fbpx

מה קרה השבוע? פעלנו לפרסום דיווחים על המפגשים בין רופאים לנציגי חברות התרופות; מקדמים שקיפות בדמי הניהול בפנסיה; שומרים על האינטרס הציבורי בחברות ללא בעל שליטה; הצצה לנושאים שנקדם כשהכנסת תחזור לפעילות; ועוד.

הכנסת חוזרת לפעילות אחרי פגרה
בראשון הקרוב הכנסת חוזרת לפעילות אחרי הפגרה. למרות חוסר-הוודאות לגבי המצב הפוליטי, אנחנו ערוכים לכל תרחיש. הנה חלק קטן מהנושאים שאנחנו מתכוונים לקדם בכנסת בתקופה הקרובה:

  • נקדם הצעת חוק שתסדיר את עבודת הלוביסטים מול משרדי הממשלה.
  • נמשיך לקדם שני מהלכים גדולים בתחום הייבוא, שאמורים להגביר את התחרות בשוק, שנשלט על-ידי יבואנים גדולים.
  • נמשיך לעבוד מול הצוות במשרד האוצר שהוקם לבחינת הריכוזיות בשוק המזון, בתקווה שהתיקונים הנדרשים יקודמו עוד בחוק ההסדרים הקרוב.

לצעדים נוספים קראו את הפוסט שהעלינו >> 

כדי לקדם את כל המהלכים האלו אנחנו צריכים את הציבור איתנו – ספרו עלינו לחברים ומשפחה

האם הכוח יהיה בידי המנהלים או בעלי המניות?
בשבוע הבא תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שמטרתה לשנות את הכללים שחלים על חברות ציבוריות שאין בהן בעל שליטה – מודל אליו עוברות בשנים האחרונות עוד ועוד חברות. אנחנו פונים לחברי הוועדה עם מספר שינויים הנדרשים בהצעה כדי לוודא שהאינטרס של הציבור, שכספי הפנסיה שלו מושקעים בחברות הללו, נשמר – אל מול הכוח שיש להנהלת החברה. לפוסט המלא >>


פועלים לפרסום הקשרים בין רופאים לחברות התרופות
משרד הבריאות החליט בשנת 2018 לחייב דיווח על מפגשים בין רופאים לנציגי חברות התרופות. מאז לא התפרסם לציבור אפילו דיווח אחד, למרות שאין ספק שהפגישות ממשיכות להתקיים. פנינו מספר פעמים למשרד הבריאות בבקשה לקבל את הדיווחים ונדחינו בטיעונים שונים, אבל אנחנו לא מתייאשים. הגשנו לאחרונה בקשת חופש מידע במטרה לקבל את הדיווחים על הפגישות, ונמשיך לעדכן. בינתיים, צפו בעו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה במיזם, מסבירה על התופעה בתוכנית האזרח גואטה >>


רשות שוק ההון דואגת לחברות הפנסיה
כבר 4 שנים תמימות שאנחנו פועלים להגברת השקיפות בדמי הניהול בפנסיות שלנו, כדי שהציבור יידע כמה דמי ניהול הוא משלם בלי הפתעות כמו תוספת "דמי ניהול חיצוניים". רשות שוק ההון מינתה ועדה מקצועית בנושא שקבעה שצריך להציג את כל דמי הניהול כמספר אחד ברור ושקוף. עכשיו הרשות מקדמת תקנות שמשרתות את האינטרס של חברות הפנסיה, והציבור נאלץ להסתפק בהבטחה שבעתיד יקדמו את המלצות הוועדה. פנינו לרשות בדרישה לשנות את ההחלטה. להרחבה >>

עזרו לנו לגדול ולהשפיע
   

בולמים את המונופול של קשת
היועצת המשפטית לממשלה דרשה השבוע מהרשות השנייה לבחון סוגיות רחבות בנוגע לבקשת קשת-RGE להקים מיזם סטרימינג חדש, כמו סוגיית הריכוזיות והבעלויות הצולבות בכלי התקשורת. זאת מחשש, מוצדק לדעתנו, מהגדלת כוחה המונופוליסטי בלאו הכי של קשת. זה בדיוק מה שטענו לאחרונה בפנייתנו לרשות השנייה. לכתבה >>

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

או הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים. להרשמה >>

הפעם בפינת המחקר נתעמק במאגר הגז Groningen בהולנד:
מאגר הגז התגלה בשנות ה-50 והיווה אחד ממאגרי הגז הגדולים בעולם עם כ-2,900 מיליארד מ"ק (BCM) במקור (נותרו בין רבע לשליש מכך לפי הערכות שונות). לשם השוואה – שלושת המאגרים הישראליים מכילים יחד פחות מ-1,000 BCM.

למאגר מבנה בעלות מעניין שמבטיח את חלקו של הציבור: התאגיד NAM שבבעלות משותפת של ExxonMobil ו-Shell הוא שגילה את המאגר. אך בשנות ה-60 הוחלט:

  • שהמדינה תקח 40% מזכות ההפקה באופן ישיר.
  • שהמאגר יידרש למכור באופן ישיר רק לקונה אחד: תאגיד Gasunie (בהמשך GasTerra), בבעלות 50% של המדינה, שהוא ייהנה מעליות במחירי השוק.

בכך, ממשלת הולנד זכתה ל-73%-90% מהרווחים של המאגר. בישראל הממשלה קיבלה עד כה פחות משליש. בשנות ה-2000, גבר הלחץ להגדיל את יצוא הגז מכיוון שהעריכו הערכת יתר את היתרות הקיימות. אלא שבשנים האחרונות, מבינים שמדובר בטעות: מאז 2018 הולנד נמצאת במחסור בגז טבעי שהגיע ב-2020 ל-16.6 BCM, וכך נאלצת לייבא. לאור המלחמה באוקראינה, ההולנדים שוקלים לשחרר את מגבלות הייצוא הנותרות, אך עושים זאת בזהירות רבה מכיוון שמדובר במשאב במחסור.

אנחנו יכולים להסתכל על התנהלות המאגר ההולנדי וללמוד שכשהמדינה לוקחת חלק מהמאגר באופן ישיר – השמיים לא נופלים. המאגר עדיין מתנהל למטרות רווח על ידי החברות הפרטיות, אך חלקה של המדינה מובטח. אנחנו נמשיך לפעול כדי שגם בישראל, הציבור יהנה מנתח הוגן מהתמלוגים המתקבלים ממשאבי הטבע.

להעמקה: ניתוח מאגר Groningen | שוקלים מחדש את הגברת ההפקה במאגר לאור המלחמה

בשבוע שעבר שאלנו האם זרקת מוצרים בגלל הריקול של שטראוס, וגילינו ש-20% זרקו, 44% החליטו לא לזרוק ו-36% מכם/ן לא אוכלים שוקולד.

השבוע נרצה לדעת איזה מנגל הדלקת ביום העצמאות? 
א' – צמחוני | ב' – בשרי | ג' – לא הדלקתי