fbpx


מה קרה השבוע? מתנגדים להסדר הפשרה בפרשת העלמות המס של בנק הפועלים; מאתגרים את העסקה הבעייתית של יוחננוף; שמחים על הבלימה המוצלחת של העלאות המחירים; סותמים חורים שדרכם הבנקים עושים רווחי ענק על הגב של כולנו; מתנגדים לשיתוף פעולה בין בנק הפועלים לכ.א.ל-דיסקונט; מתארחים להרצאות; ועוד

לא מתפשרים על אחריות הבכירים בפרשת העלמות המס בארה"ב
בזמן שכולם עסוקים בבחירות ובחיים עצמם, מבקשים מנהלים בכירים בבנק הפועלים מבית המשפט לפטור אותם מכל אחריות למרות שגרמו לציבור נזק במיליארדים בפרשת העלמות המס.
זהו סיפור שחוזר על עצמו יותר מדי פעמים, כשבסוף תמיד הציבור משלם את המחיר.
במטרה לכתוב סוף חדש לסיפור, הגשנו לבית המשפט התנגדות להסדר הפשרה שנרקם, ועמדנו על הצורך בהטלת חבות אישית על הבכירים. להרחבה הכנסו לפוסט>>>
חברה ציבורית או שמא קופה קטנה ואישית?
בעל השליטה בחברה הציבורית יוחננוף החליט לקנות מבתו חנות מזון קטנה תמורת מיליון שקלים, שיוצאים מכספי הפנסיה של הציבור, אשר מושקעים במניות של החברה. אסור לתת לבעלי השליטה בחברות הציבוריות לעשות בכספים ככל העולה על רוחם. אנו ממשיכים לעמוד על המשמר, ולכן פנינו לרשות ניירות ערך כדי שתבחן לאלתר את פרטי העסקה. לפוסט המלא>>>


הפעם ספקי המזון לא הצליחו להעלות את המחירים
בזמן שהקשב הציבורי נמצא בבחירות לכנסת, ספקי המזון הגדולים כמו דיפלומט, קימברלי קלארק ויוניליוור דרשו מרשתות השיווק להעלות מחירים של מאות מוצרי צריכה בסיסיים בעד 25% החל מה-1 בנובמבר. העלאת המחירים המתוכננת כשלה, ואת הקרב הזה היבואנים הפסידו בזכות הלחץ הציבורי והכח שיש בידי הצרכנים. לפוסט המלא>>>


הבנקים מציגים: מיליארד שקל בשנה על חשבוני וחשבונך
מכירים את כרטיסי האשראי עם פטור מעמלת הכרטיס בשנה הראשונה? מדובר במקרה קלאסי של "שיטת מצליח" ממנה מרוויחים רק הבנקים: אנחנו שוכחים והבנקים מתחילים לגבות עמלה של 17 שקל לחודש – מה שמצטבר לסכום של מיליארד ש״ח בשנה. פנינו לבנק ישראל, ביחד עם עמותת 'רווח נקי', כדי שיחייב את הבנקים להודיע לנו ב-SMS על סיום ההטבה. 
 צפו במשה קאשי, מנהל תחום פיננסים בלובי, מסביר על הנושא.


שוק האשראי בישראל מציג: טנגו – צעד קדימה, שניים אחורה.
בזמן שהתבשרנו השבוע על המלצת הצוות המקצועי במשרד האוצר להפריד בין חברת כרטיסי האשראי כ.א.ל לבנק דיסקונט על מנת להגביר את התחרות באשראי הצרכני, רשות התחרות שוקלת לאשר לאותה חברה בדיוק להקים בשיתוף פעולה מיזם למתן הלוואות, הפעם עם בנק הפועלים – דבר שיפגע בתחרות בשוק ויביא לריביות גבוהות. הגשנו לרשות התחרות התנגדות למהלך הזה.

רוצה להכיר מקרוב מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?
צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד את/ה יכול/ה להשפיע!
להרשמה לחצו כאן

בעניין שנגיע אליך? אפשרי בלחיצת כפתור!


