fbpx


מה קרה השבוע? מבהירים לעידן עופר – הציבור לא פראייר; פועלים נגד כי"ל בכל החזיתות; חושפים איך כי"ל מתחמקת שנים מחובותיה; חושפים את הלוביסטים שמתחפשים לפרשנים; לא מתבלבלים מהשמחה סביב קרן העושר; מתארחים ב-PWC; ועוד


מפסיקים לחלק מתנות לעידן עופר
המדינה החליטה לפטור את כי״ל, שבשליטת עידן עופר, מתשלום דמי מים – חוב שיגיע בעשור הקרוב למאות מיליונים. הגשנו בג״ץ כדי לדאוג שזה לא יקרה! צפו בעו״ד לינור דויטש, מנכ“לית הלובי, והפיצו את הסרטון לחברים ומשפחה.


נלחמים בכי״ל בכל החזיתות

פטור מדמי מים זה רק קצה הקרחון של ההתנהלות השערורייתית של המדינה מול כי״ל, אחת החברות המזהמות בישראל (לפוסט בנושא).
אנו פועלים בכל המישורים כדי לתת פייט ללוביסטים של עידן עופר ולהבטיח שהאינטרס הציבורי בים המלח ינצח!

  • משנים את עתיד ים המלח: הזיכיון של כי״ל בים המלח יסתיים ב-2030. אנחנו עובדים מול משרד האוצר כדי לוודא שהמדינה תגיע מוכנה ולא תיתן לעידן עופר מתנות על חשבון הציבור. 
  • חושפים את דמי השתיקה שכי״ל משלמת: כי״ל מצאה דרך מלוכלכת לקנות תמיכה – היא תורמת לרשויות מקומיות ומקבלת מהמדינה החזר של 23% על כל התרומה. ככה כי״ל מרוויחה פעמיים: היא "קונה לעצמה" תדמית נקיה של "תרומה לקהילה", ובמקביל זוכה ל"קשר שתיקה" ולנאמנות של הרשויות המקומית שזקוקות לכספים. פנינו למנכ"ל משרד הפנים ולרשות התאגידים כדי לקדם חקיקה שתחייב שקיפות בנוגע לתרומות מהסוג הזה. 


קוראים לחברים, משפחה, שכנים וקולגות להצטרף ללובי הציבורי
מעבירים את לינק ההצטרפות לפחות ל-5 חברים, עם הסבר קצר למה חשוב להצטרף, ומגדילים את כוחו של הציבור מול מקבלי ההחלטות.


עידן עופר מציג: היסטוריה של התחמקויות מחובות ותשלומים
לאורך שנים ארוכות כי“ל, בשליטתו של עידן עופר, מתחמקת מתשלומים בדרכים מתוחכמות. צפו באריאל פז-סוויצקי, מנהל המחקר של לובי 99, חושף את צעדיה של כי״ל לאורך ציר הזמן עד למחדל הנוכחי, נגדו הגשנו בג״ץ.
מברכים על הכוונה להקים רשויות מרחביות לתחבורה
אנו מברכים על החלטת הממשלה לאשר תוכנית להקמת רשויות מרחביות לתחבורה שתאפשר לרשויות המקומיות הכלולות במרחב להיות שותפות בייזום ותכנון פרויקטי תחבורה ציבורית בשטחן.
הרשויות המקומיות מכירות הכי טוב את צרכי התושבים וכך יוכלו לקדם מערך תחבורה ציבורית יעיל ואיכותי שיוציא את ישראל מהפקקים.

לוביסט או פרשן?
השבוע ב״פגוש את העיתונות״- נדב פרי, לוביסט מונופול הגז שבשליטת יצחק תשובה, מופיע בפאנל כאחרון ה״פרשנים״.
נירמול הלוביסטים ו״יועצים אסטרטגים״ תוך התעלמות מהכח הפוליטי שזה נותן להם וללקוחותיהם, הוא פשיטת רגל מוסרית של התקשורת. 


הציבור מקבל פירורים ממשאבי הטבע 
השבוע פרסמה רשות המיסים נתונים המלמדים על סכום הכסף שנכנס לקרן העושר מהרווחים של חברות פרטיות ממשאבי הטבע של כולנו, אשר גרמו לשמחה חסרת פרופורציה.
המציאות רחוקה מאוד מ“מאות המיליארדים” שהובטחו לציבור.
הסכום החלקי שנכנס מלמד על כישלון מוחלט של רשות המסים בגבייה, ועל הצורך הדחוף להגביר את השקיפות בהליכי גביית המס ממשאבי הטבע. פרטים בשרשור הטוויטר>>>

השבוע העבירה מנכ״לית לובי 99, עו״ד לינור דויטש, הרצאה מרתקת לעובדי פירמת הענק PwC Israel
על מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית, קשרי הון-שלטון, והסיבות האמיתיות מאחורי יוקר המחייה.

רוצים לארח אותנו במקום העבודה שלכם?


משאבי טבע בדנמרק – ככה עושים את זה
הפעם בפינת המחקר נחזור למנהגנו ללמוד מהעולם בתחום של ניהול משאבי טבע, והפעם דנמרק. דנמרק מפיקה נפט מהים הצפוני, כאשר ההפקה ב-2021 עמדה על כ-65,000 חביות נפט ביום, לפי נתוני BP.
ממשלת דנמרק מקבלת את חלקה מהרווחים ממשאבי הנפט בעיקר באמצעות שני סוגי מס: מס חברות מורחב, אשר עומד על 25% לעומת מס החברות הכללי במדינה (שעומד על 22%), וכן מס דלקים (Hydrocarbon tax) בשיעור של 52% מהרווח. מכיוון שמס החברות מנוכה מהרווח עליו נגבה מס הדלקים, שיעור המס האפקטיבי הוא 62% מהרווח. מהמס הגבוה הזה ניתן לנכות הוצאות חיפוש, גם מנכסים אחרים, מה שמעודד הוצאות חיפושים כמגן מס.
לאחר המיסוי האגרסיבי הנ"ל, המדינה זכאית לעוד 20% דרך "קרן הים הצפוני" בשליטת הממשלה, אשר מחזיקה 20% מהזכויות בכל רשיון הפקה. לצד השותפות ברווחים, קרן הים הצפוני כנציגת הממשלה ברשיונות הפקה אחראית לקידום ערכים ציבוריים כלליים, כגון שיפור התנאים הסביבתיים והחברתיים של פעילות ההפקה.
בלובי 99, אנו לומדים מדוגמאות בעולם איך אפשר להשתפר בניהול משאבי הטבע הישראליים: בהבטחת חלקו של הציבור ברווחים, ובאיזון בין צרכי האנרגיה והכלכלה לטובת הסביבה.


בסקר של השבוע שעבר, שאלנו האם פניתם/ן לבנק בשנה האחרונה לגבי גובה הריביות והעמלות?
63% ענו בשלילה, ורק 37% פנו לבנקים להתדיין בנושא זה.
נזכיר שחלפה שנה מכניסת הרפורמה של “מעבר בקליק” בין בנקים שסייענו להעביר, שמאפשרת לעבור בנק בקלות וכך לשפר את התנאים. מציעים לכולם/ן לנסות זאת!

והשבוע בסקר השבועי הפופולרי שלנו, רצינו לשאול… 

מה התוכניות שלך לראש השנה?
א- לארח | ב- להתארח | ג- לברוח לחו״ל