fbpx

מה קרה השבוע? חושפים שיבואניות הענק כבר העלו מחירים; דוחפים להרחיב את הרפורמה בתמרוקים; שומרים על הציבור מעוקץ הבנקים וחברות האשראי; ממשיכים לפעול לקראת תום הזיכיון בים המלח; סיכום חודש יולי; ועוד.


המאבק ביוקר המחיה: המוצרים שכבר התייקרו
יבואניות הענק המונופוליסטיות, דיפלומט ושסטוביץ כבר יצאו בהצהרות על דחיית העלאות המחירים ו"מבצעים מיוחדים" בעקבות גל המחאה שיזמנו יחד עם "הצינור". אבל עלינו אי אפשר לעבוד. מחלקת המחקר שלנו עבדה שעות נוספות ובדקה את השינוי במחיר הממוצע של עשרות מוצרי צריכה בסיסיים בכ-400 סניפים של רשתות השיווק הגדולות ברחבי הארץ. מצאנו שבחודשים האחרונים היבואניות כבר ביצעו "העלאה שקטה" של המחירים במוצרים חיוניים מסוימים. צפו בעו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בלובי, מסבירה בראיון לכאן11 על האופן שבו היבואנים והיצרנים הגדולים מסבנים את הציבור >>
בנוסף, אנחנו ממשיכים לקדם פתרונות עומק ארוכי טווח לריכוזיות בשוק המזון והשבוע נפגשנו בנושא עם אגף תקציבים ורשות התחרות.

לטייקונים יש רואי חשבון – מה עם הציבור?
תמורת שכר טרחה עצום, הטייקונים מגייסים את מיטב רואי החשבון לא רק כדי לשלם פחות מס, אלא גם כדי להגדיל את הרווח שהם גורפים לכיסם על חשבון הציבור. גם לציבור מגיע! רק עוד 290 חברים/ות כדי שנוכל לגייס גם אנחנו רואה חשבון ציבורי.

מרחיבים את הרפורמה ביבוא
גילינו מנוסח תקנות הרפורמה בתמרוקים, שתכנס לתוקף בינואר הקרוב, שמשרד הבריאות דווקא יסרבל את תהליך היבוא במקום להקל עליו. לכן, הגשנו למשרד התייחסות במסגרתה דרשנו לשנות את טיוטת התקנות באופן שייטיב עם הציבור הרחב ולא עם יבואני הענק. לפוסט המלא >>

איך ייראה הזיכיון החדש של ים המלח?
נפגשנו השבוע עם הצוות במשרד האוצר שמטפל בהכנות לקראת תום הזיכיון של כימיקלים לישראל, שבשליטת הטייקון עידן עופר, בים המלח. הצגנו את הסוגיות המרכזיות שעליהן צריך לחשוב לקראת תום הזיכיון, ודרשנו שבמסגרת בניית המודל החדש לשימוש במשאב הטבע, יובטחו האינטרסים הכלכליים והסביבתיים של הציבור, כמו תשלום מסים ותמלוגים הוגנים וטיפול במפגעים הסביבתיים שיוצרת הפקת המשאבים. שמחנו על כך שהצוות היה פתוח לשמוע, ונמשיך לפעול מולו בנושא.

שיטת ה'מצליח' של הבנקים על חשבון הציבור
פנינו ביחד עם עמותת 'רווח נקי' למפקח על הבנקים בדרישה לחייב את הבנקים ואת חברות כרטיסי האשראי להודיע ללקוח ב-SMS כשההטבות שלהם על דמי כרטיס האשראי או שירותים אחרים, עומדות להסתיים, ולא כפי שקורה כיום, ש'עוקצים' את הציבור באותיות הקטנות.

קוראים לחברים, משפחה, שכנים וקולגות להצטרף
התחרות ממשיכה, מי שיצרף הכי הרבה חברים עד סוף 2022 יזכה להתלוות לעו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, ליום בכנסת.

מה צריך לעשות?
מעבירים ממש ברגע הזה את הלינק האישי ל-5 חברים רלוונטיים לפחות, עם הסבר אישי קצר שלך על למה חשוב להצטרף. יחד, מכפילים את הכח שלנו מול מקבלי ההחלטות.

