fbpx


מה קרה השבוע? דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לחקור את אסון נחל אשלים; דואגים לביטחון האנרגטי של ישראל; עוצרים את רשתות הסופר מלדפוק אותנו במחירים; נאבקים מול הבנקים ולטובת החוסכים ב״חסכון לכל ילד״; חוגגים יום הולדת לכנסת; מזמינים אותך לפעילות קהילה; פרק חדש בפודקאסט מלכוד99; מפגשים ברחבי הארץ; ועוד
חקירת האסון הסביבתי שנעלמה כלא הייתה
6 שנים חלפו מאז התרחש אסון זיהום נחל אשלים, קטסטרופה סביבתית חסרת תקדים. לאסון אחראית חברת רותם אמפרט, חברת בת של כי"ל שבשליטת עידן עופר, שאחת מהבריכות התפעוליוית שלה קרסה והציפה את הנחל וסביבתו בכמויות אדירות של חומצות קטלניות ומתכות כבדות. התוצאה – נזקים בלתי הפיכים למערכת האקולוגית ותמותה של מאות בעלי חיים, ורק בדרך נס לא נפגעו מטיילים שנמצאים דרך קבע בנחל.
כבר ביום האירוע הודיע המשרד להגנת הסביבה שיפתח בחקירה פלילית באמצעות המשטרה הירוקה, אלא שמאז לא חלה כל התקדמות, מכל המילים הגדולות נשאר רק חול, והוא בטעם עז של חומצה חריפה. פנינו לשרה להגנת הסביבה כדי לוודא שהחקירה לא תמוסמס ושהאשמים יתנו את הדין.
 


שר האוצר מאמץ את הצעתינו: ריביות גם על העו״ש
מיליארדי שקלים מרוויחים הבנקים בכך שמקבלים ריבית גבוהה מבנק ישראל על יתרות הזכות שלנו, אך לא טורחים להעביר לנו מזה שקל. לכן יזמנו לפני כחודש הצעת חוק עם ח"כ ינון אזולאי מש"ס שתחייב את הבנקים לתת ריבית על העו"ש; כעת הודיע שר האוצר על כוונתו לאמצה.
נמשיך ללוות את החקיקה מול הלוביסטים של הבנקים שינסו לסכלה.


חברות הגז דוחפות לייצוא גז על חשבון הבטחון האנרגטי שלנו
"הרחבת הייצוא טומנת בחובה סכנות אדירות", כך אמרה השבוע סמנכ״לית הלובי,מרב דוד, בדיון בכנסת בנושא קרן העושר.
חברות הגז דוחפות להרחבת ייצוא הגז, למה? כי זה רווחי עבורן. הבעיה היא שהרחבת הייצוא מסכנת את הבטחון האנרגטי של ישראל ועלולה לעלות לנו ביוקר. 
בטווח הקצר, כפי שהודה מנכ"ל ניו-מד אנרג'י יוסי אבו, תושבי חדרה ואשקלון סובלים מזיהום אוויר מוגבר בגלל שחברת חשמל, שחסר לה גז, שורפת פחם. ובטווח היותר ארוך – ייתכן שנאלץ לייבא גז לישראל ואז כולנו נשלם ביוקר בחשבונות החשמל .
הבטחון האנרגטי העתידי של ישראל בסכנה ממשית. אסור לתת לשיקולי הרווח של חברות הגז לסכן את כולנו. לפוסט המלא>>>
רגע, לאן נכנסתי, לפיצוציה או לסופר מרקט?
יצא לכם לעבור ברחוב ולתהות איך התרבו במפתיע חנויות ה"אקספרס" הקטנות והיקרות ונעלמו הסניפים הגדולים? מסתבר שרשתות הסופר מנצלות פירצה בחוק המזון ומציפות את השטח בחנויות קטנות ויקרות. כך, הן הופכות את המותגים היקרים של הרשתות ("שופרסל אקספרס" ודומיו) לברירת המחדל של הצרכן הישראלי. אנחנו פועלים מול רשות התחרות כדי לשנות את זה.
צפו בעו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה, השבוע בוועדת הכלכלה של הכנסת. לשרשור המלא>>>


