fbpx

מה קרה השבוע? דורשים מרשות התחרות לפעול מול הגופים החזקים במשק; הישג במאבק מול כי"ל על מימון הטיפול בזיהום שיצרו מפעלי הפוספטים; מתנגדים להמשך הכהונה של חברי ועדת הביקורת בחברת ״כנפיים״; חושפים את מפת קווי האוטובוסים ביום שאחרי הטלת אגרת הגודש; ועוד.

כמו בכל סוף שנה, אנחנו מבקשים מכם/ן, השותפים והשותפות שלנו, לאשר את תקציב המיזם לשנה הבאה.
אחרי שבמחצית הראשונה של השנה הצלחנו להקים מחלקה משפטית חדשה וגייסנו שלושה אנשי צוות חדשים, במחצית השניה השפעות הקורונה והמשבר הכלכלי הגיעו גם אלינו וקצב גיוס החברים ירד משמעותית. לכן החלטנו לבנות ל-2022 תקציב שמרני יותר שמשקף את קצב גיוס החברים של החודשים האחרונים, ומאפשר לנו בשלב זה בעיקר לשמר את הקיים. ככל שנצליח לגייס יותר חברים והכנסות, נוכל לפתח את המיזם, לגייס עוד לוביסטים/ות ציבוריים/ות ולחזק את מחלקות המחקר השיווק והגיוס. התקציב השנתי המוצע ל-2022 עומד על כ-4 מיליון ש"ח, סכום דומה לתקציב 2021.
ההצבעה תיסגר ביום חמישי הקרוב (30.12) בשעה 08:00 | כמו תמיד, אם למעלה מ-25% יתנגדו לתקציב, נביא בשבוע הבא הצעה חלופית.

בכדי להצביע: העתיקו את הסיסמה הזמנית שלכם:  > הקליקו על כפתור "להצבעה" וכנסו למערכת > הזינו את הסיסמה הזמנית > השלימו את תהליך ההרשמה > עכשיו תוכלו לקרוא את הצעת התקציב ולהצביע 🙂


השבוע דנה ועדת הכספים בהארכת הזיכיון של חברת כימיקלים לישראל (כי״ל) במכרות הפוספטים. לשמחתנו הבקשה שלנו לדרוש מהחברה ערבות בנקאית בלתי מוגבלת כדי לטפל בזיהום הסביבתי העצום שנוצר התקבלה. עם זאת, משרד האנרגיה סירב להעלות את התמלוגים שכי״ל משלמת, למרות שיש לו סמכות מפורשת לכך בחוק, ולכן המשמעות היא שהארכת הזיכיון ניתנה ללא תמורהלפוסט המלא >>


מספר המונופולים בישראל הוא הגבוה ביותר במדינות ה-OECD, וכולנו מרגישים זאת יום יום בכיס. מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, השתתפה השבוע בדיון בוועדת הכלכלה בנוגע לפעילות רשות התחרות ואמרה שהגיע הזמן שהרשות תפעיל את הסמכויות שיש לה מול הגורמים החזקים במשק – הבנקים, מונופול הגז והיבואנים הבלעדיים. לצפייה בסרטון >>


חברי ועדת הביקורת של חברת ״כנפיים״ אישרו עסקה שמשרתת אך ורק את בעלי השליטה בחברה, ובכך מעלו בתפקידם כמי שאמונים על ייצוג האינטרס של ציבור המשקיעים. אחרי שהצלחנו לסכל את העסקה, פנינו השבוע, יחד עם העיתונאי שאול אמסטרדמסקי, לגופי הפנסיה הפניקס ואלטשולר-שחם כדי שיתנגדו להארכת המינוי של שניים מחברי ועדת הביקורת, אך לצערנו הארכת המינוי אושרה. לפוסט המלא >>


סמנכ״לית הלובי מרב דוד התראיינה ל״תכנית חיסכון״ בחדשות 12 וחשפה שם את מפת הקווים המלאה באזור גוש דן ביום שאחרי הטלת אגרת הגודש. אך התכנית השאפתנית הזו לא תמומש ללא החלטה של שרת התחבורה על הגדלת מספר נהגי האוטובוסים ונתיבי התחבורה הציבורית.

