fbpx

מה קרה השבוע? נפתחה הצבעת החברים על דרך קבלת ההחלטות במיזם; מנענו (שוב) 'מחטף' על חשבון כספי הציבור; בית המשפט העליון קבע שהבקשה שהגשנו תידון בערעור נגד ההסדר עם בני משפחת פישמן; נפגשנו עם מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה; ועוד.

הצבעת החברים בעיצומה. זו הצבעה ראשונה מסוגה במיזם, בה אנו מבקשים מכם/ן לבחור את “כללי המשחק” הדמוקרטי עצמו. המודלים בהצבעה משקפים מגוון ורצף של רמות שונות על מעורבות חברים בקבלת ההחלטות, ומורכבים כולם מההצעות שקיבלנו מכם/ן.

תוצאות ההצבעה יפורסמו בעדכון השבועי שיישלח ב-26/11. בינתיים תוכל/י להשתתף בדיון בצ’אט שבמערכת ההצבעה, ולשנות את הצבעתך עד מועד סגירת ההצבעה ב-25.11 בשעה 09:00.* הסיסמה היא זו שבחרת בהצבעה על התקציב לפני כמה חודשים. במידה ואינך זוכר/ת את הסיסמה ניתן ללחוץ על שחזור סיסמה במערכת ההצבעה ולייצר סיסמה חדשה.תמי מוזס בורוביץ, בעלת השליטה בחברה הציבורית 'כנפיים', ניסתה לסדר לבן שלה עסקה מפנקת על חשבון כספי הפנסיה שלנו, באישור הדירקטורים שמייצגים את הציבור, בהם יו"רית הכנסת לשעבר דליה איציק. לפני אישור בעלי מניות (השלב האחרון באישור העסקה) היועצת המשפטית שלנו ד"ר עינת סולניק ייצגה את העיתונאי שאול אמסטרדמקי, שרכש מניה, בפניה לחברת כנפיים בדרישה לחשוף את השיקולים לאישור העסקה.  אבל לא הסתפקנו בזה ופנינו גם לוועדת הביקורת של חברת כנפים, לגופים המוסדיים ולרשות לניירות ערך, וקראנו להם לבחון את העסקה ולפעול לביטולה לאלתר – ולשמחת כולנו זה הצליח! חברת 'כנפיים' הודיעה שהאסיפה נדחית למועד לא ידוע. לסיפור המלא >>

כדי שנוכל להיאבק בכל פרשיות ההון-שלטון אנחנו צריכים אתכם/ן
   

בשבוע שעבר הגשנו לבית המשפט העליון בקשה להצטרף כ“ידיד בית משפט” בערעור נגד ההסדר השערורייתי של הבנקים עם בני משפחת פישמן – השבוע בית המשפט קיבל את בקשתנו ובעוד חודש נתייצב בדיון מול מיטב עורכי הדין של משפחת פישמן והבנקים כדי להשמיע את הקול של 99% מהציבור. נמשיך לעדכן.


מסכמים את חוק ההסדרים – שעות על גבי שעות של דיונים אינטנסיביים והישגים משמעותיים רבים לטובת הציבור – הנה 3 מהם, ׳על קצה המזלג:
  • רפורמת ה'זאפ הבנקאי': הדפנו את הבנקים ואת הגופים שמוחזקים על-ידם (פייבוקס למשל) מלקחת חלק בגוף שמבצע את השוואת העלויות בשל החשש לחוסר באובייקטיביות לכאורה.
  • רפורמה ברגולציה: הצלחנו לוודא כי יחולו חובות שקיפות נרחבות על רשות הרגולציה שעתידה לקום וסטנדרט נרחב של שקיפות יחול גם על הרגולטורים עצמם.
  • רפורמה בייבוא: נלחמנו שמס' המוצרים שיוחרגו מהרפורמה יצומצם ולכך שייקבע מנגנון להכנסת מוצרים נוספים לרפורמה; ועוד ועוד.


השבוע הוגשו כתבי אישום נגד חברת קצא״א ובכירים בה על אחריותה לדליפת הנפט שפגעה קשות בשמורת עברונה לפני 7 שנים. כתבי האישום הללו ממחישים את הבעייתיות של העסקה שמקדמת החברה להעברת נפט מסיבית מהאמירויות דרך שטח ישראל – עסקה עליה אין לנו כמעט מידע עקב החיסיון הנרחב שמוטל על פעילות החברה. פנינו לפני מס׳ חודשים ליו״ר ועדת חוץ וביטחון ונמשיך לדחוף לקיום דיון בוועדה בנושא.

וגם בעניין הזה, נפגשנו השבוע עם מנכ“לית המשרד להגנת הסביבה, הגב' גלית כהן והצוות הבכיר שלה, כדי לדבר על קידום המאבקים הסביבתיים שאנחנו מעורבים בהם: שקיפות על פעילות חברת קצא״א, בדגש על העסקה המסתמנת (הרחבה למעלה); טיפול בזיהום שיצרה כימיקלים לישראל בתחום הפוספטים; צמצום הסבסוד לתעשיית הגז וקידום חוק שיסדיר את הפעילות של תעשיית הגז והנפט ב‘מים הכלכליים’.

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכם/ן. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ומה אפשר לעשות כדי להשפיע. להרשמה למפגש הקרוב >>

רוב של 83% בסקר השבועי האחרון הכריע – ופינת המחקר שלנו חוזרת יחד עם חזרתו המשמחת של מנהל המחקר אריאל פז-סוויצקי  הפעם בפינת המחקר נסביר על תקנות שקיפות המחירים המחייבות כל קמעונאי גדול, לפי חוק המזון (או בשמו המלא – חוק קידום התחרות בענף המזון, תשע"ד-2014).

ראשית כל, קמעונאי הינו מי שמוכר את המוצרים לצרכנים – כלומר אלו ה'פנים' שאנחנו רואים (לדוג' רשתות שופרסל, רמי לוי, וכו'). זאת לעומת הסיטונאי, שמוכר את המוצרים לקמעונאים.
על פי חוק המזון, כל קמעונאי גדול (ניתן למצוא רשימה באתר רשות התחרות), מחויב לפרסם בכל יום את המחירים של כל המוצרים בכלל הסניפים. הרעיון בפרסום הוא שהשקיפות תביא להגברת התחרות, מכיוון שצרכנים יוכלו להשוות מחירים וללכת לסניף הזול יותר. על בסיס הנתונים הללו, אפליקציות כגון Pricez מאפשרות לצרכנים להשוות עלויות בין סניפים שונים. הרשות להגנת הצרכן אף מטילה קנסות במקרה של פרסום שאיננו מלא.

במחלקת המחקר בלובי אנו מתעמקים בנתונים המפורסמים על ידי רשתות הקמעונאות, מכיוון שמדובר בדאטה שיכול להיות רלוונטי לפעילות ולפרויקטים שונים כמו: ההשפעה של שינויי רגולציה בתחום הייבוא, השפעה לכוח שוק משמעותי של קמעונאי באזור גיאוגרפי מסוים, ועוד.

להעמקהמאמר של פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, שהוביל את הנושא בזמנו.

הסקר השבועי הפופולרי שלנו ופינת המחקר יצאו ל"פגרת בחירות" וישובו מיד בתום הצבעת החברים 😊