למה קונדום שמיובא מאירופה לא מספיק טוב לישראל?

הדיונים בוועדות הכנסת על רפורמת "מה שטוב לאירופה, טוב לישראל" בשיאם. הפעם, בדיון בוועדת הכלכלה, הערנו את תשומת ליבם של יו"ר הוועדה וחבריה על כך שמוצרים שונים כמו טמפונים, חיתולים, קונדומים ואבקות כביסה, הוחרגו בפועל מהרפורמה. אנחנו דורשים שהם יוכנסו אליה, כך שמחירם של מוצרי צריכה אלו סוף סוף ירד בישראל, ואולי נחדול מלהיות המדינה היקרה בעולם? סמנכ״לית לובי99, עו״ד רחל גור, הגיעה לדיון ודאגה לאינטרס של הציבור הרחב, בניגוד ללוביסטים של חברות הענק שרוצות להשאר מונופול בתחומן, ולא לקבל תחרות בצורת ייבוא מוזל.
הצטרפו אלינו ותמכו בפעילות הלובי גם בתחום הוזלת יוקר המחיה – https://bit.ly/3XvXXbw
**
רפורמת ״מה שטוב לאירופה טוב לישראל״ מציעה לאמץ ישירות את הרגולציה האירופית בעניין ייבוא, על מנת לפשט ולהקל על הליך הייבוא לישראל, דבר שיוביל בתקווה לכניסת מתחרים חדשים לשוק ובסופו של דבר לשיפור במגוון ובמחירי המוצרים בישראל. אז מה הבעיה? כרגיל, החריגים. אותם סעיפים קטנים שלא תמיד אתם שומעים עליהם, אבל נסגרים בחדרי חדרים ובעלי השפעה אדירה עלינו, הציבור.
לפי ניתוח שביצענו המבוסס על מיפוי התקנים של משרד הכלכלה, פחות ממחצית מהתקנים הרשמיים נכללים ברפורמה. מתוך כ-530 תקנים או חלקי תקנים, כ-300 מוחרגים באופן מלא. משמע, כ-60% מטבלת התקנים של משרד הכלכלה מוחרגת מראש מהרפורמה.
חלק ממוצרי הצריכה הוחרגו בגלל החלטת הרגולטור מחשש לפגיעה בבטיחות הציבור, כמו במקרה של מוצצים, או מכיוון שהנושא טרם נלמד ע״י גורמי המקצוע כמו במקרה של קונדומים. לרוב אין כלל הסבר לגבי סיבת ההחרגה של המוצר כמו סבון לתמרוקים, סירי לחץ, כפפות גומי חד פעמיות, צמר גפן, כיסא גלגלים ידני, כיסא בטיחות לרכב, ושטיחים.
מוצרי צריכה נוספים הוחרגו באופן חלקי עקב התנגדות והערות של המשרד להגנת הסביבה ורשות המים, כמו: נוזל לניקוי כלים, אבקת כביסה, ומוצרי ניקוי למדיח.
לעמדתנו, ראוי שנושא המוצרים החריגים יגיע לדיון, על מנת שחברי הוועדה יוכלו לקבל את הנימוקים על כל החרגה. כך דרשנו וכך יהיה. הגשנו את מיפוי החריגים לוועדת הכלכלה וזה יהיה בסיס לדיון בנושא כבר בימים הקרובים.
***
על מנת שהרפורמה הנוכחית תצליח, נדרש אימוץ ישיר לכל הדירקטיבה האירופית, ללא התאמות, חריגים, או תרגומים שפותחים פתח לאי ודאות ולסרבול. כך ניתן יהיה להבטיח שהרפורמה אכן תביא את הבשורה המיוחלת של פתיחת השוק לתחרות והורדת יוקר המחייה.
לובי 99 ימשיך להיאבק בכל דיון בוועדות הכנסת כדי להביא להקלה ביוקר המחיה.

תודה על הרשמתך לניוזלטר שלנו!

ייתכן והוא יגיע לספאם או לקידומי מכירות, אז כדאי לחפש אותנו בימי שישי בבוקר ולסמן בכוכב כדי שיגיע לתיבת הדואר הנכנס הרגילה.

דילוג לתוכן