fbpx

מה קרה השבוע? נמשכים הדיונים בערר שהגשנו נגד מונופול הגז ורשות התחרות; חושפים את ניגודי העניינים של יו״ר ועדת ההשקעות בחברת ׳הפניקס׳; מתנגדים לחליבה של העסקים הקטנים על-ידי הבנקים; יבואנית הענק דיפלומט מעלה מחירים; סיכום ההישגים שלנו מהכנסת האחרונה; ועוד.

מנכ״ל המונופול החזק בישראל נאלץ לתת דין וחשבון לציבור
אנחנו ממשיכים לעדכן על הערר התקדימי שהגשנו לפני 3 שנים, נגד האישור שניתן למונופול הגז ויצחק תשובה לשלוט בצינור הגז המחבר בין ישראל למצרים. הפעם עלה על דוכן העדים מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו, שנחקר ע״י עורכי הדין שלנו על השאלה האם העסקה הזו תפגע בתחרות. כשמדובר בצינור המרכזי שדרכו יכולה להגיע תחרות, באמצעות ייבוא גז זול ממצרים, התשובה בעינינו היא חד משמעית כן. נמשיך לדווח על ההתקדמות בהליך.

מתנגדים לניגודי עניינים בוועדת ההשקעות
יו"ר ועדת ההשקעות בחברת הביטוח 'הפניקס', שמחליט איך יושקעו כספי הפנסיה שלנו, שקוע בעיסוקים פרטיים ובניגודי עניינים ומקבל שכר של מיליונים מטייקונים. האינטרס הציבורי נמצא כנראה בתחתית סדר העדיפויות שלו, פנינו לממונה על שוק ההון בדרישה שיפסיק את כהונתו. לפוסט המלא >>

תאגידים וטייקונים עושים הכל כדי להרוויח על חשבון הציבור. הגיע הזמן לשים לזה סוף.
רק עוד 360 חברים לרואה חשבון ציבורי

עסקים קטנים הם הפראיירים של הבנקים
עסקים קטנים צריכים לשלם לבנקים עמלות מופחתות ביחס לעמלות שמשלמים עסקים גדולים, אך איכשהו הבנקים מתחמקים ממתן ההטבה הזו. הם בכוונה נמנעים מליידע את הלקוחות על זכותם להטבה, או לא מסווגים עסקים קטנים ככאלה, וכך גובים מהם עמלות שמשלמים עסקים גדולים. פנינו למפקח על הבנקים כדי לדרוש ממנו להתייצב בצד של הציבור. צפו בראיון של סמנכ״לית הלובי, מרב דוד ב״תכנית חסכון״ >> 

הצטרפת לאחרונה?
אנחנו מזמינים אותך למפגש היכרות עם מנכ"לית הלובי והלוביסטית הציבורית הראשונה, עו"ד לינור דויטש, בהנחיית אופיר נועה פרוביזור, מנהלת הקהילה והגיוס של הארגון. הזדמנות להכיר קצת יותר לעומק מהו הלובי הציבורי, איך אנחנו פועלים ואיך את/ה, כחבר/ת לובי, יכול/ה להשפיע על מקבלי ההחלטות:

עוד העלאת מחירים על הגב שלנו
חברת דיפלומט, יבואנית הענק הבלעדית, הודיעה על העלאת מחירים של עשרות אחוזים במוצרים רבים, כמו קפה ג׳ייקובס וטונה סטארקיסט. כבר היינו בסיפור הזה לפני כמה חודשים, אז אנחנו יודעים בדיוק איך היא תנסה לתרץ את המהלך. אל תאמינו לטענות על עליית מחירי השינוע או פגיעה ברווחים, דיפלומט עושה את זה פשוט כי היא יכולה. כמו שמנענו את העלאת המחירים בפברואר, אסור לאפשר גם את זה. אנחנו על זה. לפוסט המלא >>

קוראים לחברים, משפחה, שכנים וקולגות להצטרף
התחרות ממשיכה, מי שיצרף הכי הרבה חברים עד סוף 2022 יזכה להתלוות לעו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ליום בכנסת.

