fbpx

מה קרה השבוע? הבאנו את הסתדרות הרופאים להסדיר את תופעת הרופא-לוביסט; השתתפנו בדיון בכנסת לגבי מתווה הגז; פעלנו להגביל את השפעת בעלי השליטה על הפנסיות שלנו; הפודקאסט שלנו "מלכוד 99" חזר; ועוד.


חושפים את השפעות הלוביסטים של הגז
השבוע התנהל דיון בכנסת בנושא הישגי מתווה הגז. נציג משרד האנרגיה, הציג שקף שהראה שהמחירים באירופה גבוהים מאוד ביחס לישראל, וטען שהיום האירופאים מקנאים בנו. אחריו הציג נציג חברות הגז וסמנכ"לית הלובי שמה לב שהשקף כמעט זהה – מי שמשפיע על המידע שבידי משרדי הממשלה, משפיע על ההחלטות. זו הסיבה שאנחנו בלובי הציבורי משקיעים המון במחקר וכתיבת ניירות עמדה, אך אין ספק שמולנו בתעשיית הגז עומדים הלוביסטים האגרסיביים והמיומנים ביותר. אנו ממשיכים לפעול לקידום תחרות בשוק הגז. לפוסט המלא >>


האינטרסים סביב הפנסיה
הגבנו לנייר עמדה של הממונה על שוק ההון, בו הוא הציג מתווה להסדרת מינוי חברי ועדת השקעות בגופי הפנסיה, שאחראים על השקעת טרילוני (!) שקלים של הציבור. בנייר העמדה, מוצע לנטרל את השפעת הטייקונים בעלי השליטה בגופי הפנסיה על מינוי חברי הוועדה, ועל כך אנו מברכים. לפוסט המלא >>

עזרו לנו לגדול ולהשפיע
   

רופא-לוביסט מחוייב בגילוי נאות
לאחרונה נתקלנו בדיוני הכנסת בתופעה לפיה רופאים משמשים כלוביסטים של חברות מסחריות ללא גילוי נאות. בעקבות פנייתנו להסתדרות הרופאים בעניין, זו הוציאה נוהל חדש שיחייב רופאים שמופיעים בכנסת או מול נציגי ממשלה כלוביסטים של חברה מסחרית, להציג עצמם בהתאם ולמסור גילוי נאות יזום בפתח דבריהם. זהו הישג משמעותי לציבור לעומת המצב הנוכחי. עם זאת, התאכזבנו שהנוהל לא אסר כליל על רופאים להמליץ על מזון המזיק לבריאות, ומסתפק באזהרה בלבד. נמשיך לפעול לעיגון האיסור על המלצה כזו.


עונה 2 של הפודקאסט עלתה
נסענו לערבה כדי להיפגש, לסייר, ללמוד ולדבר על הטבע שנהרס מהפעילות התעשייתית של כי"ל, המדבר שנופיו נעלמים, והמאבק להצלת עין צין ועין עקרבים. נפגשנו עם רועי גלילי, חקלאי וארכיאולוג, המנהל מאבק משפטי מול כי"ל יחד עם חבריו מהערבה, לשיחה על ההרס הסביבתי הנגרם כתוצאה מתעשיית הפוספטים המזהמת. האזינו באתר | ספוטיפיי | אפל פודקאסט | גוגל פודקאסט >>


ברוכים הבאים Carrefour
השבוע פורסם שרשת הקמעונאות הצרפתית "קרפור״ בדרכה לישראל, ותפעל במקום סניפי מגה ויינות ביתן. אנחנו ממשיכים לפעול מול משרד האוצר להגברת התחרות בשוק המזון, מתוך תקווה שכשקרפור ינחתו בארץ, הם לא יאמצו את ההתנהלות האנטי תחרותית של הגופים הגדולים בתחום המזון בארץ. עד כמה ההבדל במחירים משמעותי? להלן שרשור ציוצים שמשווה בין המחירים בהם מוכרת הרשת בצרפת לבין המחירים בארץ.

