fbpx

מה קרה השבוע? נלחמים מול הלוביסטים של היבואנים הגדולים והבנקים במסגרת הרפורמות שבחוק ההסדרים; הממשלה לא תגדיל את ייצוא הגז; יו״ר הוועדה לפיקוח על ״קרן העושר״ יגיש את הצעת החוק שלנו לשקיפות בתשלומי המס של חברות הגז וכי״ל; דרישתנו לבחון את העסקה בין תשובה לחברה מהאמירויות התקבלה; ועוד.

השתתפנו השבוע בלא פחות מ-14 דיונים בכנסת, אלה רק ברפורמות שאנחנו מלווים בחוק ההסדרים. הנה ההתפתחויות העיקריות:


  • הרפורמה בייבוא אמורה להוריד את יוקר המחיה, אך רשימת המוצרים שמוחרגים ממנה רק הולכת ומתארכת. השבוע דרשנו ממשרד הכלכלה לפרסם את רשימת ההחרגות המלאה, כדי לוודא שהרפורמה לא מרוקנת מתוכן.

  • במסגרת רפורמת ה״זאפ הבנקאי״, נלחמנו בניסיונות של הבנקים להשתלט על שירותי השוואת העלויות, שאמורים לסייע בפתיחת שוק הבנקאות לתחרות.

  • השבוע החלו הדיונים ברפורמה למתן הטבת מס לקרנות השקעה זרות, כאלה שמגיעות ״לגזור קופון״ וללכת (כמו קרן ״אייפקס״ שקנתה את תנובה, העלתה מחירים, פיטרה עובדים, מכרה את תנובה לסינים וגזרה קופון של מיליארד ש״ח בפטור ממס). מדובר בהטבת מס עצומה, מבלי שהוצגו נתונים על התועלת שתיווצר למשק. פנינו לחברי ועדת הכספים בבקשה להוציא את הרפורמה הזו מחוק ההסדרים או לכל הפחות למתן את הנוסח ולהגביל את ההטבה בזמן. 

  • במסגרת הרפורמה ברגולציה, שמטרתה לייעל את הרגולציה בישראל, העלינו התנגדות לפטור הגורף מהרפורמה על תחומים כמו מיסוי, פיקוח מחירים ורגולציה שמעוגנת במכרזים, ווביקשנו להחיל שקיפות על הסדרי ניגוד העניינים של מומחים ויועצים לרשות הרגולציה. 

  • במסגרת הדיונים ברפורמה להטלת אגרת גודש, אנחנו פועלים כדי שמשרד האוצר ידווח לכנסת על ההתקדמות בתכנית ההרחבה של שירות האוטובוסים לאורך כל התקופה עד להטלת האגרה (שנת 2024). 

עזרו לנו להמשיך להיאבק בלחצים שמפעילים הלוביסטים המסחריים על קובעי המדיניות – ספרו עלינו לחברים ומשפחה, ויחד נדאג לעתיד החברתי-כלכלי של כולנו:

    

הדיונים בחוק ההסדרים לא היו היחידים שהשתתפנו בהם, והשבוע נחלנו כמה הצלחות במסגרת הנושא "הגדלת חלקו של הציבור במשאבי הטבע":

  • לחץ ציבורי עובד: לפני מספר חודשים פורסם דו״ח ממשלתי שהמליץ להגדיל את ייצוא הגז, מהלך ממנו ירוויחו חברות הגז. אנחנו התנגדנו להמלצות הללו, והשבוע הסתמן שהממשלה תבצע פניית פרסה חסרת תקדים ושמסקנות הדו״ח יהיו שונות בתכלית – גם לא תתאפשר הגדלה של הייצוא ממאגרי הגז תמר ולוויתן, אלא רק ממאגרי גז חדשים שיתגלו; וגם מנכ״ל משרד האנרגיה, שעומד בראש הוועדה, הודיע שיתנגד למתן הטבות מס לפיתוח מאגרים חדשים. 

  • יושב ראש הוועדה לפיקוח על ״קרן העושר״, ח"כ מוסי רז, הודיע שיגיש הצעת חוק שיזמנו שתיצור שקיפות בתשלומי המס ובהליכי המס של החברות העוסקות במשאבי טבע – חברות הגז וכימיקלים לישראל. החברות הללו משתמשות בתרגילים ובתכנוני מס כדי לא לשלם, וכיום ברור שזו הסיבה שעדיין לא הצטברו ב״קרן העושר״ סכומים משמעותיים. צפו בסמנכ"לית הלובי, מרב דוד, בדיון בוועדה >>

  • הדרישה שלנו לבדוק את מכירת המניות במאגר הגז ״תמר״ לחברה ממשלתית מאיחוד האמירויות התקבלה – העסקה הזו מעלה חשש מ"קשירת ידיה" של הממשלה בביצוע רפורמות כלכליות חשובות (כמו הגברת התחרות במשק הגז) בגלל שיקולים מדיניים, ולכן דרשנו שהעסקה תיבחן על ידי הוועדה להשקעות זרות, בה חברים משרדי האוצר והביטחון. שמחים לעדכן שבקשתנו התקבלה והוועדה תבחן את העסקה.

ניצלנו את ההפוגה בין הדיונים בכנסת כדי להמשיך את הפגישות עם הח״כים החברים בוועדות העוסקות ברפורמות בהן אנחנו מטפלים. השבוע נפשנו עם ח"כ לימור מגן-תלם (״ישראל ביתנו״), חברת ועדת הכלכלה, ועם ח"כ נירה שפק (״יש עתיד״), חברת ועדת הכספים. 

עוברים דירה
בימים אלו אנו מחפשים אחר משרד חדש למיזם באזור המרכז, בקרבה לתחנות רכבת. אנחנו זקוקים למשרד קבוע קטן ל-2-3 אנשים + חדר ישיבות לפעמיים בשבוע לכ-15 איש. אם אתם/ן מקושרים/ות למקום רלוונטי או רוצים/ות להזמין אותנו להתארח במשרדים שלכם/ן (בתשלום), שלחו לנו פרטים במייל >>

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכם/ן. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ומה אפשר לעשות כדי להשפיע. להרשמה >>

בשבוע שעבר שאלנו מה הכי מעניין אותך להשוות בין ההצעות של הבנקים השונים. 70% רוצים לבחון את ההבדלים בין העמלות בבנקים, 10% יבדקו ריביות על הלוואות ו-20% מתעניינים דווקא בעלויות משכנתא.

והשאלה השבוע: האם את/ה צופה בשידורי ועדות הכנסת?