fbpx

מה קרה השבוע? הצעת החוק שיזמנו בנושא "חסכון לכל ילד" עברה בקריאה ראשונה; נאבקים למען הפחתת תקרת דמי הניהול של נכים ושארים; מתנגדים למונופול של "קשת"; ממשיכים לפעול בכנסת, גם בתקופת הבחירות; ועוד.


מונעים מהבנקים לעשוק את ילדינו
הצעת החוק שיזמנו, אשר מבטלת את האפשרות להפקיד את הכספים שמעניקה המדינה במסגרת "חסכון לכל ילד" בפיקדון בנקאי בריבית אפסית, ובמקום זאת מחייבת את הפקדת הכספים בקופות גמל, עברה בקריאה ראשונה בעיתוי מופתי: כעת בכנסת הבאה נוכל להמשיך את קידום ההצעה מאותה הנקודה, מבלי להתחיל את כל הליך החקיקה מאפס. לצפייה בהצבעה >>


ממשיכים במאבקים למרות המצב הפוליטי
רפורמות חיוניות רבות עליהן עבדנו קשה הוקפאו השבוע עם הודעת הממשלה על יציאה לבחירות נוספות. אבל בדיוק בתקופות האלה, בהיעדר דיונים פומביים בכנסת, וכשתהליך קבלת ההחלטות שמשפיעות על הכיס של כולנו עובר הרחק מעיני הציבור, אנחנו נהיה שם לעמוד על המשמר ולעצור את ניסיונות המחטפים של הטייקונים והלוביסטים שלהם בתקופה הרגישה הזו.

כדי שנוכל להמשיך לשמור על האינטרס הציבורי גם כשהכנסת לא יכולה
   

לא שוכחים אף אחד בדרך
לאחר שנתיים של מאבק הצלחנו להפחית את תקרת דמי הניהול של מקבלי הקצבה מקרנות הפנסיה. כעת מתברר, שהצליחו להחריג את הנכים והשארים מההפחתה הזו ואנחנו ממשיכים להיאבק גם עבורם. הגשנו לבית הדין לעבודה בקשה להציג בפניו את הפגיעה החמורה של חברות הפנסיה שמקפיצות את דמי הניהול לנכים ושארים. לפוסט המלא >>

תודה לכל מי שהגיע וגם למאות שצפו מרחוק
בשישי האחרון קיימנו את הכנס השנתי שלנו בנושא הון-שלטון-צרכנות ושמחנו מאוד לפגוש אתכם ואתכן פנים מול פנים! חברי וחברות הלובי לא רק הקשיבו לדיון הסוער שהתנהל בין הדוברים על הבמה אלא השתתפו גם בשיח מקצועי עם הלוביסטים/יות הציבוריים/יות שלכם/ן על התחומים השונים המשפיעים על יוקר המחייה. לגלריית תמונות מהכנס >>

בזכותכם/ן ולמענכם/ן אנחנו פועלים – וכדי שנוכל להמשיך להיאבק ולהשמיע את קול הציבור אנחנו מבקשים מכם/ן לפעול – הכנו עבורכם/ן לינק אישי דרכו תוכלו לצרף חברים למיזם שיזוהו איתכם/ן – מי שיצרף הכי הרבה חברים עד סוף 2022 יזכה להתלוות לעו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ליום בכנסת.

אז מה עושים?
קוראים לחברים, משפחה, שכנות וקולגות להצטרף.
מעבירים ממש ברגע הזה את הלינק האישי ל-5 חברים רלוונטיים לפחות, עם הסבר אישי קצר שלך על למה חשוב להצטרף. יחד, מכפילים את הכח שלנו מול מקבלי ההחלטות.

אושר ל"תמנון" של קשת לגדל עוד זרועות
הרשות השניה אישרה את מיזם הסטרימינג קשת-RGE ל-3 שנים. אמנם נקבעו מספר תנאים שנוגעים להפרדת חברת החדשות מהמיזם, מניעת זליגת תכנים חינמיים של קשת לשירות בתשלום וכו', אך החשש שהעלנו מההשלכות החמורות של הגדלת כוחה המונופוליסטי של קשת לא פחת. נעקוב מקרוב אחרי התנהלות קשת ונעדכן.

הגז לאירופאים ומה לנו?
מזכר ההבנות לייצוא גז שנחתם עם האיחוד האירופי הוא השלב ה-1 במימוש התכנית של חברות הגז להרוויח מיליארדים על חשבון הביטחון האנרגטי של ישראל. מקבלי ההחלטות משתפים פעולה עם הנרטיב של ״להציל את אירופה״ במקום ללמוד את הלקח מהמשבר של אירופה. שרשור קצר >>

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים, ואנחנו נספר לחברים ומשפחה על איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להזמנת הרצאה >>

השבוע בפינת המחקר נרחיב על עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך:
לחלק גדול ממשקי הבית קיימים חסכונות נוספים מעבר לחסכון הפנסיוני ולקרנות ההשתלמות. חסכונות אלה מופקדים בפיקדונות בנקאיים וגם מושקעים בשוק ההון תוך הסתייעות ביועצי השקעות. ממחקר של רשות התחרות עולה ש- 97% ממשקי הבית מבצעים את ההשקעות שלהם בשוק ההון באמצעות הבנקים. עוד מצא הדוח כי העמלה שהבנק גובה מלקוח פרטי על קנייה ומכירה של ניירות ערך בבורסה, גבוהה פי 100 מהעמלה שהבנק צריך לשלם לבורסה עבור הפעולה. 

בתי ההשקעות גובים עמלות נמוכות בהרבה מהבנקים, ובנוסף אין להם עמלה קבועה הנגזרת כאחוז משווי התיק – כלומר, שלא כמו הבנקים, הם לא משתתפים ברווחים של הציבור. אבל הציבור לא מספיק מודע לעמלות הגבוהות שהוא משלם לבנקים – למרות שהחוק מחייב את הבורסה לפרסם באתר האינטרנט את העמלות שגובים הבנקים והמתחרים, האתר של הבורסה לא ממש מאפשר השוואה, וגם קשה להבנה.

בעיה נוספת המשמרת את המונופול של הבנקים בתחום המסחר בני"ע היא השליטה שלהם במערך ייעוץ ההשקעות. עקב רגולציה קפדנית הגובלת בבירוקרטיה, קיים קושי של בית ההשקעות להתחרות בבנקים ולהעניק שירותים דומים לציבור הרחב. כך הציבור מפסיד פעמיים: גם חוסר תחרות בתחום ייעוץ ההשקעות שמונע חדשנות וגם תשלום של עמלות גבוהות.

השליטה של הבנקים במערך ייעוץ ההשקעות צפויה לפחות בעתיד, הן בזכות הכניסה לתוקף של חוק הAPI, הן בשל עדכון הרגולציה החלה על תהליך ייעוץ ההשקעות. שני אלה צפויים להוריד את חסמי הכניסה לתחום ייעוץ ההשקעות, לאפשר מתן שירותי ייעוץ באופן דיגיטאלי ולהגביר את התחרות בתחום עמלות הקנייה והמכירה של ני"ע.

בשבוע שעבר שאלנו האם כבר פתחתם/ן את עונת הרחצה וביליתם/ן בים, גם הפעם התוצאות היו צמודות כש-43% מכם/ן כבר טבלתם/ן 😉

השבוע רצינו לדעת האם יש לכם/ן במקפיא תבלינים קפואים של חברת 'דורות'?