fbpx
מה קרה השבוע? מתנגדים למיסוד שוחד ושחיתות ב׳חוק המתנות׳; מתעקשים שבכירי בנק הפועלים לשעבר יחויבו בפיצוי מכיסם על פרשת העלמות המס; מעדכנים על ׳חסכון לכל ילד׳; נפגשים עם הממונה על שוק ההון כדי להזהיר מפני עסקת הפניקס – אבו-דאבי; משתתפים בכנס ׳הרשות להגנת הצרכן׳; פרק חדש בפודקאסט #מלכוד99; מפגשים והרצאות ברחבי הארץ; ועודמגיעים לכנסת להלחם בחוק השוחד והשחיתות
חברי הקואליציה מבקשים כעת לחוקק חוק שיאפשר לנבחרי ציבור וגם לעובדי ציבור לנצל את מעמדם, ויתיר לאסוף תרומות לטיפולים רפואיים או הליכים משפטיים מתוקף תפקידם הציבורי. השבוע התקיים הדיון הראשון בתיקון ל"חוק המתנות", והיינו כמעט היחידים שנכחו בו. 
לא ניתן להפריז בגודל הפוטנציאל לשחיתות חוקית ולפגיעה העמוקה באמון הציבור בשירות הציבורי כולו, שכבר הולך ונשחק. כל בעל ממון יוכל לתרום ללא הגבלה כדי לסייע לנבחר ציבור, ואין לדעת מה יקבל בתמורה. בכוונתנו להלחם בכל הזירות כדי למנוע מהחוק הזה לעבור. צפו בדבריה של לינור דויטש, מנכ"לית הלובי. לפוסט המלא>>>כשהבנק שלך לוחץ על הגז, נכנס בקיר, ודורש ממך לשלם על הנזק 
לאחר שנקנס בנק הפועלים בסכום אסטרונומי של קרוב למיליארד דולרים בפרשת 'העלמות המס' בארה"ב, מי שיישא בנזק לפי הסכם הפשרה הוא הציבור, ומנגד, הבכירים-לשעבר שעברו על החוק, לא יידרשו להוציא מכיסם אף לא שקל אחד. אנו נאבקים בהסדר בביהמ"ש, שכבר המליץ לצדדים לחזור לשולחן המו"מ. לפוסט המלא>>>
הבנקים עושים הון על חשבון ילדינו
קופות גמל מניבות תשואות גבוהות בהרבה מפקדונות בנקאיים בחסכונות ה"חיסכון לכל ילד", גם בתקופה של טלטלות בשוק ההון. לכן אנו פועלים עם ח"כ ינון אזולאי לבטל את מסלול הפקדונות הבנקאיים, ולמנוע מהם רווחים של עשרות מיליונים על גב הילדים המוחלשים ביותר. הצעת החוק שהובלנו, עברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, ואנו שמחים לעדכן שמליאת הכנסת אישרה לקדמה בכנסת הנוכחית.

המערכה נגד עסקת הפניקס – אבו-דאבי : הגענו לממונה
השבוע נפגשנו עם מ״מ הממונה על רשות שוק ההון, עמית גל, להזהיר מפני העסקה המסוכנת שנמצאת בתחום אחריותו, ובמסגרתה ממשלת אבו-דאבי, המקיימת קשרים עם איראן, מתכננת לרכוש את השליטה בחברת הפניקס המנהל כספי ציבור בשווי של כ-370 מילארד ש"ח.


איך מגנים על הצרכן בעולם? ואיך אצלנו? 
השבוע השתתפנו בפאנל הכנס השנתי של הרשות להגנת הצרכן, שבו דנו בנושא "הגנות על הצרכן – מבט אל העולם" או ליתר דיוק – האם מה שטוב לאירופה באמת טוב לנו? השאלה שבמרכז הדיון: האם הסטייה מהמקובל באירופה פוגעת בתחרות? ואם כן, האם היא שווה את המחיר הגבוה ליוקר המחייה. התשובה שלנו: בהחלט חשוב להיצמד כמה שיותר לסטנדרט האירופי על מנת להפחית חסמי ייבוא.