סיכום העשייה שלנו בחודש יולי
אנחנו יודעים שלא תמיד יש זמן לעקוב אחרי כל הפרסומים שלנו ולכן ריכזנו את ההישגים המרכזיים שלנו בחודש יולי, ב-3 דק'. צפו באופיר נועה פרוביזור, מנהלת הקהילה והגיוס שלנו מסכמת >>

יש להפריד בין הטייקונים לבין התקשורת
מחקר חדש מצביע על ההטיה של הסיקור בקשת 12 לטובת בעלי השליטה הנוכחיים והלשעבריים בערוץ – החברה המרכזית למשקאות ומונופול הגז, מה שמצביע על הצורך לנתק בין בעלי השליטה לבין חברות החדשות. לציוץ >>

כדי להמשיך לגדול ולהתחזק, אנחנו צריכים אתכן/ם. הזמינו חברים ומשפחה להרצאות הקרובות שלנו, ואנחנו נספר להם/ן איך הדברים באמת עובדים בכנסת ובממשלה, ואיך אפשר להשפיע. להרשמה לאחד המפגשים הקרובים >>

הזמינו אותנו להרצות אצלכם/ן בחצר, במשרד או אצל ההורים, להזמנת הרצאה >>

הפעם בפינת המחקר נסביר נושא שהיה מרכזי בחקיקת חוק התחרות במזון (2014) – תחרות גיאוגרפית בין רשתות השיווק.

ועדת קדמי, שעל ממצאיה התבסס חוק התחרות במזון, קבעה כי רמת הריכוזיות של רשתות השיווק גבוהה בהשוואה בינ״ל ויש קשר ישיר בין רמת הריכוזיות באזורים מסוימים לבין רמת המחירים הקיימת בהם. החשש הוא שכל רשת שיווק תפתח חנויות נוספות באותו אזור כי כך היא תוכל למנוע כניסה של מתחרים ולהעלות מחירים או לחסוך במגוון/רמת השירות.

כדי למנוע זאת, חוק התחרות במזון מטיל מגבלות על רשתות השיווק ומחייב אותן לקבל אישור של רשות התחרות לפתיחה של סניף גדול (מעל 250 מ״ר) באזור בו יש לרשת כוח שוק. בפועל, רשות התחרות אישרה את מרבית הבקשות שהגיעו אליה, ורשתות השיווק מצידן מנסות לחמוק מהצורך לאשר פתיחת סניפים חדשים מול רשות התחרות, ע״י פתיחה של סניפים קטנים (שהמחירים בהם יקרים יותר) – לדוגמה סניפי שופרסל אקספרס, אשר מספרם עלה מ-40 ב-2014 (לפני החוק) ל-83 בסוף 2021.

אנחנו בלובי 99 מעמיקים במחקר בנושא ומקיימים שיח מתמיד עם גורמי המקצוע (רק השבוע העלינו את הנושא בפגישה עם רשות התחרות) כדי לנסות לסגור את הפרצות בחוק התחרות במזון.

להרחבההרצאה של פרופ' דיויד גילה (נובמבר 2014), בתפקידו כממונה על ההגבלים העסקיים, בנושא חוק התחרות במזון | פניית לובי 99 בעניין פתיחת חנויות גדולות, נובמבר 2021.

בשבוע שעבר שאלנו האם העובדה שיש למוצר תקן ישראלי היא שיקול עבורך ברכישה? 79% ענו שלא. 
חיתולים, שטיחים, מזגנים, סירי לחץ ועוד עשרות מוצרי צריכה עדיין מוחרגים מהרפורמה בייבוא בגלל תקינה ייחודית. אנחנו פועלים מול משרדי הכלכלה והבריאות, כדי לפתוח את השוק לייבוא בהתבסס על תקנים אירופאים, ובכך להוריד חסמי יבוא ולהגביר תחרות.

השבוע רצינו לדעת האם קרה שהתחילו לחייב אותך בדמי כרטיס על כרטיס האשראי ללא ידיעתך?