fbpx

מה קרה השבוע? חשפנו איך ענקיות המזון משתלטות על המדפים; הגבנו להצעת חוק בנושא מאבק ביבואנים הגדולים; פעלנו למניעת מחסור בגז במשק הישראלי; התראיינו על הקשר הבעייתי בין נציגות חברות התרופות והרופאים; הצביעו על כנס ההון-שלטון השנתי שלנו; ועוד.

ממשיכים ללחוץ להורדת המחירים בסופר
פעלנו להקמת הצוות לצמצום הריכוזיות בענף המזון וכעת אנחנו פועלים כדי להשפיע על מסקנותיו לקראת דיוני חוק ההסדרים. בעקבות פרסום צעדי המדיניות המסתמנים, פנינו השבוע למנכ"ל האוצר שעומד בראש הצוות כדי לברך על הכיוון ולהבהיר שנדרשים צעדים יותר מרחיקי לכת. הנה ההתפתחויות הנוספות השבוע:

  • פתיחת הייבוא המקביל לישראל – הצעת חוק שפרסמה רשות התחרות מאמצת חלק גדול מההמלצות שלנו בנוגע למאבק ביבואנים המונופוליסטים, אבל אנחנו לא מסתפקים בכך, ופנינו לרשות בדרישה להרחיב את החוק.
  • הגדלת התחרות בין רשתות השיווק – הצורך בכך התחדד השבוע כששופרסל פרסמה את הדו״ח הכספי שלה, ממנו עולה שהרשת ממשיכה במגמה של פתיחת סניפים קטנים ויקרים יותר.
  • בדיקה שערכנו – לפיה המוצרים של יצרניות ויבואני המזון הגדולים שולטים במדפי רשתות השיווק, ואילו מוצרים זולים של יצרנים קטנים נמצאים במס׳ מצומצם של סניפים – מראה את הצורך בפירוק הריכוזיות של ״ענקיות המזון״. צפו בסמנכ“לית הלובי מרב דוד, מציגה את הנתונים ב"תכנית חיסכון״ >>

חברות הגז מנסות לנצל את המלחמה ולהרוויח על חשבוננו
בדיקה שערכנו, שממצאיה אוששו בתחקיר שהתפרסם בכותרת הראשית של דה-מרקר, העלתה שחברות הגז לוחצות על הממשלה לאשר להן לייצא עוד גז ממאגרי הגז של ישראל, לאחר שמחירו עלה עקב המלחמה באוקראינה. זאת בזמן שכבר כעת קיים חשש למחסור בגז לייצור חשמל בקיץ הקרוב. כמובן שלא מדובר במחסור "אמיתי" אלא כזה שייווצר בגלל הפניית גז לייצוא, אך הוא עלול לגרום לשימוש בדלקים יקרים ומזהמים יותר מגז. פנינו לשרת האנרגיה קארין אלהרר כדי להתריע. לפוסט המלא >>

עזרו לנו לגדול ולהשפיע
   


כנס ההון-שלטון השנתי של לובי 99 – הצביעו והשפיעו

במאי הקרוב נקיים את האירוע השנתי שלנו לחברי וחברות המיזם, אירוע חגיגי וגדול שיעסוק בנושא הון-שלטון. כחלק ממודל ההשתתפות החדש עליו הצבעתם/ן, נרצה שאתם/ן, חברי וחברות המיזם, תבחרו את הנושאים שהכי מעניינים אתכם/ן, בהם תרצו שנעמיק במסגרת הכנס.

