fbpx


מה קרה השבוע? מתנגדים להפיכת תאגיד השידור הציבורי לכלי שרת בידי פוליטיקאים; ניצחון – לראשונה לא יוארך אוטומטית החיסיון הגורף ממנו נהנית קצא״א; עומדים מול הלוביסטים של יבואניות המזון; נלחמים נגד ביטול ״מס קוקה קולה״ ולטובת הבריאות של כולנו; פועלים לצמצום הריכוזיות של רשתות הסופר; מפגשים ברחבי הארץ; ועוד
החרב חוזרת לצוואר התאגיד
שר התקשורת ביקש להכניס אל חוק ההסדרים סעיף שמשנה את אופן קביעת תקציב התאגיד, שעד כה נהנה מניתוק מוחלט מהדרג הפוליטי, ולהכניס אותו לתוך תקציב המדינה.
ניתוק תקציב התאגיד מתקציב המדינה נועד לאפשר את קיומה של תקשורת עצמאית שתוכל לפעול משיקולים מקצועיים ולא תהיה נתונה לחסדי הפוליטיקאים. הכפפת התאגיד לתקציב המדינה תחזיר אותנו אחורה לימי רשות השידור, אז הדרג הפוליטי שלט על התקציב ומינה בעלי תפקידים ברשות בהתאם לאינטרסים פוליטיים. לפוסט המלא>>>
נכון לעכשיו המהלך נבלם במשרד האוצר, אבל אנחנו לא מורידים רגל מהגז כדי לשמור על תקשורת עצמאית.


הישג : חסיון החברה המזהמת, קצא״א, לא יוארך שוב באופן אוטומטי
לאחר דיונים רבים בהם התנגדנו לחיסיון הגורף ממנו נהנית חברת קצא"א, הוכחנו שוב שלובי ציבורי עובד!
במשך שנים החיסיון הזה הוארך שוב ושוב באופן אוטומטי, מה שחסם כל ניסיון להפעיל ביקורת ציבורית על פעילות החברה הזו, שאחראית למפגעים סביבתיים קשים. השבוע החליטה ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת להאריך את החיסיון בשנה אחת בלבד, ולקיים בזמן זה דיון מעמיק על צמצום החיסיון. לפוסט המלא>>>
נמשיך להתנגד לחיסיון גורף ולא מוצדק שמאפשר לקצא"א לפעול במחשכים ולפגוע בסביבה.


בכל תחרות יש מפסידים. בעיקר כשאין תחרות בכלל.
הנתונים מדברים בעד עצמם – יבואניות המזון המונופוליסטיות מרשות לעצמן כבר שנים למכור בארץ במחירים לא שפויים, וכעת עושות כל שביכולתן כדי לסכל את התכנית להגבלת כוחן בחוק ההסדרים הקרוב.
הפסקנו לקנות את הפסטה שלהן ואת הטונה שלהן, הגיע הזמן שנפסיק לקנות את סיפורי ההפחדה שלהן.
צפו בעו"ד לינור דויטש, מנכ"לית המיזם, מפריכה את הקלישאות שמשמיע נשיא איגוד לשכות המסחר, הלוביסט הראשי של אותן ייבואניות. 
סוכר בטעם מר
שר האוצר צפוי לחתום בקרוב על הצו לביטול ״מס קוקה-קולה״, ובכך לתת מתנה נדיבה לחברות המשקאות, שעתידות להרוויח מהמהלך כ-800 מיליון ש“ח, זאת בנוסף לרווחי העתק שממילא גורפות החברות ממכירת משקאות ממותקים, על חשבון הבריאות והכיס של כולנו.
חשוב לשמר את המס על המשקאות המזיקים, ולהשקיע את כל ההכנסות בחזרה בציבור בתוכניות לחינוך תזונתי ובריאות מונעת. צפו בדבריה של מנהלת תחום ממשלה בלובי, עו"ד רחל גור ב״כיכר השבת״. לפוסט המלא>>>


