fbpx

מה קרה השבוע? פגשנו את מונופול הגז בבית המשפט; חשפנו את אלפי המפגשים של חברות התרופות עם רופאים; קראנו למשרד הבריאות להוציא את רפורמת התמרוקים לפועל במועד; נפגשנו עם יו"ר רשות ניירות ערך; קיבלנו תעודת הוקרה; ועוד.


הציבור נגד מונופול הגז בבית המשפט
שלוש שנים אחרי שהגשנו את הערר נגד האישור שניתן למונופול הגז לרכוש את הצינור המחבר בין ישראל למצרים, ואינסוף דחיות, חלקן מטעם עורכי הדין של המונופול, סוף סוף התקיים דיון ההוכחות הראשון בערר. הערר הוגש באמצעות 100% מימון המונים, וחשוב לנו לעדכן אתכם שבזמן שכולם מדברים על מחירי הגז העולים באירופה, אנחנו ממשיכים במאבק כדי לוודא ששוק הגז בישראל יהיה תחרותי. רק כך נשלם פחות בחשבון החשמל. צפו בסמנכ"לית המיזם, מרב דוד מחוץ לאולם הדיונים >>

תאגידים וטייקונים עושים הכל כדי להרוויח על חשבון הציבור. הגיע הזמן לשים לזה סוף.
רק עוד 360 חברים לרואה חשבון ציבורי

העלאות שכר על חשבון הפנסיות שלנו
השבוע ראינו תופעה שחוזרת על עצמה, בה בכירים בחברות גדולות בהן מושקעים כספי הפנסיה שלנו, מבקשים העלאות שכר לא מוצדקות, עליהן כולנו נשלם ביוקר. יו"ר בנק הפועלים ביקש העלאת שכר של 540 אלף שקל מ-2.4 ל-2.94 מיליון ש״ח בשנה, ומנכ"לית קבוצת עזריאלי ביקשה העלאה של 33%, כך שהתגמול שלה יגיע לכ-7 מיליון ש"ח בשנה. אנחנו פונים אל קרנות הפנסיה שמחזיקות מניות בגופים הללו בדרישה שלא יאשרו את השכר המופרז על חשבוננו.

שומרים על כספי הציבור
נפגשנו השבוע עם יו"ר רשות ניירות ערך, הגברת ענת גואטה, כדי לדון על על הצורך בהסדרת עסקאות שמיטיבות עם בעלי השליטה בחברות ציבוריות, בהן מושקעים כספי הפנסיה שלנו; הסיכון הקיים בריכוזיות הגבוהה של הגופים המוסדיים בישראל המנהלים כספי ציבור בהיקף של 2.7 טריליון ₪; וכמובן על הפתרונות האפשריים. ממשיכים לפעול כדי להפסיק את החגיגה המתמשכת על חשבון הציבור. נמשיך לעדכן.


חושפים פגישות של נציגי חברות התרופות עם רופאים
הנושא "הלוביסטים שפוגעים לנו בבריאות" הוא הנושא שחברי וחברות המיזם בחרו להוריד בהצבעה האחרונה, ולכן הורדנו אותו מסדר היום שלנו. רק חשוב לנו לפני הסיום, לדווח על המידע שהגיע אלינו לאחרונה: בעקבות בקשות חופש מידע שהגשנו לקבלת דיווחי הפגישות בין רופאים לתועמלניות של חברות התרופות, חשף את קיומן של אלפי פגישות אינטימיות בשנתיים האחרונות בין רופאים לנציגי חברות התרופות – בכנסים, ימי עיון, ובארוחות משותפות. לפוסט המלא >>

מלכוד99 – פרק 42: ריכוזיות בשוק המזון
במסגרת כנס הון-שלטון-צרכנות שערכנו בחודש שעבר, דקה לפני פיזור הכנסת, מרב דוד, סמנכ"לית לובי 99, הנחתה פאנל בהשתתפות עו"ד דרור שטרום, ראש המכון הישראלי, לתכנון כלכלי, ומי שהיה ראש רשות ההגבלים; עו"ד יעל שיינין, היועצת המשפטית ברשות התחרות; ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים. האזינו באתר | בספוטיפיי | גוגל פודקאסט | אפל פודקאסט >>

קוראים לחברים, משפחה, שכנים וקולגות להצטרף
התחרות ממשיכה, מי שיצרף הכי הרבה חברים עד סוף 2022 יזכה להתלוות לעו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ליום בכנסת.

