מחירי החשמל באירופה ירדו השנה ב-30%. למה זכו האירופאים במתנה הזו? כי כולם רוצים למכור גז לאירופים, גם רוסיה וגם ארצות הברית, ואם כולם רוצים למכור – המחיר יורד.
למה אנחנו לא מקבלים מתנות כאלה ומחירי הגז בארץ לא יורדים? כי חברת החשמל מחויבת לקנות את רוב הגז שהיא צורכת ממאגר "תמר" של מונופול הגז, וגם אם מחירי הגז בעולם קורסים (והם קורסים) – על המונופול זה לא משפיע.
חברת החשמל מפיקה את החשמל של כולנו מגז טבעי. כדי להעביר אותו אליה קיימות שתי דרכים: או להעביר גז טבעי רגיל דרך צינורות, או להעביר גז נוזלי – גז טבעי שהפכו אותו לנוזל בתהליך יקר והוא מועבר במיכליות (ואח"כ צריך גם להפוך אותו בחזרה לגז טבעי בהליך יקר נוסף). לכן, באופן כללי גז נוזלי אמור להיות יקר בהרבה מגז טבעי.
בחודשים האחרונים נוצר מצב אבסורדי: בגלל ירידת מחירי הגז הנוזלי בעולם לעומת העלייה המתמשכת במחירי הגז של המונופול בישראל, נוצר מצב בו האירופאים קונים גז נוזלי ב-3.8 דולר ליחידה, כאשר בישראל משלמים על גז טבעי ממאגר תמר 6 דולר או ממאגר לוויתן 4.8 דולר.
אז למה שגם אנחנו לא נקנה גז נוזלי בזול?
כי חברת החשמל מחויבת לקנות את רוב הגז שלה מהמונופול (בצורה של גז טבעי, המועבר בצינורות) ולכן האפשרות של רכישת גז נוזלי קיימת כיום רק לצרכי גיבוי.
בחודשים האחרונים ישנם דיווחים על כוונת משרד האנרגיה לסגור את המתקן שהופך את הגז הנוזלי חזרה לגז (ולמעשה מאפשר קניית גז נוזלי). וזה האבסורד הגדול – במקום להגביר את השימוש בגז הנוזלי שמחירו ירד רוצים לסגור את לו את הברז.
למי זה כדאי? כמובן, למונופול הגז שרק מרוויח ומרוויח. סגירת המתקן היא עוד מתנה שהמונופול ישמח לקבל באדיבות משרד האנרגיה.
פנינו במכתב לרשות החשמל כדי לוודא שלחצים מצד של מונופול הגז לא ימנעו מישראל לקנות גז נוזלי במחירים התחרותיים הקיימים היום בעולם.
אנחנו פועלים כדי לוודא שתהיה תחרות בשוק הגז שמשמעותה הורדת מחירי החשמל של כולנו. הצטרפו ללובי 99 וסייעו לנו במאבק: https://bit.ly/2JCsMEO