נחסם הניסיון של שופרסל להשתלט על עוד ועוד אזורים 
השבוע התבשרנו על כוונת האוצר להכנע ללחצי היבואנים ולרכך את הרפורמה להגברת התחרות בשוק המזון שבחוק ההסדרים הקרוב. אך ישנה גם נקודת אור – ״הכרטיס הפתוח״ שעמדו לתת לרשת ״שופרסל״ לפתוח עוד סניפים גדולים באזורים בהם היא כבר ריכוזית, צומצם משמעותית. להרחבה הכנסו לשרשור>>>


יש לך קצת זמן פנוי והיית רוצה לקחת חלק פעיל בתחום שקרוב לליבך?
אנו שמחים להזמין אותך לקבוצת פעילי הלובי החדשה!
מטרת הקבוצה היא לסייע לנו בעיקר בפעילות השוטפת בתחומי גיוס ושיווק, כמו גם לשמוע אתכם בנושאים השונים!
הרשמו למפגש הראשון של הקבוצה שיתקיים בשבועות הקרובים בהשתתפות מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש.
רוצה להכיר מקרוב מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?
צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד את/ה יכול/ה להשפיע!

בלחיצה על הלינקים, ניתן להירשם למפגשים הקרובים:
23.2 בקיבוץ להב
28.2 בבית חנניה
1.3 הרצאה בנושא הון-שלטון-עיתון בת״א

בעניין שנגיע אליך? אפשרי בלחיצת כפתור!


חברות החדשות והרשות השנייה
הפעם בפינת המחקר נסביר על רגולציה של שידורי החדשות בטלוויזיה. על פי חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו (1990), שידור חדשות בטלוויזיה הינו רק באמצעות זיכיון, אשר ניתן על ידי מועצת הרשות השנייה. החוק קובע הפרדה תאגידית בין בעלי הזיכיון (למשל קשת ורשת) לבין חברת החדשות, שנדרשת להיות חברה נפרדת. עוד קובע החוק רגולציה בעניין תכני החדשות, לדוגמה סעיף 64 לחוק אשר מחייב את חברות החדשות לשדר שידורי חדשות "מדוייקים, מהימנים ומאוזנים"; או סעיף 65 האוסר על פרסום סמוי.
חוק הרשות השנייה מעניק לרשות השנייה באמצעות נציגי ציבור שימונו לדירקטוריון חברת החדשות, 40% מזכויות ההצבעה באסיפה הכללית של החברה – מגבלה מסוימת על כוחם של בעלי השליטה. עם זאת, ההפרדה התאגידית איננה מייצרת "חומה סינית" אמיתית שכן נציגי בעלי המניות יושבים בדירקטוריון חברת החדשות. כך למשל, בזמן שיצחק תשובה העומד בראש מונופול הגז החזיק בכ-22% ממניות קשת, נציגו שישב בדירקטוריון חברת החדשות היה עידן וולס, מנכ"ל דלק קידוחים. אין עוררין שישנו פער ברגולציה בתחום השידורים – דו"ח מבקר המדינה מ-2020 מצא כשלים בפיקוח על חובות חברות החדשות לפי החוק; כשלים במינוי חברי מועצת הרשות ובכיריו; 9 ועדות ו-7 החלטות ממשלה לשיפור המצב שלא יושמו.
בשנתיים האחרונות פעלה ועדת פולקמן, אשר ביקשה לתקן ליקויים שונים, בין השאר החלת הרגולציה גם על שידורי חדשות באינטרנט אשר כיום אינם מפוקחים.
אנו בלובי 99 פועלים כדי לשמר ולשפר את הרגולציה של תחום החדשות, על ידי חיזוק מנגנוני הבקרה המקצועיים; הגברת השקיפות; וחיזוק העצמאות של גופי החדשות מבעלי השליטה שלהם –  על כך עמדנו גם במענה לטיוטת החוק שפורסמה ליישום מסקנות ועדת פולקמן.


בסקר של השבוע שעבר שאלנו איך ציינת את ט״ו בשבט?
 59% לא ציינו, 9% עשו סדר לפי המסורת, 24% אכלו משמש מיובש , ו-8% לא ידעו שהיה ט״ו בשבט 🙂

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…

האם נסעת לראות שלג בחרמון?