fbpx

מה קרה השבוע? דורשים להקים מחלקת חקירות שתחקור את הבנקים; נפגשנו עם הצוות באוצר לטיפול בריכוזיות בשוק המזון; קוראים לכם/ן לסייע לנו בניתוח מאגר המחירים ברשתות השיווק; שתפו אותנו במחירים הזולים של המוצרים בחו״ל; ועוד.

מתי הבנקים יישאו בהשלכות של המעשים שלהם?
למרות שורה של פרשות בעייתיות שאירעו בבנקים בשנים האחרונות – כמו הלבנות ההון בשלוחות שלהם בארה״ב ומתן הלוואות לטייקונים שהסתיימו ב״תספורות״ – במבחן התוצאה אף אחד לא משלם את המחיר. כמעט ואין חקירות פליליות נגד בכירים בבנקים, וגם כשמוטלים קנסות – סכומם מגוחך, לעומת הרווחים האדירים של הבנקים. הגשנו בשבועות האחרונים תגובה נרחבת לוועדה שדנה במבנה הפיקוח הפיננסי, במסגרתה הצענו להקים מחלקת חקירות שתתמחה בחקירת הבנקים והגופים המוסדיים, בדיוק כמו המחלקות שקיימות ברשות ניירות ערך ורשות התחרות.


ממשרדי הממשלה – לחברות המזהמות
בחברות המזהמות, ובמיוחד בתעשיית הגז, ההנהלות והדירקטורים מלאים ב״לשעברים״. לחברות הללו, שתלויות מאוד בהחלטות הממשלה, משתלם לקלוט לשורותיהן את מי שאך לפני רגע עבד במערכת הציבורית, מכיר את מקבלי ההחלטות ויודע איך לגרום לדברים לקרות. אנחנו פועלים נגד מינויים כאלה שנעשים תוך קיצור ״תקופת הצינון״ הקבועה בחוק. כך מנענו את המעבר של בכיר מאגף התקציבים במשרד האוצר לתפקיד מנכ״ל חברת הגז ״ישראמקו״ והבאנו לדחיית הבקשה של בכיר במשרד האנרגיה לקצר את תקופת הצינון שלו כדי שיעבור לייעץ לחברות מזהמות. על עוד מקרים של ״דלתות מסתובבות״ תוכלו לקרוא בפוסט המלא >>

עזרו לנו לגדול ולהשפיע
   

המבצעים ברשתות השיווק לא כאן כדי להישאר
אל תתנו למבצעים לקראת פסח לבלבל אתכם/ן – מחירי המזון בארץ יקרים. בעקבות מרד הפסטה שיזמנו, נפגשנו בשבוע שעבר עם הגורמים במשרד האוצר שאמונים על הפחתת הריכוזיות בענף המזון, כדי להדגיש בפניהם שכעת נדרשת רפורמה מבנית יסודית ולא עוד מאותו דבר. שכן בעשור האחרון היו שתי ועדות שדנו בנושא, הגישו מסקנות לא אפקטיביות שהיישום שלהן היה חלקי (לקריאה נוספת). אבל זה היה לפני שהוקם הלובי הציבורי :slightly_smiling_face:

מה עוד אפשר לעשות? 

  • מחלקת המחקר שלנו ממשיכה לעדכן את המאגר שבנינו, המכיל ריכוז מחירים מעשרות סופרמרקטים ברחבי הארץ. הגרסה החדשה כוללת שש רשתות: שופרסל, רמי לוי, ויקטורי, יוחננוף, אושר עד ויינות ביתן. אנחנו מזמינים אתכם/ן להשתמש במאגר.
  • פחות מתאים לכם/ן לנתח דאטה אבל ביקרתם/ן החג בחו"ל? נשמח אם תוכלו לשתף – כנסו לטופס, העלו תמונה של המוצר הזול שמצאתם בסופר ואנחנו נפרסם השוואת מחירים לארץ אחרי החג.

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים, ואנחנו נספר לחברים ומשפחה על איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה >>

בשיח על בעיית הפקקים החמורה שכולנו סובלים ממנה, עולה מפעם לפעם הטענה שאפליקציות שיתוף נוסעים כגון Uber הן הפתרון. כידוע, אפליקציה זו ודומות לה שמוכוונות למשתמשי הרכב הפרטי, אינן מותרות לפעולה בישראל. פינת המחקר היום תציג מספר מחקרים שמראים את האפקטים השונים של האפליקציות הללו על הפקקים:

מחקר נרחב שבוצע בארה״ב בין השנים 2014-2020 בחן את יעילות שירותי הנסיעה המשותפים כמו Uber ו-Lyft בהפחתת כמות הרכבים בכבישים בערים גדולות ואזורים פרבריים, ומצא כי הפקקים הוחרפו בשל האפליקציות. זאת, בין היתר, הודות לכך שרבים ממשתמשי התחבורה הציבורית החלו להשתמש באפליקציות אלו כחלופה לה, ובשל ריבוי "נסיעות מתות" (deadhead miles) של נהגי Uber אל הלקוחות.

מחקר שבוצע על העיר אוסטין, טקסס, לאחר שנאסר השימוש באפליקציות שיתוף נוסעים מצא כי השפעתן המשותפת של Uber ו-Lyft האטה ב-2.3% את מהירות הנסיעה בעיר. מחקר נוסף שבוצע על העיר סן פרנסיסקו, קליפורניה, מצא כי בין השנים 2016-2010 שיעור האיחורים הנובעים מפקקים עלה ב-62%, כאשר אילולא Uber ו-Lyft היו פועלות, השיעור היה עומד על 22% בלבד. מחקר לגבי גרמניה מצא שבעוד ש-Uber הורידה את הוצאות הנסיעה, היא החריפה את בעיית הפקקים.

לעומת זאת, יש גם מחקרים בכיוון ההפוך. מחקר חדש על ערים באירופה מצא ש-Uber מפחיתה את הפקקים ב-3.5% בממוצע. מחקר נוסף בחן את ההשפעה של Uber על נסיעה בתחבורה ציבורית, ומצא שלאורך זמן Uber דווקא הגבירה את השימוש בתחבורה ציבורית ב-5%, מכיוון שהאפליקציה יכולה להוות אמצעי משלים לתחבורה ציבורית בקילומטר האחרון, ומהווה תמריץ להשארת הרכב הפרטי בבית (או הימנעות מקנייתו).

בשורה התחתונה, כיום מרבית המחקרים בנושא מצביעים על כך שאפליקציות שיתוף נסיעות כגון Uber מגבירות את הפקקים.

בשבוע שעבר שאלנו על ההעדפות הקולינריות שלכם/ן בחג: 17% ענו מצה עם שוקולד השחר, 26% בחרו במצה עם נוטלה ו-57% בכלל ויתרו בגלל המדבקה האדומה.

השבוע נרצה לדעת איך הייתם קוראים למרד הפסטה בפסח (או: מה אתם הכי אוהבים לאכול בחג)?
א' – מרד הגפילטע | ב' – מרד המופלטה | ג' – מרד הקניידלך | ד' – מרד החריימה