מה צריך לעשות?
מעבירים ממש ברגע הזה את הלינק האישי ל-5 חברים רלוונטיים לפחות, עם הסבר אישי קצר שלך על למה חשוב להצטרף. יחד, מכפילים את הכח שלנו מול מקבלי ההחלטות.

אליעזר פישמן, בנק הפועלים ונוני מוזס: הסיפור שאינו נגמר
לפני כשנה וחצי התנגדנו בבית המשפט לעסקה במסגרתה נמכרו ל"ידיעות אחרונות", מניות "ידיעות" שהפסיד אליעזר פישמן בפשיטת הרגל הגדולה במדינה. כעת, בקשה לתביעה של הנאמן על נכסי פישמן מצביעה על הקשר הבעייתי שהיה לאורך השנים בין הבנק לבין "ידיעות" ונוני מוזס – בדיוק מה שטענו בהתנגדות שלנו. לשרשור המלא >> 

סיכום ההישגים שלנו מהכנסת האחרונה
לאחרונה פורסם שבכנסת האחרונה נשבר שיא של כל הזמנים – 550 חברות ובעלי אינטרסים שכרו לוביסטים מסחריים כדי שייצגו אותם. מזל שמולם פועל לובי ציבורי חזק, שמצליח להביא הרבה ניצחונות לציבור. הנה חלק קטן ממה שהצלחנו להשיג בכנסת האחרונה:
✔️ סייענו להעביר את הרפורמה בייבוא, מול התנגדות היבואנים הגדולים ומכון התקנים.
✔️ יזמנו עם גיא לרר את ״מרד הפסטה״, שהעלה לשיח הציבורי והתקשורתי את יוקר המחיה והריכוזיות, והוביל לשינוי מדיניות ביחס לענקיות המזון.
✔️ סייענו להעביר בקריאה ראשונה הצעת חוק המבטיחה שכספי ״חיסכון לכל ילד” יופקדו בקופות גמל שמניבות תשואה גבוהה ולא בבנקים שמניבים ריבית אפסית.
✔️ סייענו בהגדלת תקציב האוטובוסים במסגרת תקציב המדינה.
לכל ההישגים >>

נמשיך לפעול בתקופת ממשלת המעבר ובכנסת הבאה כדי לוודא שהציבור מקבל את מה שמגיע לו, ובעלי ההון לא גוזרים על חשבוננו קופון שמן.

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים, להזמנת הרצאה >>

הפעם בפינת המחקר נציג ממצאים נוספים מהמחקר שלנו בנושא רכבים חשמליים, ובפרט הטבות לרכבים חשמליים באירופה:
  • בבריטניה, ניתן מענק של עד 3,000£ לכל רוכש רכב חשמלי; ופטור ממס רכב שנתי. רכבים חשמליים פטורים מאגרת הגודש של לונדון, וזוכים לחניה חינם בערים רבות. בנוסף, בסקטולנד ניתן לקבל הלוואה ללא ריבית בסכום של עד 35,000£ לרכישת רכב חשמלי.
  • באיטליה, ניתן מענק של עד 8,000€ לרכב חשמלי כאשר גורטים את הרכב הישן, ופטור מאגרת רכב לחמש שנים. גופים ציבוריים מחויבים שמחצית מהרכבים החדשים הנרכשים במסגרת חידוש ציי רכב יהיו חשמליים או היברידיים. רכבים חשמליים פטורים בערים רבות מתשלום על חניה או אגרות.
  • בפורטוגל, ניתן מענק של 3,000€ על רכב חשמלי ופטור מתשלום מס דרך (Road tax). לתאגידים ניתן מענק של 6,000€ על כל רכב חשמלי – מוגבל ל-2 רכבים לתאגיד כך שמסייע באופן יחסי יותר לעסקים קטנים. 

בשבוע שעבר שאלנו האם אתם/ן משתמשים/ות פחות ברכב בגלל עליית מחירי הדלק, וגילינו ש-85% ממשיכים כרגיל.

והשבוע רצינו לדעת האם נכחת מתישהו בדיון בבית משפט?