fbpx

מה קרה השבוע? ניצחון לציבור במאבק מול היבואנים הגדולים; פועלים למען הגברת השקיפות בתרומות של תאגידים לרשויות מקומיות; מקבלים בברכה לוביסט חדש; מקדמים בכנסת את המאבק ביוקר המחייה; ועוד.

ניצחון חשוב לציבור במאבק מול היבואנים הגדולים
שרת הכלכלה אורנה ברביבאי החליטה להקדים ל-1.3 את היישום של חלק מהרפורמה בייבוא, ולהעניק הקלות מיידיות על יבוא טיטולים, סבון כלים ומוצרי היגיינה לנשים. המשמעות היא שהמוצרים הללו יהיו פטורים מהבדיקות המסורבלות שהיבואנים צריכים לעבור בכניסה לארץ, מה שיאפשר את הוזלתם. אנחנו ממשיכים לפעול למען הקדמה והרחבה של כל סעיפי הרפורמה במטרה להקל על יוקר המחיה כאן ועכשיו.


האם עיריות מסתירות תרומות מתאגידים?
תאגידי ענק רבים – בין היתר מפעלים מזהמים – תורמים מדי שנה סכומי עתק לרשויות מקומיות סמוכות להן; כשלמעשה, פעמים רבות מדובר בדרך להשפיע על מדיניות הרשויות כלפיהן ולגרום להשתקת ביקורת. אף שהעיריות מחויבות ע"פ נוהל משרד הפנים לנהוג בשקיפות בקבלת תרומות, פעמים רבות הן אינן עושות כן. פנינו יחד עם כלי התקשורת "שקוף", למנכ"ל משרד הפנים בבקשה לקידום חקיקה שתחייב שקיפות של התרומות. לפוסט המלא >>

עזרו לנו לגדול ולהשפיע
   

התספורת של אליעזר פישמן לא יורדת מסדר היום הציבורי
בסוף החודש יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בתביעה שהוגשה נגד בנק הפועלים על האשראי המופקע שהוא העמיד לטייקון פושט הרגל אליעזר פישמן. הסדר הפשרה מציע פיצוי קטנטן של 15 מיליון ₪, למרות שהתספורת שספג הבנק עומדת על יותר ממיליארד ₪, ופוטר את הדירקטורים והמנהלים של בנק הפועלים מכל אחריות. ד“ר הראל פרימק, ממייסדי עמותת “צדק פיננסי“, המחזיק במניה של בנק הפועלים, החליט להגיש התנגדות להסדר הזה וד“ר עינת סולניק, שהיא גם היועצת המשפטית שלנו, מייצגת אותו. לפוסט המלא >>

הכירו את עו"ד דניאל מרגולין
דניאל, שמחליף את עו"ד יוסף ברמן, מצטרף אלינו בתור הלוביסט הציבורי ה-7 במיזם. דניאל בוגר תואר ראשון במשפטים (LLB) מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במשפטים (LLM) מאוניברסיטת UCL בלונדון, שניהם בהצטיינות. במהלך לימודיו שימש כעוזר מחקר והוראה של פרופסור גדעון פרחומובסקי. במקביל, היה חלק מצוות עמותת צחו"ר, המקדמת מנהל תקין ושקיפות בעיריית ירושלים. דניאל התמחה במשרד עו"ד תדמור-לוי ושות', והתקבל ללובי כלוביסט ציבורי מיד עם הסמכתו. בתור תחביב, דניאל משתתף בתחרויות שחייה בבריכות ובמים פתוחים.

דניאל מסר עם הצטרפותו ללובי: "בתור מי שגדל במשפחה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, אני יודע על בשרי עד כמה המצב בישראל בתחומים רבים דורש שיפור. לכבוד הוא לי להיות חלק מהקבוצה שהביאה, מביאה ועוד תביא אותו – לובי 99!".


הכוח של הבנקים גדל וגדל
רפורמת שטרום חוקקה כדי להכניס תחרות בשוק הבנקאות הריכוזי, אך הרגולטורים ישנים והבנקים צוחקים מתחת לשפם וחוזרים דרך החלון. כשבנק גדול רוכש זכויות משמעותיות בגוף מתחרה מהתחום החוץ-בנקאי זהו הסדר כובל מובהק. מצפים מרשות התחרות להתעורר ולפעול. הסבר מלא בכתבה >>

הזדמנות לשלוח לינק הצטרפות לחבר/ה

מלכוד 99 חוזר לעונה 2
אחרי פגרה קצרה, הרבה שעות מחקר, הקלטות ועריכות הפודקאסט של הלובי הציבורי חוזר – בשבוע הבא נמשיך להתעמק בנושאים כמו הרפורמה בבנקאות, מצב התחבורה הציבורית ויוקר המחייה. עד אז מזמינים אתכם/ן להאזין לפרקים הקודמים באתר, ספוטיפיי, אפל פודקאסט, גוגל פודקאסט >>