רק בזכותכם/ן אנחנו יכולים להיאבק בכל פרשיות ההון-שלטון
   

בשבועות האחרונים אנחנו פועלים כדי שהטייקון אלפרד אקירוב לא ישתלט על חברת ״כלל ביטוח״, שהיא בעלת מניות מהותית בשלושת הבנקים הגדולים במשק: פועלים, לאומי ודיסקונט. כך, עם כמעט כלום כסף, אלפרד אקירוב ישיג שליטה בחברת ביטוח גדולה, והשפעה על שלושת הבנקים הגדולים במדינה, שלחלק מהם, ככל הנראה, הוא גם חייב כסף. השבוע הוצאנו מכתב נוסף לממונה על שוק ההון בדרישה שלא לתת לאקירוב את ההיתר לשלוט בכלל ביטוח, והפנייה שלנו פורסמה ב״דה מרקר״. לפוסט המלא >>מי עשה חרם על מנכ״לית הלובי בכנסת? מה הבטיח לה עורך בכיר בכלי תקשורת? איך היא גילתה שפרצו לה לסלולרי? אם עוד לא האזנתם/ן לראיון של מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, בפודקאסט סוף השבוע של דה מרקר, ״המרקרים״ – תיאלצו להישאר במתח. האזינו עכשיו באפליקציות השונות (ספוטיפיי / אפל / באתר ״דה מרקר״) או שלחו קישור לחברים/ות ובני משפחה. 

אנחנו מחפשים עוד לוביסט/ית ציבורי/ת שיסייע לנו לקדם את האינטרס הציבורי מול מקבלי ההחלטות. את רשימת הדרישות המלאה וכל הפרטים ניתן למצוא בפוסט שהעלינו. עונים על כל הקריטריונים? שלחו לנו למייל קו״ח בצירוף סרטון 30 שניות על למה תרצו לעבוד בלובי הציבורי או תייגו בפוסט חברים/ות שזה יכול לעניין אותם/ן.

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

כדי שנוכל להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכם/ן – הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים. להרשמה >>

הפעם בפינת המחקר נתעמק בעיצומים הכספיים שרשות התחרות מוסמכת להטיל על גורמים המפרים את חוקי התחרות.
מדובר בכלי מרכזי של רשות התחרות להעניש גורמים מסחריים אשר מנצלים מעמדם לרעה. זה יכול להיות מונופול שפועל לדכא תחרות; תאגיד שמפר תנאים שהוטלו כאשר אושר לו לרכוש חברה אחרת; חברה שמחויבת בשקיפות או הגשת מסמכים שאיננה עושה זאת ועוד. העיצומים יכולים להיות מוטלים על התאגיד וכן על נושאי משרה בכירים.
סקרנו את העיצומים הכספיים שהוטלו על ידי רשות התחרות בשלוש השנים האחרונות, ולצערנו גילינו שלא היה ניצול מיטבי של כלי זה, וסה"כ הוטלו 9 עיצומים כספיים בלבד בשנים 2019-2021.
בעבר סכום העיצום הכספי המקסימלי היה 24 מיליון ₪ אך בתיקון חוק שסייענו להעביר ב-2018 הסכום הזה עלה ל-100 מיליון ₪. למרות זאת, העיצום הכספי הממוצע שהטילה רשות התחרות בשנים שסקרנו (מאז העברת תיקון החוק) עומד על 11.34 מיליון ₪ בלבד. העיצום הגדול ביותר הוטל על החברה המרכזית למשקאות, המייצרת בין השאר את מוצרי קוקה קולה, בהיקף של 39 מיליון ₪ – "מכה קלה בכנף" עבור מונופול שמנצל את כוח השוק שלו לייצר הכנסות של כ-8 מיליארד ₪ בכל שנה. 

להעמקה:הודעת רשות התחרות על העלאת תקרת העיצומים הכספיים | תגובתנו לתיקון החוק שסייענו להעביר (הערותינו בעניין העיצומים הכספיים התקבלו), ופוסט על השתתפותנו בדיון המכריע | לרשימת העיצומים הכספיים שהוטלו

בשבוע שעבר שאלנו האם בעקבות ״מס קוקה קולה״ שאושר בשבוע שעבר בכנסת תפחיתו את צריכת המשקאות הממותקים. 12% אמרו שהם שותים/ות משקאות ממותקים ויפחיתו צריכה; 8% שותים/ות משקאות ממותקים אבל המס לא יגרום להם/ן להפסיק ו-80% דווקא מעדיפים משקאות אחרים. 

הסקר השבועי הפופולרי שלנו יצא לפגרה לאור הצבעת החברים על תקציב המיזם, וישוב בשבוע הבא 😊