המדינה חייבת להבטיח את טובת הילדים ולא את טובת הבנקים
כבר מעל שנה אנחנו נלחמים להוציא את הבנקים, שנותנים תשואה אפסית וגוזרים קופון של מאות מיליונים, מתכנית "חיסכון לכל ילד"– חסכון ארוך טווח לכל ילד, שמטרתו צמצום פערים חברתיים.
אחרי שהעברנו בכנסת הקודמת הצעת חוק, אנו פועלים להחיל עליה רציפות לכנסת הנוכחית, אבל שוב יש מכשולים. להרחבה הכנסו לפוסט, או צפו בראיון של מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש ל״הכל כלול״:
חוגגים יום הולדת לכנסת
השבוע ציינה הכנסת חגיגה כפולה – גם ט"ו בשבט וגם יום ההולדת לכנסת. מזל טוב! בין דיון לדיון הצלחנו להינות קצת מאווירת החג, אך כמו כל יום, באנו ממוקדים להילחם למען האינטרס של הציבור. 


יש לך קצת זמן פנוי והיית רוצה לקחת חלק פעיל בתחום שקרוב לליבך?
אנו שמחים להזמין אותך לקבוצת פעילי הלובי החדשה!
מטרת הקבוצה היא לסייע לנו בעיקר בפעילות השוטפת בתחומי גיוס ושיווק, כמו גם לשמוע אתכם בנושאים השונים!
הרשמו למפגש הראשון של הקבוצה שיתקיים בעוד כחודש בהשתתפות מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש.

פרק 56 בפודקאסט #מלכוד99 : מלכוד הגז – הישג לציבור בפסק הדין על צינור הגז המצרי
אחרי  למעלה מ-3 שנים של הליך משפטי, התפרסם פסק דין שמקבל את הדרישה המרכזית שלנו: רשות התחרות חייבת להבטיח שתתאפשר תחרות למונופול הגז הישראלי באמצעות צינור EMG.
האזינו לשיחה בנושא בין אריאל פז-סויצקי, מנהל המחקר של לובי 99 לעו״ד דרור שטרום, ראש המכון הישראלי לתכנון כלכלי (וראש רשות התחרות לשעבר), אשר ייצג אותנו בהליך זה. הפרק זמין באתר הפודקאסט או בכל פלטפורמת הסכתים לבחירתכם:
להאזנה בספוטיפיי > להאזנה באפל > להאזנה בגוגל פודקאסט >
רוצה להכיר מקרוב מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?
צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד את/ה יכול/ה להשפיע!

בלחיצה על הלינקים, ניתן להירשם למפגשים הקרובים:
16.2 ביישוב מתן
16.2 בהוד השרון
23.2 בקיבוץ להב
28.2 בבית חנניה

בעניין שנגיע אליך? אפשרי בלחיצת כפתור!


סיכום עליות מחירים ינואר-פברואר
הפעם בפינת המחקר נשתף מהמעקב שלנו אחר שינויי המחירים ברשתות הסופרמרקט הגדולות. המקור לנתונים הוא הטבלאות שרשתות השיווק מחויבות לפרסם לפי פרק השקיפות בחוק התחרות במזון, כאשר אנחנו דוגמים שש רשתות אחת לחודש (סה"כ כ-400 סניפים).
בין הדגימה של ה-1.1.2023 ל-1.2.2023, ראינו עליות מחירים באופן כללי אך עם שונות משמעותית בין מותגים ובין ספקים. יוניליוור בלטה בעליות מחירים, מה שהיה צפוי בשל הסכמת שופרסל להעלאת מחירים – בדיקה לפי רשת מראה שאמנם עיקר העלייה ברשת שופרסל, אך הייתה עליית מחירים של כ-3% גם ברשת יוחננוף, ושל כ-1% ברשתות האחרות. אצל ספקים אחרים ראינו שונות ברמת המותג, לדוגמא אסם עלתה באופן כללי ב-1.5%, אך מוצרי טבעול וצבר עלו בממוצע במעל 3%, בדגימה שלנו. נציין כי סיננו מוצרים שנמצאו בלפחות עשרה סניפים כדי לצמצם הטיות של מוצרים לא נפוצים.


בסקר של השבוע שעבר שאלנו האם חשבת לרכוש רכב חשמלי.
 17% ענו ״כן, יש לי״, 42% ענו שלא, 25% רצו, אך ירדו מכך בגלל עליית המס , ו-16% בוחרים.ות בתחבורה ציבורית.

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…

איך ציינת את ט״ו בשבט?
א – לא ציינתי | ב – עשיתי סדר לפי המסורת | ג – אכלתי משמש מיובש | ד – היה ט״ו בשבט?