת איחוד האמירויות. החשש שלנו הוא שקובעי המדיניות יעדיפו את האינטרס של שמירת היחסים עם ממשלת האמירויות, שרווחיה יעלו ככל שמחיר הגז יותר גבוה, על פני האינטרס של הוזלת מחיר הגז. כיוון שאנחנו חוששים מקביעת עובדות בשטח, פנינו אל הממונה פעם נוספת וביקשנו שיבדוק את העסקה באופן מיידי. לפוסט המלא >>


השבוע התקיים כנס של כלכליסט לו ״המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה״ נתן חסות וקיבל בתמורה סיקור חיובי, ללא כל גילוי נאות. המכון הוא גוף פרטי שהוקם על ידי שלל חברות גז, דלק ושאר מפעלים מזהמים, ומשמש כגוף לובי במסווה. כך פועלת מכונת ההון-שלטון-עיתון. אנו עובדים על מהלכים שיחזקו את כללי הגילוי הנאות בתקשורת.


שבוע הבא נפגשים!
מזכירים שמפגש חברי המיזם עם צוות הלובי יתקיים ביום רביעי הקרוב 11.8, בשעה 18:00 באברהם הוסטל – לבונטין 21 ת"א.
מי שלא הצליח/ה להירשם יכול/ה לעשות זאת דרך הלינק, או לאשר הגעה כולל מס׳ טלפון, ב. מחכים לך 🙂


הממונה על התחרות סיימה השבוע את תפקידה אחרי קדנציה רופסת מול המונופולים החזקים, וכמתנת פרידה, החליטה לבטל את האיסור על הכתבת מחיר מינימום בין ספק לקמעונאי. כך יבואן חזק יכול להחליט באיזה מחיר (לפחות) יימכר המוצר ע"י המשווק, מה שעלול לגרום להעלאת מחירים. למרות שפנינו בדחיפות לשרת הכלכלה בבקשה שלא תחתום על התקנה, השרה החליטה לחתום. מחכים למינוי הממונה על התחרות הבא/ה כדי לפעול לביטול ההסדר הזה.

עזרו לנו להמשיך להשפיע – צרפו עוד חברים ללובי 99

נפגשנו עם הנהלת חברת החשמל, שנמצאת במו"מ מתקדם מול חברות הגז השותפות במאגר תמר, והפצרנו בה לפעול כדי להוזיל את מחיר הגז בהסכם. כדי להצליח בכך, הרגולטורים חייבים לייצר את התנאים לקיום מו“מ נפרד עם כל שותפה במאגר, בניגוד למצב הקיים בו חברות הגז מנהלות מו״מ יחד.

ערכנו פגישת היכרות עם סגן שר במשרד רה"מ, ח״כ אביר קארה. שוחחנו איתו על הרפורמה ברגולציה והרפורמה בייבוא שבחוק ההסדרים, ועל הגברת התחרות בתחומים שונים כמו שוק ההון, הביטוח ומוצרי מזון וטואלטיקה.
אנחנו מאחלים לו בהצלחה ומצפים לשיתוף פעולה פורה!

בשבוע הבא מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, תעביר הרצאה בתל אביב. מזמינים אותך להשתתף ולהזמין חברים ומשפחה. ניתן לאשר השתתפות במייל או בטלפון 0509900496

מעדיף/ה לארח אותנו אצלך? כל מה שצריך זה 20 א/נשים ומסך. לתיאום >>

הפעם בפינת המחקר נסביר על מדיניות הייצוא של גז טבעי:
מאז מציאת מאגרי הגז הגדולים, הוקמו מספר ועדות ממשלתיות שמטרתן להחליט כמה גז צריך לשמור לשימוש מקומי וכמה ניתן לייצא. בעקבות זאת, היום יש מגבלה על האפשרות למכור גז ממאגרים ישראליים לחו״ל, כדי שיישאר לנו מספיק גז לצרכים של המשק הישראלי לטווח של כמה עשרות שנים ולא נהיה תלויים במדינות אחרות.
הוועדה האחרונה שהוקמה בעניין – בראשה עמד מנכ״ל משרד האנרגיה, אודי אדירי – הגישה לא מזמן טיוטת דו"ח למדיניות מעודכנת לנושא הגז הטבעי ("דו"ח אדירי"). המדיניות החדשה שואפת להאיץ את ייצוא הגז, בטענה ש"חלון ההזדמנויות" לניצול הגז הטבעי של ישראל מצטמצם, לאור המדיניות העולמית לעבור לאנרגיות מתחדשות. הדו"ח משחרר משמעותית את מגבלות הייצוא, ומתמרץ חיפושים מהירים בים כדי למצוא גז כמה שיותר מהר.
בתגובתנו לדו"ח, הבענו חשש שאימוץ מסקנות הדו"ח עשוי להוביל למשבר אנרגיה כבר בעשור הבא. כמו כן, התנגדנו למתן הטבות המס המתוכננות לחברות המחפשות גז טבעי, ודרשנו שיובהר שמונופול הגז לא ייהנה מהן. זאת, לצד הצבעה על מספר פגמים בניתוח שהוצג בדו"ח – לדוגמה, ההנחה שישראל תעמוד ביעדיה להטמעת אנרגיות מתחדשות (מה שלא עשתה עד כה).
.
להרחבה: דו"ח ועדת אדירי הקודם (2018)

בשבוע שעבר שאלנו האם הגבת אי פעם לקול קורא ציבורי של הממשלה, למשל לטיוטת הצעת חוק. 77% ענו בשלילה, אבל בדיוק בשביל זה קם הלובי הציבורי – לדאוג שהאינטרס של כלל הציבור יוצג בפני מקבלי ההחלטות.

והשאלה השבוע: האם את/ה מצליח/ה לזהות פרסומות סמויות בתקשורת?