fbpx


מה קרה השבוע? נלחמים למען עיתונות עצמאית ונגד סבסוד הערוצים של הטייקונים; ניצחון בדרך להוזלת הריביות – אושרה הפרדת כאל-דיסקונט; מתנגדים לבקשת בנק הפועלים על קיזוז מס על הקנס ששולם; המאבק על יוקר המחייה מגיע לחוק ההסדרים והתקציב; מסרבים לאפשר לקצא״א המזהמת להמשיך לפעול במחשכים; מתכוננים לתקציב המדינה; מסכמים חודש; ועוד


סגירת התאגיד – מתנה נדיבה לטייקונים, לא חסכון של מיליונים
אמנם ראשי הקואליציה הכריזו לאחרונה על "הקפאה" של תכניות שר התקשורת בעניין תאגיד השידור הציבורי, אבל אנחנו לא מתבלבלים וממשיכים לעבוד כדי להבטיח שידורי חדשות עצמאיים וחזקים, המנותקים מהאינטרסים הכלכליים של בעלי השליטה. בימים האחרונים הופץ במשרדי הממשלה מסמך של "פורום קהלת" שמציע מודל חדש לתחרות בתחום הפקות המקור והאיכות: תקציב הפקות המקור של התאגיד יחולק ע"י משרד התקשורת לערוצים המסחריים, במכרזים. ניתוח של ההצעה מראה שהיא לא תייצר תחרות ולא תכנים איכותיים, אלא רק תעביר כספי ציבור לערוצים המסחריים השייכים למונופולים ובעלי הון, ותקנה את השליטה בתכנים, לפוליטיקאים. האזינו לעו״ד זהר אלטמן-רפאל, הלוביסטית הציבורית, בראיון בנושא.


נצחון חשוב שעוד יחסוך לכולנו כסף: אושרה הפרדת כאל-דיסקונט
אנו שמחים לעדכן שלאחר עבודה מאומצת שלנו ומאבק בלוביסטים המסחריים, אישרה ועדת הכספים השבוע את החלטת שר האוצר להפריד בין בנק דיסקונט וחברת האשראי כאל. מדובר בהשלמה חשובה לרפורמה בבנקאות, שצפויה להגביר את התחרות בבנקים ולהוזיל ריביות לצרכנים. לפוסט המלא>>>
בנק הפועלים מציג: ״ההעלמת וגם קיזזת?״ 
על בנק הפועלים, שהסתבך בפלילים בארה"ב לאחר שסייע ללקוחותיו להעלים מס, הוטל קנס עצום (כמעט מיליארד דולר). הקנס הושת על הציבור – דרך הפנסיות שלנו, באמצעותן אנחנו מחזיקים במניות הבנק, וגם דרך העלאת עמלות וריביות. אבל לבנק הפועלים זה לא הספיק – ועכשיו הוא מעז לבקש ממס הכנסה להתחשב בקנס כדי להפחית את המס שישלם לקופת המדינה.
פנינו לרשות המיסים בדרישה שיסרבו לבקשה ההזויה הזאת ולקבוע קו אדום. לפוסט המלא>>>


המאבק הצרכני עולה שלב ומגיע לחוק ההסדרים
כמעט שנה אחרי ״מרד הפסטה״ שהובלנו בשיתוף עם ״הצינור״, הכוח הציבורי שלנו ממשיך להיתרגם להחלטות בממשלה: בחוק ההסדרים הקרוב צפויה להיכלל תוכנית להפחתת כוחן האדיר של היבואניות הגדולות, שתאסור עליהן להחזיק כמה מותגים חזקים במקביל. לפוסט המלא>>>
לא נותנים לקצא"א לפעול במחשכים
השבוע נערך דיון בוועדת הכספים בכוונה להאריך ב-5 שנים נוספות את החיסיון הכמעט גורף על פעילות חברת קצא״א, שאחראית לכמה מאסונות הסביבה הקשים שנראו כאן בשנים האחרונות. שמחנו למצוא אוזן קשבת בקרב חברי הוועדה לדרישה שלנו לצמצם את תחולת החיסיון כדי להגביר את הפיקוח על פעילות החברה.  לפוסט המלא>>>


מתכוננים למאבק על תקציב המדינה 
כהכנה לחוק התקציב וחוק ההסדרים לשנים 2024-2023, אנו לא מחכים, וכבר השבוע ערכנו פגישות אישיות עם חברי כנסת ושרים מכל הקשת הפוליטית כדי שהאינטרסים שיכנסו לחוק יהיו האינטרסים של הציבור ולא של הטייקונים והתאגידים הגדולים. אמנם אנו רק 7 לוביסטים ציבוריים אל מול מאות לוביסטים של החברות הגדולות – אך לנו יש גב ציבורי חזק, ונפעל בכל החזיתות.


סרטון סיכום חודשי
גם החודש, אופיר נועה פרוביזור, מנהלת הקהילה של הלובי, מסכמת את עיקרי העשייה שלנו בסרטון קצר וקולע 🙂


מסמך המ.מ.מ בנושא תעריף החשמל
הפעם בפינת המחקר נציג כמה נתונים משמעותיים מתוך דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת ("מ.מ.מ") שהוצג השבוע בדיון על עליית מחיר החשמל (זמין כאן).
במבט-על על משק החשמל ישנה מגמה חיובית של הפחתת השימוש בפחם והחלפתו בגז ובאנרגיות מתחדשות. השימוש בפחם ירד מ-61% בשנת 2012 עד ל-22% ב-2022. עם זאת, השימוש באנרגיות מתחדשות עלה רק ל-9.2%, עדיין מתחת ליעד ורחוק מהמקובל ב-OECD.
ב-2022 ההוצאה על פחם קפצה ב-4 מיליארד ש"ח בהשוואה ל-2021. זאת, בעיקר בגלל העלייה במחיר הפחם, אבל גם כי השתמשו ביותר פחם (ופחות גז). ההוצאה הנוספת על הפחם היא הסיבה העיקרית להתייקרות תעריף החשמל.
במקביל יש האצה בפרויקטי תשתית בתחום הולכת החשמל, אשר נועדו להתמודד עם העלייה הצפויה בביקוש ועם המעבר לאנרגיות מתחדשות. הוחלטו על 387 פרויקטים עד 2030, בעלות של 16.7 מיליארד ש"ח (העלות מכוסה בתעריף החשמל).
מכירת תחנות הכוח של חברת החשמל במסגרת הרפורמה במשק החשמל, מייצרת הכנסות גדולות חד-פעמיות. השנה צפויה להימכר תחנת אשכול, תחנה גדולה בהספק של 1,693 מגה-ואט – לאחר שתימכר צפויה הוזלה בתעריף החשמל.
אנחנו השתתפנו בדיון, והצבענו על העלייה בשימוש בדלקים מזהמים כמו פחם ונפט. הסיבה לעלייה – הרצון של חברות הגז להגביר ייצוא, מה שמותיר פחות לשוק המקומי.


בסקר של השבוע שעבר שאלנו מהי צריכת החדשות היומית שלך.
19% ענו ״פעם ביום״, 39% ענו ״בוקר וערב״, 8% מקבלים.ות נוטיפיקציות ״פוש״ , ו-34% אמרו שפחות, כי חדשות עושות להם.ן רע 🙂

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…

האם חשבת לרכוש רכב חשמלי?
א – כן, יש לי | ב – לא | ג – רציתי, אך ירדתי מזה בגלל עליית המס | ד – הבחירה שלי היא תחבורה ציבורית