פועלים לניתוק הקשר בין נציגות חברות התרופות והרופאים
למרות שמשרד הבריאות עיגן עוד ב-2018 בנוהל מטעמו חובת דיווח בנוגע לפגישות שמתקיימות בין נציגות חברות התרופות לרופאים – בפועל, למרות פניות שלנו למשרד הבריאות לאורך השנים, מאז כניסתו של הנוהל לתוקף לא התפרסם לציבור אף דיווח. בעקבות תחקיר ששודר השבוע בתכנית ״האזרח גואטה״ בכאן 11, אליו התראיינה מנהלת תחום ממשלה שלנו, עו“ד רחל גור, פנינו ליו״ר ועדת הבריאות של הכנסת בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא. לסרטון המלא >>

הזדמנות לשלוח לינק הצטרפות לחבר/ה

מלכוד 99: פרק #33 – לרכב על אופניים, חלק א'
והשבוע בפודקאסט שלנו: נפגשנו לשיחה על אופניים, השימוש בהן במרחב העירוני, והמאבק הציבורי והמשפטי להעלאת אופניים על קו הרכבת ירושלים – תל אביב. האזינו וגלו איך לובי 99 נכנס לתמונה וסייע למציאת פתרון. בנוסף, נעמיק בפתרונות לשילוב אופניים ורכבת לטווח הקצר ולטווח הארוך. להאזנה באתר | בספוטיפיי | גוגל פודקאסט | אפל פודקאסט >>

 

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

או הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים. להרשמה >>

השבוע בפינת המחקר נתעמק בבדיקה שערכנו על שליטת הספקים הגדולים על המדפים בסופר – איך היא אפשרית בכלל וכיצד היא עובדת:

הכל מתחיל מחוק התחרות במזון, שמחייב את כלל רשתות הקמעונאים לפרסם כל יום את המחירים בסניפים שלהם. אלא שכיוון שהפרסום הוא בקבצים מאד לא נוחים למשתמש, אנחנו מורידים באופן עיתי טבלאות של כ-150 סניפים, מעבדים אותן, ומזרימים למאגר נתונים (עוד על המאגר והסקריפטים להורדת הקבצים אפשר לקרוא כאן). אנחנו מורידים בתדירות הגבוהה ביותר את הטבלאות של שופרסל – הרשת הגדולה והחזקה מבין הרשתות. כך אנחנו יכולים לבדוק מתוך 70 הסניפים הפיזיים + ״שופרסל אונליין״ שאנחנו דוגמים, אילו מוצרים נמצאים באילו סניפים.

כך לדוגמה, מצאנו שבעוד הקטשופ של אסם נמצא ב-69 סניפים, הקטשופ של מיטב שזול ממנו בעשרות אחוזים נמצא רק בסניף אחד; סכיני גילוח חד"פ של ג'ילט נמצאים ב-20 סניפים, ואילו מוצר מקביל של אריסטוקרט שעולה פחות מחצי נמצא רק בשלושה סניפים; משחת שיניים קולגייט הלבנה בייבוא שסטוביץ נמכרה ב-63 סניפים, ואילו מוצר מקביל של אורביטול (של סנו) שעולה חצי מהמחיר, נמצא רק ב-18 סניפים. אנחנו ממשיכים למצות את הדאטה שמתעדכנת על פריסת מוצרים ומחירים ברשתות הקמעונאים כדי להצביע על בעיות הריכוזיות בשוק המזון, ושבים וקוראים למתכנתות ולאנליסטים מביניכם להיכנס ו"לשחק" עם הדאטה, ולומר לנו אם מצאתם דברים מעניינים.

להרחבה: עמדת הממונה על ההגבלים העסקיים משנת 2005, דרור שטרום, לגבי הפעילות האנטי-תחרותית של הספקים מול הקמעונאים.

בשבוע שעבר רצינו לדעת האם בקניון הקרוב למקום מגוריכם/ן, נמצאות הרשתות "LALINE" או "SABON", וגילינו שליד 32% מכם/ן נמצאת רשת "LALINE", ליד 5% נמצאת רשת "SABON", ליד 47% נמצאות שתי הרשתות, וליד 15% לא נמצאת אף אחת מהן.

השבוע נשמח לדעת האם אתם/ן מקפידים/ות על חיסכון בחשמל (קניית מכשירי חשמל חסכוניים, סגירת מכשירי חשמל ותאורה ביציאה מהבית ועוד)?