מה צריך לעשות?
מעבירים ממש ברגע הזה את הלינק האישי ל-5 חברים רלוונטיים לפחות, עם הסבר אישי קצר שלך על למה חשוב להצטרף. יחד, מכפילים את הכח שלנו מול מקבלי ההחלטות.

מודים למתמחים ולמתמחות 
במשך השנה עשו אצלנו התמחות 7 סטודנטים וסטודנטיות ממספר תכניות. השבוע, קיבלנו תעודת הוקרה מטעם תכנית "שגרירי רוטשילד", תכנית ארצית לקידום סטודנטים מצטיינים, על השותפות והחניכה המשמעותיים. זה הזמן להודות לכל המתמחים והמתמחות שעבדו קשה מאחורי הקלעים וסייעו לנו לבצע מחקר משמעותי ומעמיק.


עד מתי נשלם יותר על תמרוקים?
בחצי השנה האחרונה משחת שיניים קולגייט התייקרה ב-10%, פער של כ-30% מול אירופה. התייצבנו בוועדת הכלכלה בכנסת, לשמוע את דיווח משרד הבריאות על ההיערכות ליישום הרפורמה להקלות בייבוא תמרוקים, שאמורה להיכנס לתוקף ב-1.1.23. לאחר שליווינו את גיבוש הרפורמה באינטנסיביות בשנתיים האחרונות, הבענו חשש מעיכובים, על סמך ניסיון קודם של גרירת רגליים. צפו בקטע מהדיון >>

הצטרפת לאחרונה?
אנחנו מזמינים אותך למפגש היכרות עם מנכ"לית הלובי, עו"ד לינור דויטש, הלוביסטית הציבורית הראשונה, בהנחיית אופיר נועה פרוביזור, מנהלת הקהילה והגיוס של הארגון. הזדמנות להכיר קצת יותר לעומק מהו הלובי הציבורי, איך אנחנו פועלים ואיך את/ה, כחבר/ת לובי, יכול/ה להשפיע על מקבלי ההחלטות:

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. בחודש הקרוב יתקיימו הרצאות ומפגשים בכל רחבי הארץ – הזמינו חברים ומשפחה, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים, להזמנת הרצאה >>

הפעם בפינת המחקר נסתכל על מחירי הגז בישראל דרך הדו"חות של חברת נובל אנרג'י, אחת מהשותפות במאגר הגז תמר:

נובל אנרג'י פועלת בשלושה אזורים מרכזיים – ישראל, ארצות הברית ומערב אפריקה. בגרף ניתן לראות את מחירי הגז שנובל גבתה בשלושת האזורים בין השנים 2019-2005, וכפי שניתן לראות, מחיר הגז בישראל נמצא במגמת עלייה קבועה:

מה אפשר את עליית המחירים?
בשנים 2008-2004, מחיר הגז של חברת החשמל היה מקובע ברמה של כ-2.5$ – מחיר נמוך אך עדיין רווחי עבור חברות הגז. ב-2008-2011 המחירים עדיין היו נמוכים לאור ייבוא גז מצרי שייצר תחרות, אלא שב-2012 פסק הגז המצרי, המונופול נהיה הספק היחיד למשק הישראלי – ובדיוק אז המחירים עלו. לעומת זאת, בארה"ב, נובל אנרג'י נאלצה להוריד משמעותית מחירים לאורך השנים לאור התחרות העזה שם, ואילו במערב אפריקה ההפקה היא במחיר עלות של מתחת ל-0.5$.

מאז הרכישה של נובל אנרג'י על ידי התאגיד שברון (2020), החברה לא מפרסמת פירוט ברמת המדינה, של מחירי הגז. אנחנו נמשיך לחקור ולהציף את המידע שנמצא.

בשבוע שעבר שאלנו האם אתם/ן נוסעים/ות בכבישי אגרה וגילינו ש-80% מכם/ן אכן עולים על הכביש באופן קבוע. מקווים שהמחטף שבוצע בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה, בו הוארך הזיכיון של כביש 6 מבלי שברור כמה זמן הנהגים יצטרכו להמשיך לשלם, לא יפגע בכם/ן  יותר מדי.

והשבוע רצינו לדעת האם אתם/ן משתמשים/ות פחות ברכב בגלל עליית מחירי הדלק?