fbpx


מה קרה השבוע? מתעקשים על השארת בנק ישראל עצמאי; הבנקים הכי רווחיים בעולם – אז למה הציבור לא רואה מזה שקל?; עומדים מול הלוביסטים של חברות הגז במאבק על בריאות הציבור, הסביבה והביטחון האנרגטי; שר הכלכלה מתחייב להרחיב את הרפורמה בייבוא; ועוד
עם הכסף של הציבור לא משחקים
 כארגון שכבר שנים נאבק מול בנק ישראל והרגולטורים, ולא חוסך מהם ביקורת נוקבת כדי לייצג את האינטרס הכלכלי של הציבור, זוהי חובתנו לבקר ולהתריע כשכספו של הציבור הישראלי נמצא בסכנה.
עצמאות הרגולטורים הפיננסיים – בנק ישראל, רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך – קשורה בחבל הטבור ליציבות הפיננסית של מדינת ישראל – שמשפיעה ישירות על כל אזרח ואזרחית במדינה. לפיכך, יש להתנגד בתוקף לכל ניסיון לפוליטיזציה של הליך קבלת ההחלטות בידי הרגולטורים הפיננסיים.
אנו קוראים לחברי הכנסת ולשרי הממשלה להשאיר את בנק ישראל מחוץ לפוליטיקה – כי עם הכסף של הציבור לא משחקים. לפוסט המלא>>>


מיליארדים ששייכים לכם הופכים *שוב* לרווחים של הבנקים
הבנקים בישראל הם מהרווחיים ביותר בעולם. אחת משורות הרווח הקלות היא המיליארדים שהם מקבלים, ללא סיכון, באמצעות הפקדת כספי העו"ש שלנו בפיקדונות בבנק ישראל, עליהם הם מקבלים ריבית גבוהה אבל שומרים אותה אצלם – מבלי להעביר לציבור שקל.
צפו בפתרונות שהציג משה קאשי, מנהל תחום פיננסים בלובי, בוועדת הכספים בכנסת. לפוסט המלא>>>
תושבי חדרה ואשקלון נושמים פחם בזמן שהגז מוזרם למצרים
למרות שבמשק הישראלי קיים מספיק גז כדי להתבסס עליו לייצור חשמל, תיעדוף הממשלה של ייצוא גז על פני שימוש מקומי בו, גורם לכך שתושבי חדרה ואשקלון נושמים יותר פחם מזהם שמייקר את מחיר החשמל לציבור.
צפו בסמנכ״לית הלובי, מרב דוד, עומדת מול גדודי הלוביסטים של חברות הגז, ודורשת לבחון מחדש את מדיניות ייצוא הגז, זאת בנוסף לפנייתנו בנושא.


החוק עבר – אבל הבנקים רוצים לעכב את הגזרה
השבוע התבשרנו על דחיה נוספת שצפויה בכניסתו לתוקף של חוק ״בנקאות פתוחה״, שמאפשר לפינטקים להתחרות על שירותי המסחר בניירות ערך. כל דחיה כזו מכניסה לבנקים מיליארדים, על חשבון הציבור. אנו נפגשים עם חברי ועדת הכלכלה כדי למנוע דחיות נוספות. עבר חוק, קבעו מועדים, די לשטיקים ולטריקים. לשרשור המלא>>>


השבוע בתקשורת
צפו במנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש, בתכנית "הכל כלול" מסבירה איך חברות הביטוח מונעות מאיתנו את הייעוץ האובייקטיבי בחסכונות שלנו, וגם על איך הגענו למצב בו רשות התחרות מאפשרת לספקים להכתיב לקמעונאים את מחירי המינימום של המוצרים.


שר הכלכלה מתחייב להרחיב את הרפורמה בייבוא
במהלך דיון בוועדת הכלכלה השבוע, התחייב שר הכלכלה להרחיב את רשימת המוצרים שניתן לייבא לישראל בייבוא מקביל – שהוא מחולל תחרות ובעל פוטנציאל ממשי להוזלת מחירים. לשרשור המלא>>>


יש לך קצת זמן פנוי והיית רוצה לקחת חלק פעיל בתחום שקרוב לליבך?
אנו שמחים להזמין אותך לקבוצת פעילי הלובי החדשה!
מטרת הקבוצה היא לסייע לנו בעיקר בפעילות השוטפת בתחומי גיוס ושיווק, כמו גם לשמוע אתכם בנושאים השונים!
הרשמו למפגש הראשון של הקבוצה שיתקיים בשבוע הבא בהשתתפות מנכ״לית הלובי, עו״ד לינור דויטש.


רוצה להכיר מקרוב מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?
צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד את/ה יכול/ה להשפיע!

בלחיצה על הלינקים, ניתן להירשם למפגשים הקרובים:
28.2 בבית חנניה
1.3 הרצאה בנושא הון-שלטון-עיתון בת״א
23.3 ברמות מנשה

בעניין שנגיע אליך? אפשרי בלחיצת כפתור!


שקיפות מיסוי משאבי טבע
הפעם בפינת המחקר נחזור לנושא בו נגענו בעבר – שקיפות מיסוי משאבי טבע. מזה שנים הלובי פועל בכנסת ודרך בקשות חופש מידע לענות על שאלה פשוטה: מהו החלק של הציבור ברווחים ממשאבי הטבע? ועדות ששינסקי אשר בחנו את הנושא, ועל בסיסן נחקק חוק מיסוי משאבי טבע, העריכו שהחלק של המדינה יהיה בין 46%-62% לאחר יישום החוק. והנה אנחנו מספר שנים אחרי היישום – ולא ידוע מה החלק של המדינה.
למה אין את התמונה המלאה? השבוע התקיים דיון בנושא בכנסת בו רשות המסים הציגה את שיטת חישוב המס וכמה נכנס לקרן העושר, כאשר לקרן מגיע מס מיוחד הקרוי היטל רווחי יתר (או "מס ששינסקי"). גם מרכיב התמלוגים משוקף, ומפורסם על ידי משרד האנרגיה. הבעיה היא בסעיף מס החברות – מה שאמור לספק בערך שליש מחלק המדינה – ושם יש הרבה יותר מקום ל"משחקים" של התאגידים, וגם חובת סודיות מוחלטת על רשות המסים.  כי"ל לדוגמה היא חברה בינלאומית ויכולה להסיט רווחים שלה בין הזרועות השונות של הקבוצה, ולהקטין את חבות המס שלה בישראל. במקביל חברות הגז מרחיבות את הפעילות שלהן בחו"ל, מהלך שאולי יש לו הגיון עסקי אבל גם מחזק את היכולת שלהם להסיט רווחים בין מקום למקום ולשלם פחות מס.
נמשיך לפעול להגברת השקיפות בנושא זה, כאשר השקיפות היא התנאי לבקרה אפקטיבית על רשות המסים שאמונה על גביית החלק הראוי של הציבור מתאגידי הגז ומכי"ל.


בסקר של השבוע שעבר שאלנו האם נסעת לראות שלג בחרמון.
רק 4% ביקרו בחרמון, ו-96% לא עשו זאת.

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…

האם ברשותך חשבון מט״ח (מטבע חוץ) פעיל?