fbpx


מה קרה השבוע? מסכמים שנה של ניצחונות בכל החזיתות; מגנים על הציבור בדיונים חשובים בכנסת; קוצרים את הפירות – רפורמות שסייענו להעביר נכנסות לתוקף; מייצגים את הציבור בדיון על חוזים אחידים; דורשים למנוע מאקירוב לנצל את משאבי החברה הציבורית; חושפים מי משפיע על רגולציה של הרשות לניירות ערך; מזמינים למפגשים; ועוד


2022- שנה רוויה בהישגים! קידמנו את האינטרסים של הציבור מול מקבלי ההחלטות והרגולטורים, גם כשבצד השני פעלו טייקונים שניסו להרוויח על חשבון הציבור.
סרטון אחד שווה 1,000 מילים. הראו לחברים ועזרו לנו להתחזק.
שבוע של אקשן בוועדות הכנסת
השבוע השתתפנו בדיון סוער בוועדת הכספים בכנסת בנושא הארכת הטבת המס לרוכשי רכבים חשמליים. המדינה, שרוצה לעודד את המעבר לרכבים חשמליים, מציעה הטבת מס משמעותית לרוכשים. ואנחנו שואלים – האם הטבת המס בכלל מגיעה לצרכנים או שהיא בעיקר מגדילה את שורת הרווח של יבואני הרכב? כדי לוודא, דרשנו שקיפות לגבי חלק הטבת המס שמגולגל לציבור.
בדיון אחר על נושא יוקר המחיה, הסבירה מנהלת תחום ממשלה בלובי, עו״ד רחל גור, למה צריך לבזר את הריכוזיות בשוק המזון ולפרק את המגה מונופולים, חרף ניסיונותיו של יו"ר התאחדות התעשיינים, רון תומר, להתפרץ לדבריה. 


הישגים אדירים שמשפיעים על הכיס של כולנו
אחרי 4 שנים שפעלנו להפסקת גבייתם של דמי ניהול סמויים מכספי הפנסיה, החלק הראשון של הרפורמה שסייענו להעביר בנושא יצא לדרך. מעתה, גופי הפנסיה יחוייבו לגלות ללקוח את המחיר הכולל של ניהול כספי החסכון וכן ניתן לעבור למסלולים בהם לא ייגבו עלויות נוספות מעבר לדמי הניהול המוכרים.

בנוסף, לאחר שנתיים של עבודה מאומצת, נכנסות לתוקף הרפורמה בשוק המזון (ביטול תקנים על 90 מוצרי מזון בסיסיים) וחלקה הראשון של הרפורמה בתמרוקים (המאפשרת ייבוא מקביל של מספר מוצרים מצומצם).

הצלחנו להדוף נסיונות של הלוביסטים של התאגידים לעכב ולצמצם את השינויים, והרפורמות יצאו לדרך.
זוהי פריצת דרך במאבק לשחרור הצרכן הישראלי מזרועות התאגידים.


אתם תחתמו כאן, כאן וכאן. שימו לב שלא דופקים אתכם.
השבוע התנהל דיון בבית הדין לחוזים אחידים בנוגע לחברה הקבלנית אשדר, אשר לטענת העותרים פוגעת ברוכשי הדירות, בניגוד לדין, באמצעות חוזים אחידים מקפחים. 
לאור ההכרה בלובי 99 כארגון צרכנים יציג, ישבה היועמ"שית שלנו, ד"ר עינת סולניק, בהרכב שדן בתיק.


דרכים יצירתיות לשכתב את המציאות – גרסת מונופול הגז
כולנו זוכרים שבאמצעות ההחזקה של תשובה במניות ערוץ 12, הוא השיג השפעה על סיקור שוק הגז ובכך השפיע על התודעה שלנו. עתה חושף אתר ״שקוף״ שחברת דלק קידוחים של אותו תשובה גם מימנה מחקרים של האוניברסיטה העברית בנושא. מה יש לאוניברסיטה, שמסרבת למסור פרטים על המחקרים הללו, להסתיר?! 
מחקרים אקדמיים חייבים להיות נקיים מאינטרסים כלכליים. בכוונתנו לפעול בהמשך לקידום השקיפות באקדמיה.


