המזהם משלם? לא כשמדובר בבעלי תפקידים בכי״ל

בשבוע שעבר ניתן פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור שהגשנו בלובי 99 על הסדר הפשרה שנחתם בתביעה הייצוגית נגד כי״ל בפרשת אסון נחל אשלים (הרחבה על אסון נחל אשלים בתגובה הראשונה). פסק הדין כלל מספר קביעות טובות, אבל למען האמת – ציפינו ליותר. אך גם התוצאה הזו אינה מבחינתנו סוף פסוק, היא צעד אחד בתוך דרך ארוכה של שינוי תפיסות לגבי אחריות בכירים וממשל תאגידי תקין, ואין בכוונתנו להפסיק לצעוד בה ולהלחם בכל כוחנו.
**
נתחיל מהפן החיובי: פסק הדין קבע שבמקרים מתאימים אפשר להטיל חיובים אישיים על בעלי תפקיד בחברות שהיו אחראים לאסונות סביבתיים, גם כשמדובר בתביעות אזרחיות ולא בתביעות פליליות. נקבע גם שתשלום פיצוי במסגרת הסדר פשרה לא יכול ״לקנות״ את חובתה של החברה להתנהל לפי הכללים בהמשך. בנוסף, נמתחה ביקורת חריפה על התמשכות החקירה הפלילית לבכירים, שטרם הושלמה גם לאחר שש שנים וחצי. נציגת המדינה העריכה בדיון שהחקירה תסתיים בחודשים הקרובים. אנחנו נחכה ונראה.

ועכשיו לצדדים הפחות טובים: בשורה התחתונה, פסק הדין לא בהכרח ירתיע מנהלים של חברות מזהמות בעתיד, ולמה? הוא קובע שכאשר בוחנים הטלת אחריות אישית על מנהלים, יש להתחשב באורך ההליך כולו – שעלול להיגרר לזמן רב. מעבר לכך, נקבע בפסק הדין שאם אפשר להטיל אחריות אישית על המנהלים במסגרת הליכים אחרים, עדיף לפנות אליהם ולא דרך תביעה ייצוגית.

מה הבעיה? ההליכים האחרים פשוט לא עובדים. אפשרות אחת היא באמצעות ההליך הפלילי, הנחשב לממושך יותר (כמו בענייננו), וכמעט תמיד נגמר בקנס מגוחך שמגיע באיחור של שנים. ככה לא מייצרים הרתעה. אפשרות נוספת היא באמצעות תביעה נגזרת – שבה בעל מניות תובע את מנהלי החברה על נזק שהם גרמו לה. אבל גם כאן התביעה הנגזרת מתנהלת בעצלתיים, ואיזה נזק בכלל נגרם לחברה אם היא שילמה רק 40 מיליון ש״ח ואת השאר מכסה הביטוח? גם רוב התביעות הנגזרות מסתיימות בפשרה, והמנהלים יוצאים מהן ״נקיים״.
**
בניגוד לתובעים אחרים שיש להם אינטרס לסגור את התיק כמה שיותר מהר ובפשרה אנחנו לא מוותרים. אנחנו ממשיכים כל העת להאבק כדי שאסונות סביבתיים כמו אסון נחל אשלים – לא יחזרו. נעקוב מקרוב גם אחרי ההליך הפלילי וגם אחרי התביעה הנגזרת כדי לוודא שהאינטרס הציבורי שם נשמר. כבר גרמנו לנושאי משרה לשלם מהכיס פעם אחת (בפרשת העלמות המס בבנק הפועלים), מקווים להצליח שוב. חייבים לדאוג שמי שמזהם – ישלם, גם כשמדובר באנשים פרטיים.

מאמינים בנו ורוצים לעזור לנו להמשיך להילחם למען הציבור? הצטרפו אלינו עוד היום בהוראת קבע חודשית או בתרומה חד פעמית וחזקו את הלובי הציבורי

תודה על הרשמתך לניוזלטר שלנו!

ייתכן והוא יגיע לספאם או לקידומי מכירות, אז כדאי לחפש אותנו בימי שישי בבוקר ולסמן בכוכב כדי שיגיע לתיבת הדואר הנכנס הרגילה.

דילוג לתוכן