המאבק ביוקר המחייה לא הסתיים
נפגשנו השבוע עם יו״ר ועדת הכספים של הכנסת, ח״כ אלכס קושניר, על הריכוזיות בענף המזון ושמחנו לשמוע שיש קשב להצעותינו. במקביל אנחנו ממשיכים לאסוף ולנתח את הנתונים על המוצרים שנמכרים ברשתות השיווק, שמוכיחים שהרשתות דואגות לשים על המדפים בעיקר את המותגים של היצרניות הגדולות, ואילו מוצרים של יצרנים קטנים ממוקמים במעט מאוד סניפים. לפוסט המלא >> 

דרוש/ה מנהל/ת גיוס וקהילה
כריזמטית עם יכולות שכנוע? מאמין שקבוצת אנשים יכולה להביא לשינוי? זה התפקיד שלך: תקשורת שוטפת עם חברי המיזם, גיוס חברים חדשים, תיאום והפקה של הרצאות וכנסים, ניהול והגדלת מערך פעילים וקבוצות חברים ברשתות. עבודה אינטנסיבית, משרה מלאה.

דרישות: ניסיון של 1-2 שנים במכירות, גיוס תרומות | ידע באפיון קהלים ומיפוי תורמים פוטנציאלים | תכנון ויישום אסטרטגיית טלמרקטינג | יכולת וידע בניהול קשרים אישיים וחברתיים | ניסיון בהפקת אירועים, כנסים, מפגשים | ניסיון בעבודה עם או בארגונים חברתיים וקהילות | מעקב אחרי ביצועי נציגים, מתן משובים והדרכות, הנחיית קבוצות | היכרות טובה עם רשתות חברתיות ויצירת קשרים ברשתות.

עונה על הדרישות? העביר/י קו"ח בצירוף סרטון של 30 שניות על למה תרצה/י לעבוד בלובי הציבורי למייל >>

מה עשינו בחודש פברואר?
ממשיכים במסורת החדשה – סיכום חודשי של ההישגים המרכזיים בוידאוצפו >>

חזרנו להרצאות ולמפגשים פרונטליים – יש לך חברים או משפחה שעוד לא מכירים את המיזם? עובד/ת במשרד מלא בחברי לובי פוטנציאליים? הזמינו אותנו לספר להם/ן על פעילות המיזם ואיך גם הם/ן יכולים/ות להשפיע על מקבלי ההחלטות. להרשמה >>

הפעם בפינת המחקר נתעמק בתלות של אירופה בגז הרוסי:
לאור המצב החלטנו לדון בתלות של אירופה כיבשת, וכן של מדינות אינדיבידואליות כגון גרמניה, בגז הרוסי, תלות אשר מגבילה אותן מלפעול כנגד רוסיה. נתחיל מכך שסך הצריכה של גז טבעי באירופה עומד על כ-550 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה, לעומת הפקה של כ-200 BCM בשנה (בעיקר ע"י נורבגיה ובריטניה). לכן יש לה צורך לייבא את מרבית הגז הנחוץ לה. בשונה מישראל, באירופה הגז הטבעי משמש לא רק להפקת חשמל אלא גם לחימום וכגז בישול (בישראל גז הבישול הוא גפ"מ – תוצר של נפט).

מעל מחצית מהביקוש הזה, כ-175 BCM, מגיע דרך חברת Gazprom, חברה בבעלות ממשלת רוסיה. רוסיה מחזיקה כ-20% מעתודות הגז הטבעי בעולם (ישראל כ-0.3%). Gazprom מקיימת הפליית מחירים, כאשר גז נמכר ברוסיה בפחות מ-2$; במדינות ברה"מ לשעבר בכ-4$; ובאירופה במעל 8$. אירופה פועלת להפחתת התלות שלה בגז הרוסי הן על ידי עידוד מעבר למרקורות אנרגיה מתחדשים, והן על ידי הקמת תשתיות קליטת גז נוזלי (LNG) אשר יאפשרו לה לרכוש גז ממקורות אחרים.

יש הקוראים לישראל להתגייס ולסייע לאירופה בהפחתת התלות ברוסיה. לדעתנו קריאה זו שגויה משלוש סיבות. ראשית, ישראל כבר תורמת לאירופה באספקת גז, מכיוון שהייצוא שלנו למצרים מאפשר למצרים, לייצא (במחיר גבוה יותר) לאירופה. שנית, מכיוון שההפקה הישראלית אשר איננה משמשת לצרכים מקומיים היא זניחה ביחס לביקוש האירופאי העצום. שלישית, מכיוון שהביקוש הצפוי במערכת הישראלית-ירדנית-מצרית בעשורים הקרובים עולה על ההיצע – וחשוב יותר שנשמור את מערכת היחסים הכלכלית החיובית עם שכנינו הקרובים.

להרחבהתמונת מצב אנרגיה עולמית של חברת BP | כתבה על כוונת גרמניה לעבור ל-100% אנרגיה מתחדשת.

בשבוע שעבר שאלנו האם אתם/ן משתמשים/ות באופן קבוע בקופונים של רשתות השיווק להנחות בקנייה בהן, ו-21% השיבו שכן.

השאלה השבוע היא מה יותר חשוב מבחינתכם/ן בבחירת ראש/ת עיר: יושרה (א), או כושר ניהול (ב)?