בעל הבית השתגע. לא על חשבון הציבור!
אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברה הציבורית אלרוב נדל"ן, שרוצה לשלוט גם בחברת כלל פנסיה וביטוח, המנהלת 285 מיליארד שקלים מכספי הציבור, עושה שימוש במשאבים של אלרוב כדי לשרת את האינטרסים האישיים שלו. פנינו לדירקטוריון אלרוב בדרישה לעצור אותו. לפוסט המלא>>>


מי מפעיל לחצים ובוחש מאחורי הקלעים ברשות לניירות ערך? 
לאחר שנלחמנו שעות ארוכות בדיונים על הרפורמה ברגולציה, פרסמה רשות ני“ע נהלים חדשים אשר מקדמים שקיפות בנוגע לגורמים שמנסים להשפיע על הרגולציה.
אנו מברכים את רשות ני“ע וקוראים לכלל הרשויות להצטרף. לשרשור המלא>>>


רוצה להכיר מקרוב מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?
צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד את/ה יכול/ה להשפיע!
בלחיצה על הלינקים, ניתן להרשם למפגשים הקרובים:
19.1 המרכזים לצדק חברתי, חיפה
19.1 קיבוץ נגבה
17.1 מפגש זום פתוח לחברים עם לינור דויטש
21.1 חוג-בית, רמת אביב
31.1 מרכז הצעירים, קריית ביאליק

בעניין שנגיע אליך? אפשרי בלחיצת כפתור!


עליית מחירי החשמל
לפי סקר החברים השבועי מלפני שבועיים, רבים מודאגים מהעלייה הצפויה במחירי החשמל. הפעם בפינת המחקר נעשה סדר – מי "אשם" בעליית מחירי החשמל האחרונה.
קודם כל ניקח צעד אחורה: מי שקובע את תעריף החשמל זו רשות החשמל – הרגולטור הממשלתי המפקח על משק החשמל בישראל, שמנהלת טבלאות של הוצאות מוכרות למערכת החשמל. מהטבלאות ניתן ללמוד שכלל עלות משק החשמל החזויה ל-2023 היא 29.4 מיליארד ש"ח, עלייה מ-27.4 מיליארד ש"ח ב-2022. את המספר הזה, עלות מערכת החשמל, מחלקים בביקוש הצפוי לחשמל (שנמדד בקילו-ווט שעה, KwH), וזה בגדול התעריף.
נתונים אלו מכילים עלייה של 3.5 מיליארד ש״ח בהוצאות הפחם, בעקבות הזינוק במחירי הפחם – זה עיקר העלייה בהוצאות. אלא שיש גם עלייה של כ-1.2 מיליארד ש״ח שניתן לייחס למשק הגז: ראשית כי מחיר הגז עלה, ושנית כי בשל העדפת הייצוא של ספקי הגז, נוצרו מחסורים נקודתיים בגז שאילצו את תחנות הכוח להשתמש בחלופות יקרות ומזהמות (כמו פחם ונפט).
בלובי 99 אנו פועלים להבטחת צרכי משק החשמל מגז כדי למנוע את עליית מחירי החשמל לציבור, וכמובן תומכים בהגברת השימוש באנרגיות מתחדשות.
להעמקה: הסבר של מרכז המחקר של הכנסת על תעריף החשמל (מ-2019).


בסקר של השבוע שעבר שאלנו איך בכוונתך לבלות את ערב השנה האזרחית החדשה.
12% ענו שמתכננים יציאה חגיגית, 33% ענו שירימו כוסית בבית, 49% ענו שאינם חוגגים, ו-6% הגיעו לחוג הבית של מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש!

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…
האם ניסית להכניס שינויים בחוזה אחיד (מול גוף גדול כמו בנק/חברת ביטוח/קבלן לרכישת דירה)?
א – ויתרתי מראש | ב – בוודאי, בעצמי | ג – נעזרתי באיש מקצוע | ד – מה זה חוזה אחיד?