מחלקת התחרות של נציבות האיחוד האירופי קבעה כבר לפני יותר מעשור שקבוצת חברות ענק בינלאומיות, בהן סימנס הגרמנית, שמוכרות רכיבים לחברות חשמל, חילקו ביניהן את העולם. כך, כל חברה תמכור באזור אחר והחברות לא יצטרכו להתחרות אחת בשניה ולהתמודד זו מול זו במכרזים.
המשמעות של הקביעה הזו היא שהחברות הקימו קרטל והרוויחו מיליארדי דולרים תוך עושק הציבור.
בשנת 2013, לאחר שגם רשות התחרות בישראל קבעה שמדובר בקרטל, הגישה חברת החשמל בישראל תביעה נגד החברות בקרטל על סך 3.8 מיליארד שקל, שהם 8.5 מיליארד שקל במונחים של היום.
לאחרונה החליטה חברת החשמל להתפשר עם החברות שהוכרזו כקרטל ולהסתפק בפיצוי של 465 מיליון שקלים – 5.5 אחוזים בלבד משווי הפגיעה בציבור (!).
לפני מספר חודשים פנינו יחד עם עו"ד גלעד ברנע לבית המשפט כדי להתנגד להסכם הפשרה ולמנוע את ביטול הקביעה שמדובר בקרטל, ביטול אותו דרשו החברות כדי לשלם את הפיצוי.
עכשיו פנינו גם לרשות החשמל, הרשות שמפקחת על חברת החשמל, כדי לעצור את הפשרה: לא ייתכן שאזרחי ישראל נפגעים במיליארדים בחשבון החשמל וחברת החשמל מוכנה להתפשר עם חברות הקרטל על סכומים פעוטים, בהשוואה בינלאומית.
דווקא עכשיו כשהלובי הציבורי מנהל מאבקים בכל כך הרבה חזיתות נגד תאגידי הענק, זה הזמן להצטרף ללובי 99: https://bit.ly/2YQZhbJ