הפעם בפינת המחקר נבקש להדגים את המורכבות של ענף המזון, שהעמקנו במחקר בו בשנה האחרונה, לאור חלקו המרכזי ביוקר המחיה.
מדובר בענף מורכב, גם כי בחלקים מסוימים הוא מאוד ריכוזי (למשל בחלק של יצרניות המזון) וגם כי הוא מאופיין בריבוי שחקנים לאורך “שרשרת המוצר“: יצרנים; יבואנים; משווקים וקמעונאים – ולעתים קשה להבין את הדרך שהמוצר עובר בשרשרת. נדגים באמצעות מוצר אחד – שלגוני מילקה.
מילקה, מותג שוקולד אירופאי, מיובא בעיקר על ידי היבואנית הגדולה דיפלומט. אלא שבמערכת מעקב המחירים שלנו, מוצר שלגוני מילקה זוהה כמשויך לאסם-נסטלה, מכיוון שהקמעונאיות רושמות תחת שם היצרן את החברה “נגה גלידות” – חברה שהייתה חברה-בת של אסם. אלא שב-2019 נגה גלידות נמכרה ע“י אסם לחברה בינלאומית בשם פרונרי, חברה שהיא בעצמה בשליטת נסטלה – ממש כמו אסם עצמה. אותו מוצר שלגון מילקה מיוצר כיום בפולין.
ממש לידו באתר שופרסל, תוכלו למצוא את המוצר “חטיף מילקה מצונן“, מעין סנדביץ' גלידה – נראה דומה מיתוגית ל“שלגון מילקה“, אבל המוצר הזה מיוצר באיטליה, ומיובא על ידי יבואן לא מוכר בשם “יורו מחלבות אירופה“, אלא ששירות הלקוחות הרשום במוצר הוא בכלל של היבואנית הגדולה “וילי פוד“.
למעשה, מהדוגמאות האלו אפשר לראות שבענף המזון מתקיים “משחק” של מותגים, יצרנים, יבואנים, משווקים וקמעונאים. מורכבות הענף, לצד התמונה החלקית בלבד המשוקפת לציבור, הופכת את ענף המזון למושא מחקר מאתגר ומרתק.

פרק 53 בפודקאסט שלנו #מלכוד99: מייעלים את המגזר הציבורי
איך משרדי ממשלה מגבשים רגולציה (בין אם מדובר בחקיקה או תקנות)? ואיך התהליך הזה יכול להיעשות בצורה טובה יותר? הפעם קפצנו לביקור בעמותת ״רווח נקי״, עימה אנו משתפים פעולה בשלל מאבקים.
להאזנה וחומרים נוספים באתר הפרק או בכל פלטפורמת הסכתים לבחירתכם:
האזינו לשיחה בין גיא בלוך, מתמחה בלובי 99, לעו"ד נילי אבן חן, מייסדת ומנכ"לית עמותת ״רווח נקי״.
להאזנה בספוטיפיי > להאזנה באפל > להאזנה בגוגל פודקאסט >


איך לתרום וגם להרוויח?
השנה מסתיימת וזה בדיוק הזמן להרוויח פעמיים! גם כח השפעה אמיתי על מקבלי ההחלטות וגם החזר מס על התרומה שלך.

כמיזם שמייצג אך ורק את האינטרס הציבורי, כל התקציב שלנו מהשקל הראשון ועד האחרון מגיע ממימון המונים. זה אומר שהיכולת שלנו להמשיך לפעול ולגדול תלויה רק בכם. בהמשך ישלחו לכולכם קבלות על תרומתכם השנה.
 תוכלו לחזק את התמיכה בנו על ידי צירוף חברים נוספים או בתרומה חד פעמית.

התרומה מוכרת לצרכי החזר מס, ע"פ סעיף 46(א) לפקודת מס הכנסה, כך שבסוף השנה תוכלו לקבל החזר בגובה 35% מהתרומה שלכם אם אתם עומדים בקריטריונים. ככה התרומה אלינו חוזרת אליכם, פעמיים. לחצו כאן לתרומה>>>

 


בסקר של השבוע שעבר שאלנו מהו הדבר האהוב עליך בעונה הקרה.
21% בחרו בקרמבו, 2% בחרו במרשמלו, 40% בחרו בפיג׳מה ו-35% בכלל אנשים של קיץ 🙂

והשבוע בסקר השבועי הפופולרי שלנו, רצינו לשאול…
האם בבעלותך חיית מחמד?
א – כלב | ב – חתול | ג – אחר | ד – לא טיפוס של חיות