פרק 58 בפודקאסט שלנו #מלכוד99, והפעם: מי מסדר את המדף בסופר?
המאבק ביוקר המחייה מתנהל במגוון זירות. אחת מהן, שלא זוכה לתשומת לב רבה, עולה לנו לא מעט כסף – והיא שיטת סידור המדפים בסופר.
לסידור ומיקום המוצרים על המדפים יש השפעה מכרעת על הבחירה מה נקנה: למשל, למוצרים הממוקמים בהישג יד ובגובה העיניים סיכויי קנייה גבוהים יותר. לא תופתעו לגלות כי סדרנים רבים הועסקו על ידי חברות המזון הגדולות, שמצאו שיטה נוספת לייצור רווחים על חשבון הציבור.

בפרק הקרוב נשוחח עם הלוביסטית הציבורית עו"ד נועה זלצמן על פרקטיקת סידור המדפים – מדוע היא נמשכה לאורך שנים על אף הבעייתיות שבה, ועל הישג הלובי – בכך שרשות התחרות קיבלה את עמדתנו בנושא, ותאסור על סידור המדפים על ידי חברות המזון הגדולות.

להאזנה וחומרים נוספים באתר הפרק > או בכל פלטפורמת הסכתים לבחירתכם:
להאזנה בספוטיפיילהאזנה באפללהאזנה בגוגל פודקאסט >רוצים לשמוע ממקור ראשון מה קורה במסדרונות הכנסת והממשלה?

צוות הלוביסטים הציבוריים שלנו בסבב מפגשים על איך באמת מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על החיים של כולנו, וכיצד אתם יכולים להשפיע! 
נגיע להרצאות סגורות החודש באונ' תל אביב, בירושלים, ובהרצליה. 
נשמח לראותך בהרצאה שלנו ב –23.3 – ברמות מנשה (לחצו להרשמה).

עוד לא שמעתם את ההרצאה? הזמינו אותנו למפגש במקום העבודה שלכם או למפגש חברים אצלכם!

בנוסף, פתחנו לאחרונה קבוצת מתנדבים חדשה ללובי, אשר מסייעת לנו בהפצת הבשורה ותיאום מפגשים, גיוס חברים חדשים ושיווק, ועריכת וידאו. נשמח למצטרפים נוספים, הקליקו כאן לפרטים.


הרשות להגנת הצרכן – מה מו מי?
השבוע השתתפנו בכנס של הרשות להגנת הצרכן, ולכן הפעם בפינה נסביר קצת על הרשות.
הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן אחראית לאכוף את חוק הגנת הצרכן שנועד להגן על ציבור הצרכנים מהתנהלות נצלנית ומטעה מצד עסקים. במהלך הכנס למדנו על מספר מהלכים יפים שעשתה הרשות:
קנסות – קנסות הוטלו הן על עסקים והן על נוכלים שביצעו עוקצים של אוכלוסיה מוחלשת. לדוגמה, חברות נדל"ן ששיווקו קרקעות כקרקעות לקראת הפשרה באופן מטעה וקנסות על קמעונאים שלא פרסמו מחירים כנדרש.
מאבק בהטעייה ברשתות – התרשמנו בפרט מהקנסות שהוטלו על חברות אשר שכרו משפיעני רשת וקידמו באופן מטעה את מוצריהם (כמו מוצרי סימילאק של חברת אבוט).
מאגר "אל תתקשר אלי" – מאגר שאפשר להירשם אליו ובעצם להודיע לחברות שאינך מעוניינ\ת לקבל טלפונים שיווקיים.
אנחנו בלובי 99 חושבים שהקנסות שהרשות מטילה על תאגידי הענק אינם מספקים. לדוגמה, אצלנו בישראל הוטלו קנסות של מאות אלפי שקלים על קמעונאים גדולים שלא הציגו מחירים כראוי – פרוטות בשבילם. ולשם השוואה, הגוף המקביל בארה"ב ה-FTC הטיל עיצומים שהתבטאו בהחזרים כספיים לצרכנים בהיקף של מעל 12 מיליארד דולר מאז 2018.


בסקר של השבוע שעבר שאלנו איך חגגת את חג הפורים.
9% יצאו למסיבות רבות, 10% קראו את המגילה, 25% שמו אוזני חתול, ו-56% פחות בקטע של פורים.

השבוע בסקר השבועי שלנו, רצינו לשאול…

איך השינוי לשעון קיץ משפיע על היומיום שלך?
א – לא משפיע | ב – אלך לראות שקיעה | ג – היידה לים | ד – מחכה לחורף הבא