הזדמנות לשלוח לינק הצטרפות לחבר/ה

עזרו לנו למצוא את מנהל/ת הגיוס והקהילה הבא של הלובי
מהות התפקיד: תקשורת שוטפת עם חברי המיזם, גיוס חברים חדשים, תיאום והפקה של הרצאות וכנסים, ניהול והגדלת מערך פעילים וקבוצות חברים ברשתות. עבודה אינטנסיבית, משרה מלאה.
דרישות: ניסיון של 2-1 שנים במכירות, גיוס תרומות | ידע באפיון קהלים ומיפוי תורמים פוטנציאלים | תכנון ויישום אסטרטגיית טלמרקטינג | יכולת וידע בניהול קשרים אישיים וחברתיים | ניסיון בהפקת אירועים, כנסים, מפגשים | ניסיון בעבודה עם או בארגונים חברתיים וקהילות | מעקב אחרי ביצועי נציגים, מתן משובים והדרכות, הנחיית קבוצות | היכרות טובה עם רשתות חברתיות ויצירת קשרים ברשתות.
עונה על הדרישות? העביר/י קו"ח בצירוף סרטון של 30 שניות על למה תרצה/י לעבוד בלובי הציבורי למייל >>

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

כדי שנוכל להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכם/ן – הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים. להרשמה >>

השבוע בפינת המחקר נבין מהו אשראי חוץ בנקאי:
כשמו כן הוא, זהו אשראי שמוענק ע"י חברות שאינן בנקים. ההבדל העיקרי בין בנק לחברת אשראי חוץ בנקאי הוא שהבנק נותן הלוואות מכספי הציבור המופקדים בחשבונות עובר ושב, בעוד שחברת אשראי חוץ בנקאי נותנת הלוואות מהכסף הפרטי שלה או מהלוואות שהיא לוקחת בעצמה.

בין חברות האשראי החוץ בנקאי הגדולות ניתן למנות את חברות כרטיסי האשראי ואת חברת מימון ישיר. חברות האשראי החוץ בנקאי אמורות להתחרות בבנקים הגדולים וכך להוריד את הריביות שאנחנו משלמים על ההלוואות. בשנים האחרונות נעשו מספר צעדים כדי לעזור לחברות אלה לייצר תחרות. אחד הצעדים המשמעותיים היה הקמת מאגר נתוני אשראי, שמטרתו הייתה לשבור את המונופול של הבנק על המידע ולאפשר לחברות האשראי החוץ בנקאי לדעת את הסיכון של הלקוח כדי לתת לו הצעה אטרקטיבית. צעד נוסף היה העברת חוק נאווי שמטרתו הייתה לאפשר לחברות האשראי החוץ להשיג הלוואות זולות בשוק ההון כדי שיוכלו להתחרות בבנקים שכמעט ולא משלמים ריבית על הכסף בחשבונות העו"ש של לקוחותיה.

עם זאת, הבנקים, שיעשו הכל בכדי לבלום את התחרות, התחילו להשקיע בחברות אשראי חוץ בנקאי, ואף הקימו חברות אשראי חוץ בנקאי משלהן. אי אפשר שלא להבחין באבסורד – אשראי בנקאי בתחפושת של אשראי חוץ בנקאי. הבנקים אף התחילו להקים מיזמים משותפים עם חברות האשראי החוץ בנקאי, ורשות התחרות מסיבות השמורות רק אצלה לא רואה שיתוף פעולה בין מתחרים כדבר רע.

כדי לאפשר תחרות אמיתית בשוק האשראי, יש להפריד את הבעלות של הבנקים על חברות האשראי החוץ בנקאיות, כדוגמת דיסקונט-כאל, לסרב לבקשות אישור שיתופי פעולה בין הבנקים למתחרים שלהם ולהגביר את השקיפות בשוק האשראי באמצעות פתיחת מאגרי נתונים, וכל זאת בכדי לאפשר לשחקנים נוספים להצטרף לתחרות.

בשבוע שעבר שאלנו מה יותר חשוב מבחינתך בבחירת ראש/ת עיר: יושרה, או כושר ניהול. 82% בחרו ביושרה.

השאלה השבוע היא: האם קנית תחפושת בהזמנה מחו"ל (א'), קנית בארץ (ב') או שבכלל הכנת בעצמך (ג')?